Durere de ureche persistenta

12-02-2016
ramonaadriana
Nu este medic/terapeut
ramonaadriana
Buna seara ! Am o durere de urechi de aproape 3 luni. M-a durut urechea dreapta si era infundata am fost la control si m-i s-a spus ca urechea este ok dar mi-a dat totusi sa iau augentin de 1gr 2 / zi timp de 7 zile si nurofen si sa fac o ecografie de parotida si submandibular.ecografia a iesit bn, am terminat tratamentul dar durerea a continuat. Am mers la un alt medic, un medic f bun din bucuresti care mi-a spus ca nu am nimic la urechi, ca este de la betisoarele de urechi si sa nu le mai folosesc si timp de 2 luni sa nu intre apa in urechi.Asta era in decembrie.intre timp am incercat toate remediile care le-am gasit pe internet pt ameliorarea durerilor.Am mers la un alt medic, acelasi rasp, urechiile sunt bine, am facut audiograma si timpanograma care sunt ok.M-i s-a spus ca am o deviatie de sept si reflux gastroesofagian, de care stiam, nu am adenopatii.am facut tratament cu azatril, bixtonim xylo cu dexa, arcoxia si rhinocort. Acum durerea o simt si la urechea stanga, nu este o durere puternica, sunt ca niste junghiuri si simt ca ma doare si in gat, durerea de urechi radiaza si in gat.am senzatia ca ma dor si dintii cateodata.Mi-a fost schimbat tratamentul, acum iau aerinaze, rhinocort si naldorex.Durerea de gat parca nu este in interior, din cauza durerii de ureche am dormit intr-o pozitie nu foarte confortabila si m-am tot masat zilnic pe gat de frica sa nu am vreun ganglion si poate din cauza asta sa simt o durere. Am momente cand ma doare si ceafa.M-i s-a recomandat sa mai fac si o radiografie de coloana, sa nu am o spondiloza cervicala.Eu am o hernie de disc, am probleme si cu tiroida, am hipotiroidism.Ma puteti sfatui va rog ce investigatii sa mai fac, sau de la ce pot fi aceste dureri ? Am momente cand ma simt f bn, dar simt acele junghiuri in urechi.
Am facut si exudat faringian care si acela este bun.Multumesc !
8 comentarii
0
12-02-2016, ora 21:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 un consult stomatologie cu radiografiii la radacin adintilor a recomandat cineva ?
2 au fost palpate amigdalele sa se vada daca nu estecumva cazeum in cripte
sau un chist amigdalian care da senzatie de presiune si durere spre ureche?
3 ai citit pe forum ca refluxul gastro-esofagian da inflamatie a faringelui pana in rinofaringe si poate sa doara urechea dupa anumite alimente acre, acide, citrice?
4 a palpat cineva articulatia temporo-mandibulara. care poate da dureri in ureche daca este o problema de miscare a maxilarului ???
0
12-02-2016, ora 21:53
ramonaadriana
Nu este medic/terapeut
ramonaadriana
Multumesc pt raspuns. Am citit despre reflux, radiografia mi-a fost recomandata, am si o problema pe partea dreapta unde a inceput initial durerea. Dna dr la care am fost si care mi-a recomandat tratamentul s-a uitat atent la gatul meu, mi-a spus ca este plin de mucozitati probabil din cauza deviatiei de sept.nu mi-a spus nimic de amigdale dar din cate le-am vazut eu par destul de criptice.Dansa mi-a recomandat radiografie de coloana.Problema cu refluxul si esofagita o am de multi ani, dar pana acum nu am avut dureri.Nu-mi dau seama in ce context apar aceste junghiuri. Sunt zile in care nu simt decat o data sau de doua ori si in alte zile cand le simt mai des. Acum mai mult imi da junghiuri urechea stanga, care pana acum nu ma avut probleme, iar dreapta este mai bn. Articulatia nu mi-a fost controlata. Multumesc !
0
13-02-2016, ora 09:30
ramonaadriana
Nu este medic/terapeut
ramonaadriana
Cateodata imi simt pulsul in ureche, am momente cand imi da senzatia ca atunci cand intorc capul simt junghi, dar nu mereu.Tensiunea mea este destul de mare, ultima data 140/90.Dureri de cap nu am decat foarte rar, dar atunci cand le am dureaza si 2 zile iar durerea o simt occipital pe partea dreapta.
0
14-02-2016, ora 18:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. la stomatolog rezolvi problemel si sa.ti palpeze articulatia
2 schimbi regimul alimentar.. mai dai jos din kg si o sa fie is tensiunea normala si reflux..n.o s amai fie
3 amigdalele pot fi scoase sau micsorate cu radiofrecventa
0
14-02-2016, ora 18:20
ramonaadriana
Nu este medic/terapeut
ramonaadriana
Va multumesc. O seara buna !
0
19-03-2016, ora 08:16
ramonaadriana
Nu este medic/terapeut
ramonaadriana
Buna dimineata!revin cu o intrebare.intre timp am.fost la endocrinologie pt tiroida, ecografia a iesit bn si fara adenopatii laterocervicale, analizele bune inclusiv toate probele inflamatorii.la stomatologie radiografia panorama este buna, am o problema pe partea dreaapta si maseaua trebuie scaosa, dar nu justifica durerea de ureche.am fost la recuperare pr a face o radiografie cervicala.Rezultatul rafiografiei : spondiloza cervicala, nevralgie arnold si sindrom reynaud. Si aici am facut analize care au iesit bn, dar mi-a spus de sindromul reynaud deoarece la oscilometrie am avut 0, 75 masurata deasupra pumului.am citit despre acest lucru dar nu ma regasesc printre simptome decat ca mai sunt momente cand ma dor degetele de la maini.Intrebarea mea este daca aceste diagnostice se pot pune doar pe baza oacilometriei si radiografiei ? La radiografie ma refer la nevralgia arnold.eu i-am spus medicului de durerile de urechi si de cap ca ma doare ochiul dar ca durerile de cap sunt destul de rare.In continuare ma dor urechiile si gatul, adica si cate un junghi dar si in spatele urechiilor in dreptul lobului.se intampla sa mai am probleme cu refluxul gastroesofagian, am arsuri pe gat.Poate intre timp am si racit si numai imi dau seama fiind durerea si in gat de atata timp.eu lucrez intr-un cabinet de pediatrie si am contact permanent cu copilasi bolnavi.credeti ca este cazul sa fac si alte investigatii? Durerea de urechi poate fi de la spondiloza si nevralgia arnold, daca aceasta exista ? Multumesc.o zi buna
0
19-03-2016, ora 14:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da.. este Otalgie.. si poate fi de la coloana sau gat sau neuralgie..
0
19-03-2016, ora 19:26
ramonaadriana
Nu este medic/terapeut
ramonaadriana
Multumesc ! O seara buna !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •