Durere dinte alaturat implantului

13-02-2014
Cris04
Nu este medic/terapeut
Cris04
Bună ziua, săptămâna trecută, miercuri mia fost aplicat un implant sus în partea stângă lângă canin. De atunci ma doare caninul dacă vreau sa muşc, simt o înţepătură. E adevărat ca pe zi ce trece ma doare tot mai puţin, dar ma preocupa.
7 comentarii
0
14-02-2014, ora 13:08
Dr. Alex Salan
Chirurgie orala si maxilo-faciala, Craiova
Dr. Alex Salan
Este reactia locala de inflamatie din cauza implantului care jeneaza usir radacina caninului. Se va remite in scurt timp. Nu va impacientati
0
14-02-2014, ora 15:55
Cris04
Nu este medic/terapeut
Cris04
Vă mulţumesc pentru răspuns, sunt mai liniştit. Totuşi as mai avea o întrebare. Pe lângă implant mi sa făcut şi o operaţie de sinus lift., iar doctorul mia dat o foaie cu instrucţiuni ce trebuie sa fac. Am citit pe internet ca după operaţia de sinus lift este interzis suflarea nasului, lucru care nu se găsea pe foaia cu instrucţiuni. Am evitat primele 4 zile cât de mult am putut sa îmi suflu nasul pentru ca îmi curgea sânge, dar totuşi mi l-am suflat de câteva ori. E periculos? Ar trebui sa ma îngrijorez?
0
14-02-2014, ora 16:52
Dr. Alex Salan
Chirurgie orala si maxilo-faciala, Craiova
Dr. Alex Salan
Nu este periculos, dar este bine sa evitati, pentru a nu produce traumatisme asupra membranei sinusale. Va curgea sange de unde?
0
14-02-2014, ora 17:03
Cris04
Nu este medic/terapeut
Cris04
Când îmi suflam nasul, secretile mucoase erau amestecate cu sânge, aveau o tenta roz spre roşu.
0
22-02-2014, ora 21:12
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
presupun ca dupa implant si sinus lift vi s-a recomandat si o radiografie de control. aceasta nu se face imediat, pentru a nu se rani in nici un fel zona operata, ci cam dupa o saptamana. la 10 zile dupa interventie se scot firele de sutura si se analizeaza si radiografia de control pentru a avea certitudinea ca implantul s-a inserat corect in raport cu dintii vecini si cu sinusul maxilar.
megeti deci la control la medicul care v-a operat si discutati cu el despre sangerarile nazale si durerea de la nivelul dintelui vecin.
0
22-02-2014, ora 22:53
maraanton
Nu este medic/terapeut
maraanton
Si prietena mea a facut un implant cu ceva vreme in urma, la LLL Dental, si o perioada scurta a simtit mici intepaturi, dar i-au trecut repede si e ok acum, este foarte mandra de dintele ei! :-)
0
23-02-2014, ora 00:39
Cris04
Nu este medic/terapeut
Cris04
Durerea a dispărut aproape în totalitate, iar sângele era de la o alergie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de dinți
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  •