Durere de sold si capul femurului

26-08-2009
mulatrul
Nu este medic/terapeut
mulatrul
Buna, am 23 de ani 1.86 inaltime si 82 kg.In timp ce jucam fotbal am simtit o pocnitura in spatele piciorului stang dupa care am cazut, fara a avea vre-un contact cu cineva.De atunci aveam mereu durere in capul femurului, pe bicepsul femural si in partea stanga din spatetele bazinului.am consultat doctorul, am facut radiografie si mi s-a spus ca am piciorul stang putin mai lung decat cel drept, ca am capatul coloanei putin deplasat si bazinul inclinat iar durerea din biceps se datoreaza faptului ca un os apasa pe un nerv.Am fost trimis la un medic chiropractician pentru reasezarea coloanei dua care am urmat 10 sedinte de fizioterapie iar masajele le continui de o luna.Durerea de spate mi-a cam trecut insa mi-a ramas durerea din capul femurului.Ce as putea sa mai fac?
1 comentarii
0
29-08-2009, ora 00:53
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimate Domn
Este interesant ca puteti defini durerea respectiva atat de precis, incat poate fi delimitata locatia exacta (capul femurului). Este greu de acceptat ideea unei leziuni majore in cazul Dvs., mai degraba putem imbratisa ideea unei suferinte mai vechi, evidentiata cu prilejul efortului respectiv. Exista afectiuni care pot da aceste dureri la varsta Dvs. de aceea consider ca investigatiile trebuie continuate. In acest sens va sfatuiesc sa efectuati o radiografie de bazin centrata pe solduri, in pozitie de abductie si rotatie externa (pozitie de "broasca"), o radiografie centrata pe articulatiile sacro-iliace si un RMN cu substanta de contrasta pentru sold bilateral. Putem aprofunda problema pe baza acestor imagini. Pana atunci este bine sa evitati eforturile deosebite si sa utilizati un tratament antiinflamator obisnuit (Aflamil 2 tb/ zi sau Aulin 2 tb/Zi sau Arcoxia de 60 mg 2 tb/zi) cu protectie gastrica (Omeran 2 cps pe zi seara). Local se poate utiliza unguent de tip Fastum gel de 2 ori pe zi. Insa este necesar sa ajungeti in cateva zile la o concluzie, altfel, acest tratament temporar nu reprezinta o solutie de durata.
Cu Stima
SL Dr Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie-Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.