Durere de sold

24-10-2013
Mamacita
Nu este medic/terapeut
Mamacita
Buna ziua! Am o fata de 23 de ani care se plange de dureri la sold.Cand incep aceste dureri, are tendinta de a schiopata pentru ca, spune ea, are ca un sfredel in picior.Din ce am citit pe site am inteles ca ar fi vorba de Coxartroza.Imi puteti recomanda un tratament care sa poata diminua, daca nu elimina, durerile?Eu ma gandeam la Artrostop Crema dar nu stiu daca ar fi indicata.Va multumesc, sanatate multa!
9 comentarii
0
24-10-2013, ora 11:11
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Sa mearga la medic, si intre timp sa nu mai foloseasca incaltaminte cu tocuri nici macar o seara. Tocurile accentueaza durerile de sold.
0
24-10-2013, ora 13:00
Mamacita
Nu este medic/terapeut
Mamacita
Multumesc frumos pentru raspunsul dvs.! De obicei nu poarta incaltaminte cu toc iar la medic, nu poate merge pt.ca nu este in tara...Ma intereseaza daca exista vreun unguent pe care l-ar putea folosi, pana o sa vina acasa, la un control de specialitate.O zi buna!!
0
24-10-2013, ora 21:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
De obicei suferinta de la nivelul soldului apare tocmai datorita absentei tocului, si nu a prezentei lui.
Nu se pune problema de coxartroza la 23 de ani, decat daca:
- a practicat sport de performanta;
- a suferit un traumatism important la nivelul soldului (accident de circulatie sau similar);
- are o displazie coxo-femurala.
In nici unul dintre cazuri nu se pune probelma de medicamente, unguente sau injectii (ar fi impotriva logicii elementare), ci doar de limitarea drastica a efortului fizic.
Ce greutate/inaltime are??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
24-10-2013, ora 23:45
smaralde
Nu este medic/terapeut
smaralde
De foarte multe ori durerea din sold provine de la spate si poate cobori pe picior si chiar poate durea si inghinal. Eu am patit acelasi lucru si m-a salvat un osteopat. Daca e in strainatate sa se intereseze de un osteopat bun si poate scapa. Eu am platit 50 euro pe sedinta si dupa 3 eram ok. Merita. Sa mai incerce si sa se agate cu mainile de o bara, de exemplu, si sa-si lase corpul sa atarne. asta de mai multe ori pe zi... mai alungeste coloana si mai trece durerea. Sanatate
0
25-10-2013, ora 06:02
Mamacita
Nu este medic/terapeut
Mamacita
Buna ziua!
Va multumesc din suflet pt.raspunsurile dvs! Fata mea nu a facut sport si nici accidente nu a avut;Ar mai ramane displazia coxo-femurala, cum spuneti, nu? Pt.ca lucreaza in comert, sta f.mult in picioare si de asta m-am gandit la un unguent sau altceva..O sa vb.cu ea si o sa-i spun si de varianta cu osteopatul, poate are noroc sa gaseasca;fiind in UK, ii este greu sa caute si sa si gaseasca un medic care sa o poata ajuta-spun asa din propria mea experienta...Multumesc inca odata, va tin la curent cu rezultatele, o zi buna!! A, uitasem:1, 62 cm si 58 kg.are fata mea, e o problema cu greutatea?!
Multa sanatate!
0
25-10-2013, ora 10:24
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Ma refeream la tocuri foarte inalte, de 10 cm, nu la cele de 2 cm, ce sunt normale pentru orice incaltaminte.
0
25-10-2013, ora 13:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In acest caz greutatea nu este o mare problema, desi are cateva kg in plus...
De fapt, problema in cazul relatat de "Mamacita" este mult mai simpla: suferinta este cauzata de suprasolocitarea fizica (stat in picioare).
Prin urmare, oricati osteopati va consulta si oricate medicamente va lua, cat timp exagereaza cu efortul suferinta nu se va ameliora.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-10-2013, ora 15:27
smaralde
Nu este medic/terapeut
smaralde
Nu vreau sa va contrazic, domnule doctor, poate daca n-as fi trait-o pe propria mea piele n-as fi crezut. Am avut o durere de spate urata de tot care m-a chinuit de ani de zile. Pentru o lunga perioada de timp n-am putut sa ma aplec in fata fara sa ma sprijin... nici macar cand ma spalam pe dinti. Am avut perioade cand invartitul noaptea in pat era un chin... cand durerea era la spate, in sold si inghinal imi bloca mersul... si am rezolvat toate astea in cateva sedinte. E adevarat ca din cand in cand ma mai duc pentru intretinere dar viata mea s-a schimbat total. Pot dansa, face menajul in casa, servici, merge pe munte si lucra in gradina... fara sa iau medicamente... deci, ce sa-mi doresc mai mult ?
0
25-10-2013, ora 15:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu ma contraziceti absolut deloc: kineto-terapia (dupa programe specializate, practicate multi ani de zile) este cel mai important tratament al sindromului compresiv lombar (hernie de disc), atunci cand nu se impune interventia chirurgicala.
De fapt, eu incercam sa atentionez asupra efectului negativ al supra-solicitarii fizice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •