Durere de mijloc

27-05-2015
B.Gabriel1992
Nu este medic/terapeut
B.Gabriel1992
Cand alerg ma doare rău mijlocul, daca merg sau stau întins in pat nu am nici o treaba, mentionez ca durere a apărut in urma cu 2 sau 3 saptamâni, daca alerg simt de parca as avea pietre in loc de rinichi (nu cred ca-i hernie ) ce ar putea fii răceala la rinichi, pietre, ma tem sa nu fie altceva mai rău :(.
7 comentarii
0
27-05-2015, ora 11:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Daca un efort va produce suferinta (jogging-ul), logic este sa-l evitati.
Un consult la neurochirurg poate fi salutar, daca suferinta persista si dupa evitarea efortului generator al suferintei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-05-2015, ora 11:58
B.Gabriel1992
Nu este medic/terapeut
B.Gabriel1992
Daca sa zicem ar fii hernie ar necesita operaţie, de asta îmi e cam frica sa zicem aşa. Nu exista un tratament medicamentos sau cv de genu ?!
0
27-05-2015, ora 12:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Hernia de disc este o problema mecanica: discul inter-vertebral se deplaseaza si comprima radacinile nervilor spinali.
Cum ar putea medicamentele sa re-aduca discul inter-vertebral la locul lui initial???
Tratamentul este, evident, fie chirurgical, fie naturist (bazat pe kineto-terapie specifica, gimnastica medicala specializata).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-05-2015, ora 12:07
B.Gabriel1992
Nu este medic/terapeut
B.Gabriel1992
Eu am lucrat la o firma unde stătea 12 ore numai pe scaun in curent si toate cele, din cauza asta tind sa cred ca nu-i hernie ca doar nu ridicam greutăţi, doar mâinile ce le foloseam.
La ce fel de medic sa ma duc ?!
0
27-05-2015, ora 12:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Raspunsul depinde si de datele personale, pe care nu am reusit sa le inteleg: varsta, greutate/inaltime, eforturi practicate de-a lungul vietii, status sportiv, antecedente traumatice, neurochirurgicale, metabolice etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-05-2015, ora 12:25
B.Gabriel1992
Nu este medic/terapeut
B.Gabriel1992
Vârsta 23
Greutate 63 kg
Înălţime 1.73 cm
Eforturi nu prea am avut cine ştie ce doar lucruri normal nu am ridicat pietre de moara.
Status sportiv alergat fotbal si aşa mai departe deci lucruri normale
Nici un fel de antecedente medicale nu prea am avut treaba cu spitalul nici măcar pentru o simpla răceala.
In 2013 am făcut o serie de analize pentru MAPN. Si totul a fost un regula iar acum brusc dintr-o data numai pot sa alerg nici măcar 100 m
0
27-05-2015, ora 12:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Atat jogging-ul, cat mai ales foot-ball-ul reprezinta solicitari extrem de agresive pentru coloana vertebrala si pentru articulatiile membrului inferior.
Daca un efort va produce suferinta (jogging, foot-ball), logic este sa-l evitati.
Un consult la neurochirurg poate fi salutar, daca suferinta persista si dupa evitarea efortului generator al suferintei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •