Durere deasupra calcaiului in mers

17-01-2013
aalyn21
Nu este medic/terapeut
aalyn21
Buna ziua! De vreo 2 saptamani am incceput sa simt o durere in deasupra calcaiului piciorului drept, intodeauna cand mergeam mai mult pe jos, care se calma in repaus.Problema cred, sau cel putin credeam ca vine de la incaltaminte.Astazi insa mi a aparut o mica umflatura deasupra calcaiului, pe tendon cred, care nu se misca, insa imi da impresia ca scartie cand ating si imping in sus si in jos...Mentionez ca ma doare doar cand merg mult pe jos...niciodata cand stau...Imi cer scuza daca nu am pus problema pe intelesul dvs. si sper sa intelegeti la ce ma refer.Va multumesc anticipat!
19 comentarii
0
17-01-2013, ora 20:17
ionut21p
Nu este medic/terapeut
ionut21p
buna ziua m-am taiat cu drujba la laba piciorului stang, am taiat tot pana la os pe interiorul piciorului, muschi a fost cusut la urgenta, tendoanele o zis ca nu se mai pot face atunci ca lipsea din ele.si am fost cusut si in exterior.au trecut 2 saptamani au fost scoase atele afara si acum in jurul taieturi e o culoare rosu inchis, nu m-am lasat in el merg in carje, mentionez ca am luat 14 zile amoxacilina de 500 din 8 in 8 ore.cand voi putea sa merg in el fara carjii.
0
17-01-2013, ora 22:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Pentru aalyn21: cu mare probabilitate este vorba despre o tendinopatie insertionala calcaneeana, cauzata de suprasolicitare (nu am inteles insa varsta, greutate/inaltime, sexul, statusul ocupational si sporturi practicate etc). In orice caz, solutia consta in reducerea solicitarii tendonului.
Pentru ionut21p: nu am inteles despre ce tendoane este vorba, insa daca a fost sectionat tibialul posterior, acesta trebuie obligatoriu refacut prin metodele chirurgiei plastice-reparatorii. Trebuie sa luati legatura urgent cu un chirurg plastician, in vederea unei interventii reconstructive.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
17-01-2013, ora 23:14
aalyn21
Nu este medic/terapeut
aalyn21
Va mutumesc foarte mult pt. raspunsul promt! Am 21 de ani, 95 kg, 180 cm, sex masculin, stil de viata sedentar, nu practic nici un sport.

M-ati linistit...In cazul in care ar fi fost necesara interventie chirurgicala nu m-as fi dus la medic oricum.

Inca odata, va multumesc!
0
19-01-2013, ora 15:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pentru ionut21p: situatia D-voastra nu este deloc neglijabila si impune masuri corective, si anume scadere ponderala (20 kg) si reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos).
In caz contrar, suferinta tendonului se agraveaza pana la dezinsertia lui (ruptura), ce necesita numaroase interventii chirurgicale, cu rezultat adesea mediocru.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
19-01-2013, ora 17:26
ionut21p
Nu este medic/terapeut
ionut21p
domnule doctor eu am 68kg, nu ma consider mai plin, am avut 74 kg si am 178 cm inaltime dar de la accident am slabit 6kg...eu intrebam daca o sa apara probleme pe parcurs si cand o sa pot merge fara carjii.am inteles ca fotbal nu o sa mai joc...nu este o problema asta..ma intereseaza daca trebe sa se mai intervina asupra piciorului prin vreo operatie acum dupa ce e cat de cat vindecat oricum tendonul lipsind o parte din el nu cred ca se mai poate face ceva.va multumesc.
0
19-01-2013, ora 18:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Scuze, raspunsul precedent era adresat de fapt userului aalyn21.
D-voastra trevuie sa apelati urgent la un chirurg plastician, in vederea reevaluarii reconstructiei zonei distruse (tendoane).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
19-01-2013, ora 19:01
aalyn21
Nu este medic/terapeut
aalyn21
Daca raspunsul era pt. mine, cam cat timp ar trebui sa reduc drastic a efortului? Va rog din suflet sa imi dati mai multe detalii!

In viitorul apropiat ar fi trebuit sa plec la munca la care trebuia sa stau 8 ore pe zi in picioare.

Multumesc!
0
19-01-2013, ora 19:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Veti fi capabil de efort sustinut numai la 2-4 luni DUPA ce slabiti cele 20 de kg in exces.
Daca nu intelegeti aceste contrangeri (scadere ponderala si reducerea drastica a efortului), va veti confrunta rapid cu dezinsertia (ruptura) tendonului calcaneean (arhaic, "" achilean""), o adevarata drama biomecanica si chirurgicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
01-02-2013, ora 21:49
Gabriel-R
Nu este medic/terapeut
Gabriel-R
Buna Seara, d-nule doctor!
Am exact aceeasi problema care o are Alin(exact la fel cand ating in sus si in jos ca si cum s-ar misca dar nu se misca..nu este o durere de nesuportat) De vreo doua saptamani ma confrunt cu aceasta problema, muncesc de luni pana vineri 9 ore stat in picioare aproximativ 8 :).. durerea a aparut pur si simplu fara sa-mi dau seama de la munca(cand sa plec acasa m-am incalatat cu adidasii de schimb si abia reuseam sa merg normal, nu puteam ridica piciorul..), port tenisi la munca nu simt durerea cu ei, numai daca ma incalt cu ceva mai dur (strans)..simt cand merg, neincaltat nu simt nimic.
Am 20 de ani 1.75 inaltime 68kg. Ce imi recomandati.Va Multumesc o seara placuta!
0
02-02-2013, ora 14:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre o tendinopatie insertionala calcaneeana, cauzata de suprasolicitare.
Solutia consta in reducerea solicitarii tendonului, si anume in reducerea semnificativa (cu 50-75%) a timpului petrecut in picioare, o perioada de 4-6-8 luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-02-2013, ora 18:59
Gabriel-R
Nu este medic/terapeut
Gabriel-R
Va multumesc m-ati linistit.. acest weekend am stat linisit, am fost azi la o miscare am alergat bine sunt ok si am observat ca a dat inapoi acea umflatura si nu ma mai doare poate ca am noroc si ca nu sunt prea supraponderal.Cu statul in picioare am sa incerc sa nu mai fortez prea mult piciorul cu pricina. Sanatate numai bine !
0
03-02-2013, ora 19:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este deloc OK sa alergati, riscati ruptura (dezinsertia) spontana a tendonului calcaneean (arhaic, ""achilean""), o adevarata drama chirurgicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-02-2013, ora 19:57
Gabriel-R
Nu este medic/terapeut
Gabriel-R
Ok.
0
30-04-2014, ora 22:01
lyza21
Nu este medic/terapeut
lyza21
Buna seara, am 40 ani sunt femeie si de vreo doua luni am simtit o durere exact deasupra calcaiului.Practic ma doare osul acela nu tendonul si exact intr un punct.Este posibil (am citit si comenturile dinainte )din cauza efortului?Mentionez ca de vreo doua luni jumate fac tae boo.Am 57 -56 kg si 1, 58 inaltime.In afara de reducerea efortului fizic ce altceva as mai putea face (Aparat diater care poate reduce durerea si (sau antiinflamatoare)?Daca Nu ma doare articulatia ci doar un punct cit un deget pe os, nu mai pot face miscare?Multumesc anticipat pentru raspuns!
0
30-04-2014, ora 22:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este vorba despre o suferinta a tendonului calcaneean (arhaic, "achilean"), provocata de supra-solicitarea fizica/sportiva.
Prin urmare, orice medicament este total ilogic si chiar daunator.
Numai repausul sportiv absolut si reducerea drastica a eforturilor fizice timp de 6-12 luni pot fi utile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-05-2014, ora 15:54
Momo123
Nu este medic/terapeut
Momo123
Buna ziua,

Am achizitionat ieri o pereche de pantofi cu toc. In momentul in care am inceput sa ii port prin casa, am simtit, usor deasupra calcaiului drept ca un fel de umflatura (dar nu se vede, o simt ca si cum as avea o biluta foarte mica sub piele, la capatul unui os care joaca in sus si in jos) care 'joaca' in sus si in jos atunci cand piciorul meu joaca in pantof. La atingere, aceasta este mica, si mobila dand senzatia de 'scartait' pe care a mai descris-o cineva mai sus. Mentionez ca in general port balerini, destul de moi si niciodata nu am purtat pantofi care sa exercite presiune in zona calcaiului. Pot sa spun ca in ultimii 5 ani am purtat pantofi cu toc mai mare de 4 cm aprox. 2 saptamani, in total. Senzatia pe care mi-o lasa aceasta mica umflatura e ca ar avea nevoie de un pic de spatiu si ca alune in sus si in jos in functie de miscarea piciorului meu in pantof. Cand introduc piciorul in pantof imi da senzatia ca mica 'biluta' coboara si apoi vrea sa urce la loc. De exemplu daca misc piciorul inainte si inapoi stand jos si sprijinindu-ma pe toc simt cum 'biluta' se misca in sus si in jos. Am incaltat astazi o alta percehe de pantofi, mai vechi, deci si mai moi si dedati dupa forma piciorului, in cazul carora nu am simtit problema. In cazul perechii noi de pantofi si a unei alte perechi mai fixe, simt insa aceasta problema. Mentionez faptul ca am picior scobit. De asemenea, sunt femeie, am 28 de ani, 1.64m, 50 kg, iar activitatea mea zilnica este echilibrata - nu stau foarte mult in picioare (poate mai degraba stau jos) si merg pe jos in jur de 60 de minute pe zi in doua reprize a cate 30 de minute. Am mai avut o senzatie similara tot la piciorul drept, pe partea laterala, langa degetul mic unde am acum un mic mont sa ii zicem. Este foarte mic, nu ma deranjeaza, dar tot asa, la inceput, cand puneam mana, imi dadea acea senzatie de scartait si de 'joaca' sus jos. Ce ar putea sa fie la calcai? Poate sa creasca aceasta 'umflatura'? Pot sa fac mont deasupra calcaiului?
0
07-05-2014, ora 16:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sunt simptome absolut specifice piciorului scobit, care prezinta o pozitie verticalizata a calcaneului, si care intra in conflict cu incaltamintea.
In orice caz, tratamentul consta exclusiv in gestionarea corecta a incaltamintei si reducerea drastica (temporara) a solicitarii piciorului (stat in picioare, mers pe jos.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-05-2014, ora 16:21
Momo123
Nu este medic/terapeut
Momo123
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns. Inteleg din ceea ce imi spuneti dvs. ca este necesar sa port incaltaminte cat mai comoda, care sa nu puna presiune pe zona respectiva pana la diminuarea simptomelor si, de preferat, si dupa aceea. In general incerc sa ma conformez. Sa inteleg si ca sunt contraindicati pantofii cu toc? De asemenea, doresc sa va intreb daca este posibil ca aceasta "bila" sa creasca si sa devina mont sau ceva similar.
0
07-05-2014, ora 16:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este vorba despre "mont" si nici despre ceva "crescut".este doar conflictul dintre incaltaminte si tuberozitatea posterioara a calcaneului, care poate da nastere unei bursite.
Ati inteles perfect, tratamentul consta in gestionarea incaltamintei. Tocul ideal in cazul D-voastra este intre 2 si 5-6 cm (in nici un caz absenta tocului nu va poate fi favorafila).

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •