Durere de spate in partea stanga a zonei lombare

17-04-2013
marius.drl
Nu este medic/terapeut
marius.drl
Buna Ziua. Acum 5 zile m-am dus la un fotbal cu prietenii (fiind cam a 3a oara in aceasta primavara dupa ce n-am facut efort de genul deloc toata iarna) si dupa aproximativ 15 minute a inceput sa ma ia o durere de spate in zona lombara (mai intensa pe partea stanga) si in maxim 5 minute ma durea asa de tare ca nu puteam aproape nici sa merg. Ma durea la mica miscare a corpului. Am venit acasa m-am pus in pat nu a trecut deloc (spre seara am iesit sa ma plimb cateva minute chiar daca abia reuseam sa merg, gandindu-ma ca poate o sa imi mai dea drumul la durere - Nimic). Am luat un No-spa si m-am pus la somn, am dormit cand si cand, nu puteam sa ma foiesc fara sa ma trezesc de durere. Dimineata m-am trezit tot cu durere, dar mai slaba decat in prima zi. N-am facut deloc efort, iar pe la amiaza am constatat ca eram putin umflat, iar muschii din partea stanga erau mai rigizi decat in dreapta unde nu aveam nimic. Mi-a facut sor-mea putin masaj si cam atat. A treia zi m-am trezit cu mai putina durere decat in ziua precedenta si tot asa pana cand astazi m-am trezit aproape complet vindecat (mai aveam putine dureri mai ales atunci cand incercam sa ma incalt). Am iesit si am facut putin efort (cateva aplecari si miscari la un fel de munca), iar dupa vreo 15-20 de minute a inceput sa ma ia aceeasi durere cu aceeasi intensitate ca acum 5 zile si acum ma doare la fel de vreo 4 ore. Ce e de facut?
3 comentarii
0
19-04-2013, ora 09:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate va confruntati cu un sindrom compresiv lombar (de tipul herniei de disc).
Tratamentul consta din repaus maximal pentru 6-8 saptamani, tip in care veti relua absolut progresiv activitatile normale, evident excluzandu-le pe cele intense (sport).
Mentinerea sau agravarea simptomelor dupa acest interval va indeamna catre un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
22-05-2013, ora 18:38
Avram17
Nu este medic/terapeut
Avram17
Buna ziua! Ma confrunt cu o problema asemanatoare. A inceput sa ma doara in partea lombara stanga-spate acum 2 saptamani dupa ce am jucat fotbal timp de 2 ore. De atunci durerea nu m-a lasat deloc.Ma doare cand stau pe scaun, cand ma aplec, nu ma pot lega la sireturi, ma intorc greu in pat atunci cand dorm, urc scarile cu dificultate din cauza durerii. Mentionez faptul ca jucam fotbal o data pe saptamana inainte sa-mi apara aceasta durere.Petrec foarte mult timp pe scaun, sunt student si sunt nevoit sa stau 5-6 numai pe scaun.Ce as putea avea?Multumesc anticipat.
0
24-05-2013, ora 13:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate va confruntati cu un sindrom compresiv lombar (de tipul herniei de disc).
Tratamentul consta din repaus maximal pentru 6-8 saptamani, tip in care veti relua absolut progresiv activitatile normale, evident excluzandu-le pe cele intense (sport).
Mentinerea sau agravarea simptomelor dupa acest interval va indeamna catre un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  •