Durere de spate, posibil altceva?

18-12-2014
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Buna ziua, din aprilie am o durere in zona lombara doar in partea dreapta. Durerea nu s-a intensificat in aceste luni dar nici nu a trecut. Nu se duce pe picior ci este doar intr-un singur punct. Am facut 2 ecografii abdominale la 2 medici diferiti si la rinichi nu s-a evidentiat nimic, dar ca s-au vazut 2 hemamgioane ( de existenta acestora stiu din anul 2011, atunci aveau unul 3, 4 cm si unu 2, 4 cm ) in noiembrie anul acesta am fost la un dr fiziokinetoterapeut care mi a zis ca am lumbago si mi-a recomandat fizioterapie nu am facut decat 4 sedinte ptr ca m-a durut mai tare si m-a durut si cervicala. Tot in noiembrie an fost la neurichirurg care mi-a dat sa fac un rmn si sa repet ecograful. La cererea mea am facut si un set de analize la sange care au iesit in limite, inclusiv hemoleucograma, Tgp, vsh, PCR- toate fiind bune citindu-le si dr de familie.
La ecograful din decembrie s-ai vazut cele 2 hemamgioane de aprox 2, 5 cm fiecare.
Rezultatul RMN-ului este :
Corpi vertebrali lombari aliniati
Discuri intervertebrale cu hidratare normala ce nu depasesc marginile platourilor vertebrale adiacente
Maduva spinarii din campul de examinare cu grosime normala si semnal omogen
Fara modificari de semnal la nivelul articulatiilor sacoiliace
N.B : leziuni nodulare hepatice surprinse partial pe secventa coronala, necesita examinare IRM dedicata.
Concluzii : aspect IRM al coloanei lombare in limite normale.

Din cate am inteles eu totul este in regula cu coloana, dar s-au vazut acele leziuni.
Credeti ca acele leziuni ar pune vre-o problema? Credeti ca ar putea fi cancer? Sunt foarte speriata si nu stiu ce as putea face? Sa fac niste analize de sange cum ar fii markeri tumorali? Durerea este tot acolo, in acea zona sunt foarte contractata si la fel sunt si in zona cervicala contractata si dureroasa.
iulie/august am facut electroforeza ptr ficat si a iesit foarte bine, si faptul ca am aceste hemamginoame din 2011 credeti ca radiologul a vazut altceva?
Va multumesc!
1 comentarii
0
11-05-2023, ora 12:52
Crisstiannn
Nu este medic/terapeut
Crisstiannn
Hei, sunt intr o situatie similara cu o durere de lombar stanga.. ai rezolvat problema?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •