Durere de genunchi

20-12-2012
franciscaenna
Nu este medic/terapeut
franciscaenna
Buna seara, am si eu niste intrebari, anul trecut am cazut, si mi sa umflat foarte tare genunchiul, am fost la spital mi l-a pus in gips, dar durere inca este dupa atata timp, este o durere in partea stanga a genunchiului, care uneori imi blocheaza genunchiull, iar cand merg foarte mult, am senzatia ca il arunc, uneori imi si trosneste genunchiul si deoseri avand si dureri ingrozitoare, am incercat si cu crema, si cu fasa medicala, degeaba, as vrea sa imi spuneti ce as putea avea?
13 comentarii
0
21-12-2012, ora 10:21
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fara examen fizic este imposibil de spus ce aveti. mergeti la un ortoped bun in chirurgia artroscopica a genunchiului pentru un examen amanuntit
0
21-12-2012, ora 11:33
franciscaenna
Nu este medic/terapeut
franciscaenna
Va multumesc foarte mult, oricum mai astept pareri si de la alte persoane inclusiv, domnul doctorul specializat in acest domeniu.
0
21-12-2012, ora 15:20
franciscaenna
Nu este medic/terapeut
franciscaenna
Si daca m-as duce sa fac o examinare, (chirurgie artrostopica), cat ar costa?
0
21-12-2012, ora 16:09
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
teoria nu este acelasi cu practica in romania
daca aveti o asigurare, orice examinare intr-o institutie de stat ar trebui sa fie gratuita (eventual coplata), insa in romania deseori daca vreti sa ajungeti la un medic competent, trebuie sa va duceti la un cabinet privat, unde fiecare medic are preturile sale pentru examinari
0
21-12-2012, ora 18:24
franciscaenna
Nu este medic/terapeut
franciscaenna
Am inteles, va multumesc mult
0
21-12-2012, ora 21:20
franciscaenna
Nu este medic/terapeut
franciscaenna
M-am documentat asupra chirurgiei artrostopice si imi este frica sa fac, tinand cont ca am doar 17 ani nu prea am trecut prin astfel de probleme, si plus de asta, frica este din cauza anesteziei in coloana, alta solutie nu ar exista, in afara de chirurgie artrostopica?
0
21-12-2012, ora 21:51
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza ar trebui un examen fizic, eventual ceva metode diagnostice daca medicul care va examineaza le considera utile. daca se gaseste ceva in genunchiul Dvs care trebuie operata atunci vine numai problema metodei: genunchiul se poate opera clasic (deschis) - din pacate inca frecvent in romania si artroscopic, prin 2 incizii mici de 1cm, de acea am scris sa cautati cineva care se pricepe la artroscopie, ca nu cumva sa nimeriti unul care stie numai metoda deschisa.
anestezia iarasi are mai multe metode, de la anestezia generala pana la cea locala (spinala este undeva in mijloc)
0
21-12-2012, ora 22:40
franciscaenna
Nu este medic/terapeut
franciscaenna
Acum am inteles mai bine, va multumesc foarte multe pentruaceste explicati, o seara buna
0
28-12-2012, ora 00:16
franciscaenna
Nu este medic/terapeut
franciscaenna
Buna seara, vroiam sa va spun, ca nu am ajuns la spital din cauza sarbatorilor, dar in partea meniscului mi sa umflat, am incercat si cu masaj, dar degeaba, durerea tot nu trece..astept o parere!Multumesc
0
05-01-2013, ora 23:08
IOANA ANDRIAS
Nu este medic/terapeut
IOANA ANDRIAS
Buna.ce pot sa ii dau mamei pt dureri de genunchi? are articulatiile intepenite deoarece sta la pat de 1 an are 3 avc si diabet de tip 2.cu diclofenac tablete nu mai merge are dureri si se vaita mereu cind trebuie sa ii schimb pampersu. Va multumesc
0
06-01-2013, ora 09:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In acest caz trebuie mobilizate articulatiile (kineto-terapie) si normalizata greutatea (diabetul de tip 2 este cauzat de obezitate).
Durerile osteo-articulare pot fi si parte a unui sindrom compresiv lombar (cauzat de obezitate), dar pot fi si sechelele accidentului vascular cerebral (provocat de obezitate).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-01-2013, ora 21:16
Naturopat Claudia Damoc
Identitate neconfirmată
Naturopat Claudia Damoc
E vorba de lichidul din zona genunchilor. Exista o planta care poate ajuta foarte bine refacerea si indepartarea durerii, impreuna cu un set de sedinte de terapie neinvaziva (presopuntura). In maxim o luna va dispare.
0
12-01-2013, ora 09:44
IOANA ANDRIAS
Nu este medic/terapeut
IOANA ANDRIAS
Buna ziua.va multumesc pt sfaturi.dr de fam a spus sa folosesc si ketoprofen capsule una pe zi.nu stiu cit de bune sint, mai cred uneori ca are impresia ca o doare ca eu ii fac masaj ii mai misc picioarele si citeidata nu zice nimic alteori se vaita cind sta linistita in pat.obeza nu este ca a slabit f mult de cind e la pat.multumesc o zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.