Durere de gat si umar

07-10-2014
Alexveve
Nu este medic/terapeut
Alexveve
Buna seara. De vreo 2 saptamani ma tot confrunt cu o mica durere in partea stanga a gatului, o durere care la inceput a aparut doar in momentul in care imi miscam capul spre stanga, insa nu era o durere insuportabila. Sunt momente cand ma doare fara motiv ( pe timpul zilei ) si fara sa misc capul. Am observat ca si la umar am aceeasi senzatie mai ales daca ridic mana. Dupa ce o las in jos la loc simt ca o arsura la muschiul trapez. Daca ma apas pe partea stanga a gatului nu resimt nicio durere, insa daca fac acelasi lucru la umar, ma doare si simt niste arsuri !!! Tin sa precizez ca am folosit antiinflamatoare si durerea dispare pentru moment, dar reapare apoi. Seara cand incerc sa dorm, simt un disconfort undeva in zona coloanei cervicale. Disconfortul este accentuat in momentul in care incerc sa dorm cu fata in sus sau pe partea stanga !! Precizez ca nu fac niciun sport insa pierd destul de mult timp in fata calculatorului si tind sa cred ca problema a aparut din cauza pozitiei incorecte. Uneori resimt durere undeva sub ureche.. tot pe partea stanga, dar pur si simplu nu inteleg de ce pentru ca nu am dureri continue si nici insuportabile.. apar si dispar din senin, iar atunci cand apar sunt foarte mici !
2 comentarii
0
07-10-2014, ora 22:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este posibila existenta unui sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-10-2014, ora 22:55
Alexveve
Nu este medic/terapeut
Alexveve
Va multumesc foarte mult ! Maine ma voi duce la un consult si va voi tine la curent cu toate informatiile. O seara buna !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cercetătorii au evaluat eficiența lidocainei pentru durerile cervicale
  •