Durere de stomac, tremurat si tensiune

26-02-2014
Mihaim19
Nu este medic/terapeut
Mihaim19
Buna ziua.Ma numesc Mihai, am 19 ani si am o problema.De ceva timp, mai precis cam prin perioada septembrie-octombrie 2013, mi s-a intamplat prima oara sa ma doara stomacul, tensiunea mi-a crescut la 18 si am suferit de un tremur incontrolabil al corpului.Am fost la spital, mi-au facut testul de plamani si a rezultat ca sunt buni.Mi-au mai facut odata testul de tensiune si am avut 17 (asta la 2 zile distanta de primul eveniment) si mi-au mai facut un test numit fum la ochi, ekg.Problema e ca nu mi-au spus rezultatele analizelor si nici acum nu stiu ce am.Dupa un timp cam pe la inceputul anului acesta, m-a luat iar...Tremur incontrolabil, tensiune si o durere groaznica de stomac.

Cum incepe toata treaba?
Mai intai simt o durere la stomac, apoi imi creste tensiunea si apoi ma i-a un tremur al corpului.Nu stiu ce sa fac.Va rog ajutati-ma cu un sfat ceva...
P.S nu mai beau cola sau pepsi, mai precis nici un suc ce contine cofeina.
6 comentarii
0
27-02-2014, ora 02:33
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Din ceea ce spuneti dumneavoastra retin doua lucruri importante: durerile de stomac si cresterea tensiunii arteriale. Acel tremor poate fi consecinta primelor. Nici una dintre acestea nu au ce cauta la varsta dumneavoastra. Poate fi vorba de o suferinta a stomacului gen gastrita sau ulcer. In acest caz va recomand sa consultati un medic gastro-enterolog. Probabil ca va fi nevoie de o gastroscopie pentru stabilirea diagnosticului. In al doilea rand nu este normal ca la varsta dumneavoastra sa aveti o asemenea tensiune arteriala. Poate fi o HTA secundara, data de o posibila afectiune a rinichiului. Trebuie sa apelati la un cardiolog si daca va fi nevoie si la un urolog pentru investigarea rinichului. Astept vesti de la dumneavoastra. Cu stima si respect :

dr Petre Muresan
0
27-02-2014, ora 09:33
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
parere:
posibil si HELYCOBACTER PILORY..
o analiza din sange sau scaun...costa 18 lei..
si-n cateva ore ai si rezultatul

sanatate
0
27-02-2014, ora 17:32
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Da, precizarea e buna. Eu imi mentin si recomandarile pe care vi le-am facut mai sus.
Astept vesti de la dumneavoastra. Cu stima :


dr Petre Muresan
0
28-02-2014, ora 03:34
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Si inca o precizare. E foarte bine sa nu amanati cu investigatiile. Cu drag

dr Petre Muresan
0
02-03-2014, ora 12:24
Mihaim19
Nu este medic/terapeut
Mihaim19
Va multumesc.Chiar maine 3 martie am sa ma duc la analize.Nu conteaza banii in astfel de situatii...Imi e frica sa nu patesc altceva mai rau.Chiar nu vreau sa aman si am sa va spun ce a iesit la analize.Inca odata multumesc de sfaturi si va doresc o zi cat mai buna.
0
02-03-2014, ora 16:00
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Si eu va doresc o zi cat mai buna si rezultate bune la investigatiile de maine. Va rog sa informati medicul cu toate simptomele, cu toata evolutia pe care ati avut-o, ca sa stie ce sa urmareasca in mod special. Astept vesti de la dumneavoastra. Cu respect si stima :


dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tremor App – o aplicație care citește tremurul
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • Tremurături apărute din senin - cauze posibile
  • Tensiunea arterială „normală” a femeilor, mai mică decât cea a bărbaților
  •