Durere de glezna

12-07-2010
partenie
Nu este medic/terapeut
partenie
Buna ziua, am 42 de ani si am dureri la glezna stanga care este umflata si rosie in zona umflaturii.Am fost la medic si mi-a recomandat Nimesil si Movalis injectabil punand ca diagnostic artrita. Mi-am facut si analizele in timpul tratamentului si mi-au iesit unele mai mari ca VSH-30mm/h;Fibrinogenemie-520mg/dl;Acid uric-6, 03mg/dl restul fiind in limitele normale.Problema este ca in urma tratamentului durerea nu mai persista dar umflatura a ramas la fel.Va rog sa-mi spuneti parerea d-voastra in legatura cu aceasta problema.Va multumesc!
10 comentarii
0
12-07-2010, ora 22:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu ne-ati precizat singurele amanunte esentiale: sex, greutate/inaltime, profesie, sporturi practicate, antecedente traumatice, metabolice, reumatologice, inflamatorii, infectioase, vasculare etc etc.
Artrita (inflamarea articulatiei) nu apare fara o cauza anume, fie ea inflamatorie, traumatica, degenerativa, alergica etc etc etc.Poate ca ati fortat articulatia, poate ca aveti o artroza decompensata, poate aveti o poliartrita sau orice altceva.
Astept detalii semnificative.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-07-2010, ora 23:45
claudiudan
Nu este medic/terapeut
claudiudan
Medicul stie sigur daca va consulta personal, Dar pana atunci si eu am aceeasi probleme, doar ca cred ca am totusi un corp strain, in urma unei lovituri.Sa fie o infectie totusi "tolerata " de copr?
0
12-07-2010, ora 23:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
La ce nivel anatomic se situeaza corpul strain? Este subcutanat sau intra-articular?? Prezinta semne de inflamatie locala sau generala?? Ce fel de lovitura a existat initial??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-07-2010, ora 17:23
partenie
Nu este medic/terapeut
partenie
sunt pompier militar, 1, 82 inaltime, 97kg, Ca antecedente am mai avut dureri asemanatoare la calcai si la laba piciorului drept cu cativa ani in urma dar nu cu umflaturi si roseli ale zonei.
0
13-07-2010, ora 18:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pot fi zeci de cauze ale suferintei, ce trebuie cuantificate printr-un examen clinic local.
In absolut orice situatie se impune normalizarea greutatii (eu, prin comparatie cu D-voastra la 1, 84m inaltime am 74 kg si nu ma consider deloc slab, ba chiar dimpotriva.).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-08-2010, ora 07:10
gabriela-alexandra
Nu este medic/terapeut
gabriela-alexandra
buna dimineata!Am o durere groaznica de glezna, ieri am cazut pe piciorul stang si nu stiu ce trebuie facut in acest caz..Ma tot intreb daca este necesar sa merg la spital???tin sa mentionez ca am 21 de ani si nu fac niciun sport.
0
08-08-2010, ora 18:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este imperios necesara o consultatie clinica la ortoped, in lipsa careia consecintele pot fi grave, chiar dramatice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-08-2010, ora 11:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este imperios necesara o consultatie clinica la ortoped, in lipsa careia consecintele pot fi grave, chiar dramatice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-08-2010, ora 15:36
danyela ely
Nu este medic/terapeut
danyela ely
buna ziua..am 49 ani..si am cazut in conediu...am mers la spitalul din statiune...acolo mi-au facut radiografie si medicul a constat ca este entorsa exterioara la glezna stanga si a spus ca nu necesita ghips...am folosit unguent si gheata in primele zile...pe data de 19 august de implineste o luna de la incident...si in momentul de fata ma doare si calc cu greu in el.daca stau sprijinita in el se umfla..astept parerea dumneavoastra...multumesc anticipat
0
14-08-2010, ora 16:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Adeseori, sub aspectul "entorsei" banale se pot ascunde diagnostice mai serioase: fracturi de talus, calcaneu sau navicular, leziuni tendinoase sau ligamentare, etc.
Se impune un consult clinic atent si competent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cheia prevenției și tratamentului osteoartritei, în sfârșit descifrată
  • Nanotehnologie pentru detectarea biomarkerilor moleculari ai osteoartritei
  • Embolizarea arterelor geniculare (GAE) - operația pentru osteoartrita genunchiului ce poate diminua durerea
  • Au fost identificate 9 noi gene asociate cu osteoartrita
  • Asocierea dintre durerile de genunchi și depresie (Studiu)
  • Ce modificări dietetice sunt eficiente pentru reducerea simptomelor osteoartritei?
  •