Durere de ochi la ochelarii noi (neexistenta la ochelarii vechi)

03-05-2014
Gabi11
Nu este medic/terapeut
Gabi11
Buna ziua,
Mi-am refacut de curand ochelarii si problema este ca ochiul stang incepe sa ma doara dupa cateva minute in care-i port iar dupa cateva ore incepe sa ma doara capul, chiar vad mai clar cu ochelarii vechi decat cu cei noi (la control am vazut ok cu lentilele de proba).
Saptamana aceasta i-am purtat deoarece am crezut ca este o problema de acomodare insa nu reusesc sa ma obisnuiesc cu ei iar in anii precedenti nu imi amintesc sa fi vazut atat de neclar si sa fi avut dureri de ochi in momentul in care am inceput sa port ochelarii noi.
La consultul computerizat a iesit (sunt ultimele randuri la fiecare ochi de pe lista): VD=12, 0mm
drept: sph +0.25 cyl +0.50 axis 81 (SE +0.75 D)
stang: sph +0.50 cyl +0.50 axis 106 (SE +0.75 D)
Medicul a scris pe reteta:
drept: sph +0.25 cyl +0.50 axis 81
stang: sph +0.25 cyl -1.00 axis 106

Imi spuneti va rog daca poate dura mai mult acomodarea cu o pereche noua de ochelari sau ar trebui sa incetez sa-i mai port si sa merg la alt cabinet oftalmologic?

Multumesc
2 comentarii
0
04-05-2014, ora 22:46
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Sa inteleg ca masuratorile arata la ochiul stang un cilindru de + 0, 50 cilindru ax 106 grade si atunci este gresita prescrierea unui cilindru de - 1 ax 106. Eu as fi prescris, daca exista si tulburari de vedere la distanta, ochelari permanenti, cu cilindru la amandoi ochii: + 0, 50 ax 80 grade ochiul drept si + 0, 50 ax 105 grade ochiul stang( mie imi place simetria atunci cand este posibil si sa prescriu cilindrul din cinci in cinci grade si de obicei axul prescris de mine este o medie a cel putin trei masuratori; eu nu as face o prescriptie cu 81 grade sau 106 grade). Daca nu exista tulburari de vedere la distanta, ci numai la aproape, as recomanda cicloplegie si ochelari prescrisi numai pentru citit si calculator.Numai bine
0
09-05-2014, ora 22:08
Gabi11
Nu este medic/terapeut
Gabi11
Buna seara, va multumesc pentru raspuns.
Da, am probleme si la distanta, mi s-a spus sa-i port in permanenta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •