Durere de ovare

17-01-2012
cathele
Nu este medic/terapeut
cathele
Buna ziua. Trebuia sa imi vina menstruatia pe data de 15, dar bineinteles ca nu s-a prezentat. Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine este faptul ca simt o durere dinspre rinichi inspre ovare si ma face, sa imi simt ovarele, ca pe niste bolovani, doresc sa aduc aminte ca asta vara am fost diagnosticata cu microcristaline. Vorba de o sarcina nu are cum sa fie deoarece eu cu prietenul meu ne protejam tot timpul. As dorii sa imi raspundeti daca se poate.
14 comentarii
0
17-01-2012, ora 17:34
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Anexita te poate face sa simti ovarele in acel fel.
0
17-01-2012, ora 18:17
cathele
Nu este medic/terapeut
cathele
Multumesc. Si nus tii ce as putea lua sau de ce imi intarzie menstruatia?
0
17-01-2012, ora 20:00
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Se trateaza cu antibiotice insa numai un medic ti le poate prescrie. Pana ajungi la medic poti lua ibuprofen 400 doua pe zi impotriv durerii, timp de 5 zile. Nu te va mai durea insa nu evita sa mergi la medic, ibuprofenul nu este antibiotic, si doar antiinflamator, te va ajuta cu durerea insa nu te va trata.
0
17-01-2012, ora 20:25
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
V-am raspuns prin mesaj privat. Il puteti vedea dand clic in coltul din dreapta sus, acolo unde scrie "modificati profilul dv".
0
18-01-2012, ora 16:41
cathele
Nu este medic/terapeut
cathele
Va multumesc ca mi-ati raspuns.
0
18-01-2012, ora 18:57
deutza andreea
Nu este medic/terapeut
deutza andreea
buna, am o problema.am dureri mari sub burta si mi-a intarziat menstruatia o saptamana.durerile sunt asemanatoare cu cele de dinaintea menstruatiei..ce sa fac?am 23 de ani dar nu am avut niciodata intarzieri de mesntruatie mai mult de 2 zile.se poate sa fie din cauza stresului?sau pe baza nervoasa?sunt speriata si nu stiu ce sa fac...ma ajutati cu un raspuns va rog...multumesc
0
19-01-2012, ora 11:07
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Stress-ul, surmenajul, ca şi efortul fizic, sunt cauze frecvente ale întârzierii menstruaţiei. Pe de altă parte, dacă sângele nu se arată în următoarele trei zile (altfel spus: întârzierea depăşeşte 10 zile) un consult este indicat pentru excluderea unor cauze patologice (ginecologice, endocrine etc)
0
20-01-2012, ora 12:15
deutza andreea
Nu este medic/terapeut
deutza andreea
Va multumesc mult pentru raspuns.
0
21-01-2012, ora 10:15
deutza andreea
Nu este medic/terapeut
deutza andreea
Buna, mai am o intrebare.mi-am facut un test de sarcina.Pe prospect scria ca dak testul nu are liniuta C pe el testul nu este valabil.Testul nu avea pe el liniuta aceea dar era in termen nu era expirat.Cand am facut testul dupa 5 min au aparut ambele liniute dar erau doar pe jumatate.Nu erau foarte clare.Crede-ti ca ar putea sa fie corect rezultatul acelui test?Multumesc
0
21-01-2012, ora 16:55
cathele
Nu este medic/terapeut
cathele
Am facut si eu acuma 10 min un test de care spui tu. Mie mi-a aparut doar liniuta de la C, acuma nu stiu ce sa zic. Mai incearca maine unu si daca mai apar inca 2 liniuta dute la un control.
0
21-01-2012, ora 17:17
deutza andreea
Nu este medic/terapeut
deutza andreea
Ms mult...
0
26-01-2012, ora 12:43
me_myself
Nu este medic/terapeut
me_myself
Deutza_andreea, cumpara un alt test si repeta-l...de preferabil surecheck.
0
19-04-2012, ora 22:03
cristinica81
Nu este medic/terapeut
cristinica81
Balonare si dureri ovare

Buna ziua, de o luna si ceva, am dureri in zona ovarelor, pe care le simt tari ca niste pietricele, balonare intensa, uneori usturimi, scurgeri vaginale cu aspect oarecum branzos.

La examenul secretiei vaginale rezultatele au fost:
Absente: trichomonas vaginalis, neisseria, candida
celule epiteliale frecvente, leucocite frecvente, flora microbiana structuri filamentoase Gram pozitive tip Leptothrix, frecventi bacili Gram pozitivi, relativ frecventi coci Gram pozitivi izolati si diplo.

Alte simtome recente: multe cosuri mici pe spate si piept, alergii, mancarimi, inclusiv la nivelul pielii capului, caderea genelor si sprancenelor. Uneori am ameteli si slabiciune la nivelul umerilor si picioarelor.

Am de mai multi ani un ovar (drept) micropolichistic 30/42/46 si chisturi mamare, insa pana acum nu mi-au pus probleme, cu exceptia unei pilozitati mai accentuate. Menstruatia este regulata.

Ma puteti ajuta cu un raspuns?? Multumesc mult!!
0
09-07-2012, ora 20:39
ciaraa
Nu este medic/terapeut
ciaraa
Buna seara ! am si eu o problema...de 2 zile dupa un contact sexual cu prietenul meu..am avut o durere de ovare cumplita...si in spate in partea stanga in dreptul rinichiului, iar a doua zi durerea persista...era o durere fara incetare ! simt ca niste cutite deasupra zonei genitale plus in spate in partea stanga..va rog sa mi spuneti ce ar putea fi ! multumesc...astept raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Realizarea atlasul ovarului uman cu rezoluție la nivel celular - un pas spre crearea ovarului artificial
  •