Durere de spate

16-01-2014
AlexandraTodor
Nu este medic/terapeut
AlexandraTodor
Buna ziua.
M-as bucura foarte tare daca mi-ati putea raspunde. Inainte de a va adresa intrebarea voi incepe prin a va descrie simptomele din ultimele 3 sapt. Prima data am simtit un junghi puternic in partea dorsala, junghiul m-a tinut o saptamana si jumatate (timp in care de abia mi-am putut misca gatul). dupa aceea, durerea s-a mutat in zona lombara (nu a fost o durere mare, dor un disconfort mai accentuat) iar cateodata disconfortul iradia in coapsa dreapta, gamba dreapta si fesa dreapta. Din cand in cand ma dor si umerii iar la nivelul mainii drepte simt o usoara furnicatura care ma tine destul de mult si de asemenea, de cand au inceput durerile de spate ma doare si sternul ocazional. Mi s-a dat diagnosticul de cifo-scolioza dorso lombara, mai exact asa scrie pe foaia medicala : CSDLSC. Mi-am facut analizele de sange iar VSH=5mm/h, Proteina C Reactiva este negativa iar fibrinogemia este de 234. Intrebarea mea este: este normal sa am crampe musculare in gamba dreapta care m-a tinut in jur de cateva ore, precizez ca durerea nu este mare. Concomitent cu crampele musculare am si o usoara amorteala in mana dreapta. Sunt normale aceste simptome in raport cu diagnosticul dat adica de cifo-scolioza? Multumesc pt rabdarea de a imi citi problema.
O zi buna.
1 comentarii
0
16-01-2014, ora 19:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
De afectiunile coloanei vertebrale se ocupa in principiu neurochirurgul.
Prin urmare, ar fi extrem de util si oportun un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •