Durere de masea cu nerv scos

25-06-2009
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
Buna ziua am si eu o problema. Am avut o carie la 2 masele si am fost la stomatolog sa o tratez. Mi-a scos nervii la ambele masele dupa care mi-a facut obturatie de canal. De ieri a inceput sa ma doar una din masele o durere care a apare cand calc cu mai multa putere pe ea. Astazi nu m-a mai durut si am avut programare la dentist pentru plombe. Mi-a pus 2 plombe iar durerea a reaparut la acea masea. Nu ma doare tot timpul dar ma doare atunci cand mananc ceva mai tare sau calc pe ea mai cu putere sau spre exemplu daca o perioada de timp nu calc pe ea si apoi fac asta ma doare mai tare daca mestec mancarea sau calc mai des pe ea durerea aporape ca dispare. Sincer va spun ca nu vreau sa fie vorba de vreo infectie. Ce as putea face sa iau calmante
110 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
25-06-2009, ora 20:35
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
nu e infectie ci o inflamatie usoara.nurofen forte si trece
0
25-06-2009, ora 20:58
andrushka
Nu este medic/terapeut
andrushka
mi-ati luat o piatra de pe inima. va multumesc din suflet pt raspuns
0
11-07-2009, ora 23:52
catalina_gabriela
Nu este medic/terapeut
catalina_gabriela
Buna seara,

Am si eu o problema similara- durere de masea cu nerv scos. Infectia a ajuns la radacina si de aceea maseaua mi-a fost lasata deschisa dupa ce s-a lucrat pe canale cu diverse ace... N-am suportat durerea chiar si sub anestezie (mai ales cand acul ajungea la capat..) si mi s-a spus ca merg acasa si sa sug din masea si sa dau cu ceai de musetel. Ma doare cand calc pe ea si uneori simt o zvacnire dar nu neaparat cu durere. Pur si simplu simt ca e ceva viu pe-acolo. Banuiesc ca e din cauza infectiei profunde. Ce am de facut in cazul acesta? Ar trebui sa iau antibiotice? Pana acuma m-am clatit cu Ossidenta si ceai de musetel. Astept sfatul dumneavoastra pentru ca nu stiu ce sa mai fac...Inca ceva, am o infectie si la ochiul de pe aceeasi parte (stanga) - imi curge foarte mult mai ales in timpul somnului, iar in rest e rosu. E posibil sa fie vreo legatura intre problema cu maseaua si ochiul? Problema cu ochiul era dinainte... Va multumesc din suflet...
0
12-07-2009, ora 00:21
drkosta
Identitate neconfirmată
drkosta
Daca exista o infectie la masea dintele trebuie lasat deschis sa dreneze, dar in acelasi timp medicul stomatolog trebuie sa va recomanda si un antibiotic( amoxicilina sau augmentin) daca nu suntenti alergic la aceste antibiotice, si apoi sa va duceti in continuare sa tratati dintele, pentru alte detalii in legatura cu ochiul s-ar putea sa fie si din cauza dintelui sau din alta cauza dar pentru un raspuns mai exact trebuie si o consultatie direct cu pacientul
0
27-11-2009, ora 18:11
ofi
Nu este medic/terapeut
ofi
De ieri ma doare doua masele din partea stiga jos care sunt imbracate de 4 ani. O durere mare. Am fost la doctor mi-a facut radiografie si mi-a spus ca nu se vede nimic. Mi-a dat lucrarea jos si a umblat pe canale. Nu a gasit nimic. Acum trecind anestezia m-a luat durearea din nou. De ce?
0
27-11-2009, ora 18:12
ofi
Nu este medic/terapeut
ofi
am uitat sa mentionez ca am nervii scosi la ambele masele.
0
27-11-2009, ora 18:37
drkosta
Identitate neconfirmată
drkosta
Daca nervi sunt scosi si acuzi durere la maseaua respectiva, inseamna ca la nivelul radacini s-a facut o infectie, si dr la care ati fost nu a observat pe radiografie, iar durerea care a aparut dupa ce s-a umblat pe canale este normala pentru ca infectia se acutizeaza, dar dr stomatolog trebuie sa-ti prescrie niste medicamente, un antiflamator(ketonal, aulin) si un antibiotic( augmentin sau amoxicilina)
0
28-11-2009, ora 13:00
Ursanu
Identitate neconfirmată
Ursanu
În general medicul stomatolog, nu trebuea sa va lase canalale goale, mai degraba era bine sa va puna ceva pansamente pana la urmatoarea vizita. Totusi daca va doare amandoua maselele, întradevar si eu va recomand sa luati cea, ce a scris mai sus si colegul, iar pe urma neaparat sa va adresati medicului respectiv.
0
21-12-2009, ora 12:39
pician90
Nu este medic/terapeut
pician90
buna ziua. am si eu o problema cu maseaua.acum 3 zile am fost la medicul dentist sa imi extraga o masea care era foarte tare cariata, si ma durea, insa a spus ca nu e momentu sa o scoata acum..dar sa ma duc la sfarsitul lui ianuarie sa o scoata.pana aici a fost bine. mi-a administrat o injectie anstezie.. apoi a inceput sa curete cu acel...polizor apoi a introdus un ac si a tot scos si bagat in masea acel ac.Apoi a spus ca imi pune un calmant, mi-a pus ca un fel de vata(calmantul probabil) apoi mi-a pus o plomba.acum a inceput sa ma cam doara maseaua cand o apas.. iar de mancat nici nu se mai pune problema. Doare foarte tare.acuma vreau sa intreb..mi-a scos acel nerv din masea? si ce e de facut sa nu ma mai doara maseaua cand o apas...precizez ca medicul meu nu ma e la servici pana dupa sarbatori.va rog daca puteti sa imi raspundeti.Va multumesc.
0
21-12-2009, ora 15:27
Ursanu
Identitate neconfirmată
Ursanu
Acuma depinde si ce va pus medicul Dvs-ra în masea, adica ce pansament. În general cand nervul este scos, maseaua cu cauza, nu ar trebui sa va doara. Dar dupa spusele Dvs-ra, pare a fi o paradontita crhonica, si desigur numaidecat atuncea mergeti ori la medicul respectiv, ori la alt medic sa va faca o revezie a canalelor.
0
02-06-2010, ora 11:54
nessaja
Nu este medic/terapeut
nessaja
buna ziua as avea si eu o intrebare...sau mai multe...acum 2 zile am fost la dentist cu o masea cu o carie complicata, respectiv sparta!mi s-a spus ca nu e de scos ca va face o obturatie si apoi plomba!la prima vizita mi s-a pus un pansament apoi dupa ce durerile au continuat m-am dus a doua zi pt ca nu mai suportam durerile...mi s-a facut obturatia respectiva dar acum inca am dureri semnificative...si nu stiu daca e normal si cat o sa mai dureze...sunt programata abia peste o sapt...
as vrea sa primesc si eu un rasp :(
0
02-06-2010, ora 12:54
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Buna nessaja. Nu specifici daca s-a pus obturatie definitiva pe canal sau doar un pansament, pt ca dupa obturatia definitiva pe radacina nu este normal sa mai ai dureri puternice, ci doar o jena la apasarea pe dinte. Durerile puternice pot aparea fie daca au mai ramas filete nervoase pe canal (daca a fost o pulpita-adica inflamatie pulpara), fie daca pe canal este infectie, caz in care trebuia drenat dintele si lasat deschis
0
02-06-2010, ora 16:26
Dr. Aron Andrei
Stomatologie, Pitesti
Dr. Aron Andrei
Imi pare rau Dr.AS dar trebuie sa te contrazic, durerile aparute dupa o obturatie de canal nu apar doar din cele 2 cazuri pe care le-ati precizat, exista fenomenul de flare-up care provoaca aceste dureri dupa o obturatie corecta de canal, mai ales in caz de carii complicate, gangrene, parodontite si asa mai departe.
0
02-06-2010, ora 19:53
Ursanu
Identitate neconfirmată
Ursanu
D-le (sau d-na ) nessaja !!! Cel mai bine ar fi daca dvs-ra aicea pe forum ati posts si un fimulet cu canalele obturate, ptr.ca numai asa va putem da noi medici un raspuns mai exact, cu problema dupa tratament.
0
04-06-2010, ora 08:53
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Dr Aron Andrei, in cazul unei obturatii corecte de canal, chiar daca este dupa o gangrena, nu apar dureri insuportabile si permanente, ci asa cum am spus apare o jena dureroasa care cedeaza la antiinflamatorii
0
04-06-2010, ora 21:51
89LOREDANNA
Nu este medic/terapeut
89LOREDANNA
buna ziua.am avut o plomba timp de 7 8 ani de culoare gri mai degraba...nush ce plomba era aia.avea o culoare ciudata.. chestia e ca a inceput aku 3 luni sa ma doara ingrozitor.am fost la stomatolog mia skos plomba veke si kiar daka mia fakut anestezie la fel mia amortit cu falca cu buza cu tot insa tot simteam cum curata.mia pus alta plomba si mia spus k vreo kateva zile o sa ma mai doara si mia dat sa iau ketonal.dar durerea nu a trecut nici dupa 3 luni. cand dau rece si cald dar in special cald ma omoara de durere.nu stiu ce sa fac pentru ca mie foarte frica sa merg din nou la stomatologie...prefer sa nasc de 10 ori decat sa mai suport odata durerea la stomatologie.
0
04-06-2010, ora 21:57
89LOREDANNA
Nu este medic/terapeut
89LOREDANNA
vreau sa precizez ca nu ma doare cand mestec in acea masea doar cand dau lichid rece sau cald.Ma doare pe lateralul ei si intre ea si alta masea cand ating usor cu degetu de exp.pe masea se mai vad urme gri din plomba veche. este posibil ca durerea sa provina din faptul ca au mai ramas urme di plomba veche? ast un rasp va rog...va multumesc
0
05-06-2010, ora 08:54
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Medicul a curatat din nou zona, dar ptr ca era f adanca zoca respectiva mai ult ca sigur a ajuns fff aproape de nerv, daca nu cumva a si descoperit o mica portiune din el. DE aceea v-a spus de ketonal si de durere cateva zile. INsa daca si dupa atatea luni doare...ramane o singura solutie (asta in cazul in care s-a respectat protocolul corect in ceea ce priveste atitudinea ce treb luata atunci cand descoperi un nerv) ar fi scoaterea "nervului".
0
05-06-2010, ora 20:26
89LOREDANNA
Nu este medic/terapeut
89LOREDANNA
va multumesc ptr raspuns// o sa mai suport ink odata sami scoata si nervul dar makar numai am probleme dupaia.multumesc
0
22-06-2010, ora 20:17
motanikathy
Nu este medic/terapeut
motanikathy
buna ziua am si eu o problema daca ma puteti ajuta...am o masea care ma doare si cred ca am infectie...a fost tratata maseaua si s-a rupt si acum ma doare am luat antibiotic 5 zile...si am fost la medicul meu sa mi-o scoata...insa este in concediu pana p 28 iunie si m-am intors acasa...vroiam sa va intreb daca mai pot sta pana p 28 iunie azi fiind in 22...d 24 de ore nu am mai luat calmant...si nu m-a mai durut dar am impresia ca iese un abces dentar in interiorul gurii acolo la maseaua respectiva..si nu sunt sigura daca mai am sau nu infectie..si totusi nici antibiotic mult nu as lua...parca nici prea mult nu e bun...si vroiam sa va intreb c pot face ca sa fie bine..si sa rezist pana luni 28 iun...ca vreau sa merg la doctorul meu nu la altcineva si m-ar interesa daca ar mai avea cum sa fie infectie daca am luat aproape 6 zile de augmentin...va multumesc si astept raspunsuri:*
0
08-07-2010, ora 13:32
Donna.D.
Nu este medic/terapeut
Donna.D.
Observ, cu parere de rau, ca in situatia mea mai sunt si alte persoane. Eu am ajuns sa imi extrag o masea, care avusese o carie si pe care mersesem sa o tratez. A fost nevoie de scoaterea nervului, dar dentista, la care am fost atunci, mi l-a omoarat cu nu stiu ce substanta, pe care, se pare, nu mi-a suportat-o maseaua, caci la interval de o zi, au inceput durerile. Ma durea doar cand era comprimata, dar ma durea foarte tare, ajunsesem sa nu mai pot mesteca nici in partea cealalta alimentele, Am schimbat vreo 4 medic ca sa nu o pierd, degeaba. La radiografie se vedea totul bine, nu era vorba de vreo infectie. Mi-am extras-o dupa doua luni de chin, caci ajunsesem sa mananc doar supe. Acum un an mi-am pus o lucrare de 4 masele in partea de jos, cu legatura pe al doilea premolar si molarul de minte. Dupa un an de zile, mai exact acum 2 luni mi s-a rupt in doua. Am mers la dentist pt o alta lucrare. Dar am dureri la molarul de minte, care are nervul scos si nu are infectie la radacina. Se repeta povestea, diferenta fiind ca un an de zile am mancat in el fara probleme. Dentistul ridica din umeri. Am luat antiinflamatoare si degeaba. Sunt disperata, caci, fiind ultima masea, nu mai am element de legatura, iar fara ea ar insemna sa raman stirba, sa nu mai am in ce manca.
0
15-07-2010, ora 11:08
InaPostoronca
Nu este medic/terapeut
InaPostoronca
Buna ziua la toata lumea. Am si eu o intrebare. Ajutati-ma va rog frumos ca nu mai stiu ce sa fac...nu dorm de vreo 2 saptamini...oar cite 2 -3 ore in zi.Acum vreo doi ani am avut ceva probleme cu doua maseli (jos dreapta), am mers la medic si mi le-a plombat, m-am simtit OK dar dupa ceva timp am inceput sa simt o durere insuportabila.Am mers iarasi si mi-a scos nervul. Acum citeva saptamini iarasi a inceput sa doara.ma mai durea si iarna...dar luam un ketanov forte si imi trecea. De data asta nu imi mai trece. Ma aflu in SUA (preturi extrem de mari).Am ost luni ma dentist, i-am zis ca ma doare, ca am avut plomba.si ca ea deja cadea si ca la un moment dat m-am pomenit cu plomba in mina.adica am scos-o...Aveam o gaura imensa...Si din cite vedeam eu in oglinda.era un pic negru acolo...acum eu ma duc al el si imi zice...ca nu putem scoate dintele, ca el imi recomanda doar sa imi puna plomba...mi-am facut anestezie...(f puternica, abia dupa vreo 5 ore mi-a trecut) si mi-a pus plomba, adica "filling". Dupa nopti de durere si nesomn azi iar m-am dus la el...mi-a zis ca acum stie de ce ma doare, ca e de la nerv...Acum am facut root canal, dupa ce mi-a trecut iarasi anestezia nu mai pot minca, bea apa. simt aceeasi durere care a mai fost dupa punerea de plomba. Mi-au facut X-ray de 3 ori, si mi-a aratat pe ecran cum mi-au scos cu acul ala cica tot de acolo ce era mort...dar ma doar dintele, e f dureros cind il ating, mi s-a umfla un pc obrazul, si ma si scarpina la obraz in exterior...exact in locul in care mi-au facut dintele...cind il ating un pic imi pare ca se si clatina...Spuneti-mi, va rog din inima.nu mai stiu ce sa fac????cum sa ma lecuiesc...ca dr-ul spune ca de scos nu e bine...ca vor avea de sufert si alti dinti...Deja am dat $ 800 pt dintele asta.300 plomba si 500 root canal...acu sunt disperata...durere, pastile o gramada, nu mai am viata mai pe scurt...Va rog sa rs cit de rapid puteti...sa stiu ec sa fac...si de la ce ma doare...daca vreti va mai dau ceva detalii...doar spuneti-mi care e cauza si de ce nu trece durerea, ca de cind am fost la medic doare mai tare decit initial..PLS ajutooooooooooor!!!!!!!!!
0
15-07-2010, ora 14:19
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
buna ziua!..undeva s-a gresit.pot fi mai multe posibilitati. Este clar ca aveati nevoie de tratament de canal deoarece aveati "nervul " mort. DAR dupa scoaterea a tot ceea ce era pe canale mai trebuia facut un tratament medicamentos pe fiecare canal in parte o anumita perioada de timp...(nu stiu daca s-a facut)Este adevarat ca sunt si substante care au 2 functii...de antibiotic si de inchidere definitiva a canalelor.De asemenea,..daca nervul era mort...e ff posibil ca la vf radacinii sa existe un proces infectios cronic care s-a acutizat...mai ales ca acum spuneti ca v-ati si umflat. Trebuia temporizata obturatia de canale pana la "linistirea "dintelui.
Poate ca aceste lucruri s-au facut bine si cauza ar fi obturatia dentara de canale care este posibil sa fi fost facuta cu depasire.Lasand la o parte preturile..este clar ca ceva...undeva...este.
Acum..legat de preturi...in tara era facuta extractia...dar doar daca este absolut necesar., implant si coroana pe implant.Si calitatea seviciilor cred ca se apropia mult de ceea ce este peste ocean.
0
15-07-2010, ora 18:50
InaPostoronca
Nu este medic/terapeut
InaPostoronca
Va multumesc din suflet pt rs. Acum eci ce ar trebui sa fac? Nu s-a lucrat la alti dinti decit la acesta bolnav, atunci cind mi-au aratat X-Ray-ul mi-au zis ca la radacina jos in gingie este un pic de infectie dar ca mi-ai scos ei root canal-ul si ca imi va trece...Spuneti-mi va rog...ce alte metode?sa scot dintele?ce sa fac ca mooooooor de durere...se ridica la cap la timpla si uneori simt ca imi amorteste o bucata de obraz...Merci din suflet...ajutati-ma va rog...ca aici nu mai stiu daca am cui cere ajutor.
0
04-08-2010, ora 16:12
Dyanna03
Nu este medic/terapeut
Dyanna03
Buna ziua!
Am si eu o problema... Am fost la medic acum o saptamana deoarece cu o seara in urma am avut dureri groaznice de masea.. m-am dus fara programare si medicul ma consultat mai intai asa pt a sti despre ce e vorba.. ma curatat cu "polizorul" acela si mia pus doar un pansament cu un medicament... (tin sa precizez ca aveam caria cat de cat adanca) la a2a sedinta.. mia umblant cu acele ace pe canal.. si la un moment dat cand mia atins nervul ma durut f tare si a lasat-o asa... mia pus iar un pansament si o plomba provizorie.. si durerile au inceput... ma durea dak apasam pe ea.. si este chiar ultima langa gingia unde ar trebui sa iasa maseaua de miinte care s-a inflamat si nu puteam sa mananc deoarece imi loveam si gingia si maseaua... aveam programare vineri dar am fost marti.. adik ieri pt ca nu mai puteam suporta... mi-a scos nervul... mia mai umblat cu acele acelea pe canal.. si iam spus ca ink ma doare chiar dak mi-a scos nervul.. si a zis k o sa ma lase cam intro ora cu nurofen... mia pus vata cu un medicament pt a desinfecta pe canal.. alt pansament si plomba provizorie... mia spus k nu ar trebui sa ma doara... da dak ma doare sa iau nurofen sau ampicilina odata la 6 ore... eu cred k am o infectie k inca ma doare.. cand imi trece.. cand ma apuca iar.. si dak apas ma doare.. mananc incet sa nu ma lovesc.. cat de gingie... de la ultima sedinta nu mai e asa umflata... imi e frica sa nu mi-o scoata.. un sfat sau cineva care a trecut prin ceva asemanator sa ma ajute ar fi minunat!
0
05-08-2010, ora 09:50
Dr. Aron Andrei
Stomatologie, Pitesti
Dr. Aron Andrei
Buna Dyanna03, in mod normal nu aveti de ce sa pierdeti maseaua, d-voastra va trebuie un tratament de canal bine facut cu o obturatie de canal la fel de buna, dar neaparat cu toate canalele curatate si obturate.ampicilina nu aveti de ce sa luati pt ca sunt convins ca ati avut o pulpita care provoaca genul de dureri pe care le-ati avut, e foarte important sa alegeti un medic bun care stie sa faca un tratament de canal corect, astfel durerile vor disparea si totul o sa fie ok.
va doresc succes.
0
07-08-2010, ora 23:27
costinik
Nu este medic/terapeut
costinik
Buna seara,
am si eu o problema asemanatoare. Am fost la dentist la sfarsitul lui mai si mi'a scos nervul la maseaua stanga din partea de jos cu anestezie, mi'a curatat canalele.. si in final mi'a plombat'o. nu m'a durut pana acum 2 zile. daca mananc ceva si musc pe ea nu ma doare. in schimb ma doare dupa aproximativ 2-3 minute dupa ce termin de mancat pentru maxim 2-3 minute dupa care durerea trece singura. daca mananc din nou ceva...se repeta povestea.
despre ce ar putea fi vorba?
va multumesc.
0
08-08-2010, ora 04:29
costinik
Nu este medic/terapeut
costinik
Inca ceva.. am observat acum ca daca beau apa si o tin in gura.. imi trece destul de repede durerea. Cealalta masea din partea dreapta mi'a fost plombata acum cativa ani si s'a rupt de jumatate. are o gaura dar nu a ajuns la nerv. pot manca.. nu ma doare. e posibil ca cele 2 sa aibe vreo legatura intre ele? si sa ma doara cea stanga din cauza celei drepte?
0
08-08-2010, ora 14:08
Ursanu
Identitate neconfirmată
Ursanu
Salut-costinik ! Din acceste doua mesaje ale dvs-ra rezulta, caci trebuie sa mergeti din nou la medicul respectiv si sa va trimita iarasi la o radiografie pentru accesti dinti, plombati. De ce este necesar o asemenea R-ma, ptr. ca medicul dvs-ra sa evalueze corect si obturatia canalelor, dar si daca pricina durerilor poate sa fie generata de la alti dinti respectivi.
0
08-08-2010, ora 18:09
costinik
Nu este medic/terapeut
costinik
Am inteles.
Inca ceva.. as putea lua un antibiotic pana ajung la dentist zilele acestea?
Adaugă un comentariu / răspuns
110 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: