Durere de spate; coloana

05-01-2011
kara97
Nu este medic/terapeut
kara97
Buna seara!
De vreo doua luni am inceput sa am dureri de spate, uneori mai suparatoare alteori mai slabe in intensitate. Practic ma doare coloana undeva pe la jumatate, durere care imi coboara spre mijloc. Am decis sa merg la medic si am fost trimisa sa fac o radiografie care a aratat faptul ca am tasate cateva vertebre. Mai precis diagnosticul trecut in urma radiografiei este pensarea spatulo-articulara a unor vertebre" (nu mai retin exact care sunt). Mi s-a prescris tratament cu Arcoxia si Clorzoxazona 250 mg. Am mers cu rezultatul radiografiei la un medic primar recuperare medicina fizica, balneologie care dupa cateva intrebari mi-a pus diagnosticul "dorso lombalgie mixta de efort". Mentionez ca acum o luna am inceput sa merg la fitness si in urma efortului depus durerea de spate mi s-a intensificat (am dureri daca stau la birou, in picioare sau chiar culcata). Totodata medicul mi-a dat trimitere la gimnastica medicala la care nu am ajuns pana acum. Ce credeti? Este cazul sa mai cer o parere la un alt medic sau sa fac ce mi s-a prescris? E cazul sa fac si alte investigatii, gen RMN sau ma ingrijorez degeaba?
Multumesc pentru raspuns anticipat!
3 comentarii
0
06-01-2011, ora 13:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ati precizat singurele elemente importante: sexul, varsta, greutatea, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice etc.
Nu se pune problema de ""fitness"", care nu poate decat sa agraveze simptomatologia, ci de cu totul altceva, si anume gimnastica medicala dupa programe specifice coloanei lombare.
Daca vreti sa cunoasteti totusi cu precizie diagnosticul, apelati la un neurochirurg inainte de a efectua absolut orice investigatie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-01-2011, ora 11:38
kara97
Nu este medic/terapeut
kara97
Buna ziua!
Revin cu completarile solicitate: am 28 ani, 1.70 si 53.5 kg. Am un loc de munca care presupune mult stat la birou in fata calculatorului.
Ieri am inceput si gimnastica medicala, numai ca ma indoiesc ca ma va ajuta foarte mult sau daca da, va fi doar temporar.
Ce legatura are totusi neurochirurgul cu diagnosticul pe care l-am primit eu?
0
07-01-2011, ora 16:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In Romania patologia coloanei vertebrale (exact ceea ce descrieti D-voastra) apartine neurochirurgului.
Tratamentul consta fie in operatie, fie in gimnastica medicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •