Durere discomfort abdomen partea dreapta sub coaste IMEDIAT INAINTE SA RAGAI

09-12-2013
v6testtech
Nu este medic/terapeut
v6testtech
Buna ziua. Problema mea a inceput acum 3 saptamani cand intr-o dimineata cand am venit de la munca dupa un shift de noapte si am mancat cu pofta salata de vinete cu foarte multa maioneza. La 1 minut dupa terminarea mesei am simtit niste intepaturi foarte puternice in partea dreapta sub coaste care au tinut undeva la vreo 10 minute. De atunci de fiecare data exact cu o secunda inainte sa ragai simt o durere minora in acelasi loc(langa stern 10 cm mai jos sub coaste) care trece imediat. Tot de atunci am ramas si cu o durere suportabila dar incomoda si stresanta pe toata partea dreapta sub coaste care se simte cateodata chiar in stern. Deasemenea cateodata ma simt de parca as avea un balon in loc de ficat care se amelioreaza de obicei cu o senzatie de racoare.Am incercat ceaiuri pentru ficat si aloe vera fara nici un rezultat. Scaunul si urina arata normal doar ca sunt mai balonat decat de obicei.
Acum vreo 5 ani am fost diagnosticat cu 'Bila lenesa' si am luat ceva tratament dar simptomele erau altele in special dureri de cap din cate imi amintesc. Apoi tot pe atunci am avut si nisip la rinichi si am luat cistenal. Dar de atunci perfect sanatos...sau asa credeam.
Tin sa mentionez ca am 29 ani sunt sofer si lucrez de noapte de 2 ani, miscare fac doar cand imi permite timpul (1 ora pe luna) iar inainte de aceasta problema dieta era foarte bogata in carne si semipreparate din carne.Acum tin dieta cu fructe, vegetale si branzeturi dar nici o ameliorare. Somnul este dereglat deasemenea, dorm cate 5-6 ore pe timp de zi.
Sunt programat la ecografie dar sistemul de sanatate aici in Marea Britanie lasa de dorit. Asadar programarea este abia peste 1 luna, timp in care mi-e frica sa nu se agraveze lucrurile iremediabil ca sa nu mai mentionez ca vin si sarbatorile si chiar as vrea sa stiu daca am restrictie la anumite mancaruri pentru ca poftele sunt mari.
Multumes in avans pentru opiniile si sfaturile dumneavoastra.
3 comentarii
0
13-12-2013, ora 19:12
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pana mergi la control cumpara-ti din farmacie Mezym forte 1 cutie - se ia 1 cp inainte de masa ; evita sa mananci mult noaptea, mancaruri grele, grase, cu mult ulei, dulciuri cu creme, bauturi carbogazoase, alcool ; nu manca repede, mesteca bine, nu mult si toate amestecate; mai putin, mai des si echilibrat, ponderat.Gasesti pe net regimul pentru sindrom dispeptic biliar.
0
16-12-2013, ora 17:26
v6testtech
Nu este medic/terapeut
v6testtech
Va multumesc din suflet pentru raspuns.Voi urma cu strictete sfatul dumneavoastra.
Astazi am reusit sa prind un loc la un echograf privat si rezultatul analizelor m-a surprins.
Iata rezultatele:
'Vizionarea Pancreasului ingreunata de gaze, dar pare sa aiba dimensiuni si echogenicitate normale, fara leziuni.
Ficatul si Splina sunt in dimensiuni, echostructura si echogenicitate normale, fara leziuni
Bila(fierea) este bine dilatata si fara calculi/ polipi
Amandoi rinichii sunt de dimensiuni normale si nu contin calculi, chisturi sau alte mase
Nu exista fluid liber.

Pancreas:
head: 1.76 cm
body: 1.34 cm
tail: 1.79 cm

Ficat:
Lungime:12.30 cm
Latime: 12.43 cm
Inaltime: 7.79 cm

Rinichiul stang:
Lungime:11.55 cm
Latime: 5.33 cm
Inaltime: 7.09 cm
Volum: 228.536 cm cubi

Rinichiul drept:
Lungime:11.70 cm
Latime: 6.58 cm
Inaltime: 5.30 cm
Volum: 213.642 cm cubi

Bila :
Lungime:6.41 cm
Latime: 2.46 cm
Inaltime: 2.82 cm
Volum: 23.283 cm cubi
CBD 1.98 cm

Splina:
Lungime: 8.45 cm
Inaltime : 3.64 cm

Va rog sa imi scuzati terminologia dar am incercat sa traduc cu acuratete cat mai mare.
Mi s-a spus sa fac analize la sange pentru helicobacter. Credeti ca e o posibilitate?
Si m-am uitat la simptomele Sindromului Dispeptic si intradevar cateva din simptomele descrise mi se potrives cum ar fi 'regurgitatia' care are loc la aproape fiecare masa de vreo cativa ani buni dar nu am dat importanta...
Deasemenea am uitat sa mentionez un lucru foarte important: in ultimele 6 luni am avut foarte multe episoade de arsuri gastrice (hiperaciditate) in special dupa consumul de paste fainoase inclusiv paine daca e mai mult de o felie.
Va multumesc anticipat inca o data.
0
24-11-2014, ora 23:36
victor balla
Nu este medic/terapeut
victor balla
buna seara am inceput azi sa am niste dureri suportabile deasupra abdomenului in partea dreapta si sa mi se ingalbaneasca partea alba a ochilor si mi a iesit mici punte de culoarea sangelui pe piept spunetim ce ar putea fi va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Suplimentarea cu enzime digestive în cazul abuzului alimentar
  • Durerea de burtă
  •