Durere de ochi intensa

12-10-2015
AndreeaP11
Nu este medic/terapeut
AndreeaP11
De cativa ani - cam 8 mai exact, in fiecare luna de vreo cateva ori imi apare o durere intensa la ochi care tine cateodata si 3 zile. De cand am durerile astea, tot iau medicamente de durere. Am luat fasconal in principal. La inceput, imi trecea in 15 minute cu fasconal, dar acum trebuie sa iau chiar 3 ca sa imi treaca in 2 ore. M-am prea obisnuit cu ele. Trebuie sa recunosc ca lucrez foarte mult la calculator si cu vederea- sunt studenta la arhitectura. Am incercat sa nu mai folosesc medicamente pentru durere, dar daca nu folosesc patesc cum am patit in noaptea asta- Nu am putut dormi pana la 5 noaptea din cauza durerii. Mentionez ca nu am nevoie sa folosesc ochelari pentru vedere si nu am alte simptome. Uneori mi-e rau de la durere. E o durere acuta, nu usturime de ochi- o resimt in interiorul ochilor, ca un fel de cefalee. Am fost la doctor si mi-a zis ca am spasm muscular si ca imi obosesc ochii, dar nu mi-a dat vreo solutie anume pentru momentele cand am dureri. Experimenteaza cineva asa ceva? Cum as putea sa fac sa ameliorez durerea fara sa folosesc medicamente?
1 comentarii
0
12-10-2015, ora 15:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ceaiul de albastrele e singurul natural pt ochi. Puteti incerca. E f ieftin. Cam 4 lei. Insa nu garanteaza nimeni ca va trece durerea daca intr-adevar e de la efort. V-ar trebui niste ochelari antireflex, pt calculator chiar daca vederea e perfecta si nu necesitati ochelari cu dioptrii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: