Durere de cap si furnicaturi !!

06-08-2008
Mihai20
Nu este medic/terapeut
Mihai20
Buna, ma numesc Mihai, am 20 de ani si am urmatoarea problema.Ma doare umpic capul, cand spun umpic ma refer la faptu ca nu ma deranjaza durearea, doar simt ca ma doare si ca nu ar trebui sa fie asa, ma ard ochii, parca vad umpic incetosat si sunt asa buimac..si cel mai important e ca ma furnica pielea capului..chestia asta se intampla cand stau la calculator..dimineatza cand ma trezesc e totul ok, si nu stiu..parca simt orice miros :|(asta se poate sa fie doar in capul meu :|). Sunt chiar speriat pentru ca am fost la doctor, la neurolog care nu a stiut sa spuna cauza furnicaturilor dar totusi mi-a dat ceva pt durere de cap care chiar nu mi se parea o problema prea mare, in comparatie cu simptomele mele..am mers si la oftalmolog pt ca m-am gandit ca imi trebuie ochelari si poate sa fie asta o cauza, dar acesta a zis ca nici vorba, durerea de cap ar putea fi cauza nevoii de ochelari, dar a spus ca nu are ce ochelari sa imi prescrie, nu am nevoie, deoarece.. ma pus la aparat si.. !! Se poate sa fie inceputul un accident vascular..caci am ctit undeva pe net..nu stiu ce sa fac..chiar nu stiu..mi-am facut analizele si astept sa vad raspunsul..daca nici asta nu imi va oferi un rezultat voi incerca si cu un alt neurolog..poate poate !!

Va rog frumos daca stiti ceva folositor sa ma ajutati si pe mine!



Va multumesc mult !
8 comentarii
0
06-08-2008, ora 00:00
Mihai20
Nu este medic/terapeut
Mihai20
Am uitat sa spun ca doar de 1 sapt maxim am starea asta..de cand lucrez cam 12 ore pe zi la calculator si lucrez noaptea iar in cursul zilei dorm..dar, nu ar fi ceva nou pentru ca sunt obisnuit sa stau foarte tarziu!

Va rog frumos sa ma ajutati daca se poate, va multumesc mult !
0
06-08-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Cred ca durerea ar putea fi de trei cauze.

Oftalmologica, dupa efortul de a privi la monitor ("video terminal distress syndrome"), care poate sa nu dea nici o modificare "obiectiva"; este din cauza oboselii muschilor globului ocular. Majoritatea simptomelor pe care le descrieti sint oculare. Trebuie pauze dese de la calculator, ochelari speciali etc.

In legatura cu prima, este "cefaleea cervicogena". Muschii gatului incearca sa alinieze ochii pe directia optima, si incep sa doara. Durerea se poate sa mearga spre cap. S-ar putea sa explice furnicaturile.

Mai poate fi cefalee "de tensiune". Este din cauza stressului.

La pacienti de varsta dvs. n-am vazut chiar nici un accident vascular cerebral, si oricum nu asta este linia lui de evolutie. Cred ca ar trebui sa aveti cateva zile un ritm somn-veghe normal. Daca simptomele nu dispar, repetati consultul neurologic.

Numai bine!
0
06-08-2008, ora 00:00
Mihai20
Nu este medic/terapeut
Mihai20
Va multumesc foarte mult pentru raspuns, pt ochi am primit niste picaturi, lacrimi artificiale si BETABIOPTAL
0
06-08-2008, ora 00:00
Mihai20
Nu este medic/terapeut
Mihai20
care am inteles ca sunt pt a-mi relaxa ochii, tensiune nu am, nu a putut sa imi gaseasca nimic in neregula medicul generalist. E adevarat ca nu mai simt chiar la fel de accentuata starea aceea dupa ce m-am odihnit intr-una 3 zile, dar..totusi persista..sper sa treaca si sa nu fie nimic grav, doar repercuriunile unei oboseli.

Va multumesc foarte mult pentru raspuns si sa avetzi si dvs o viata plina de bucurii !
0
07-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
La controlul oftalmologic ti s-a facut cicloplegie? Ar fi utila petru relevarea unei hipermetropii mici, care necorectata duce la oboseala oculara, dureri de ochi si cefalee; daca stai mai mult timp in fata computerului, ar fi utili ochelari cu corectia stabilita in functie de cicloplegie si cu filtru( astfel de lentile sunt produse de Essilor, Hoya, Zeiss); de asemenea, daca ai senzatie de usturime, corp strain, roseata oculara, poti folosi lacrimi artificiale, de exemplu, Lubristil( Eyestil colir), unidoze, nu au conservant si sunt bine tolerate; probabil ca oftalmologul ti-a facut si un examen al fundului de ochi care este util si pentru neurolog; poate ar fi bine sa repeti si consultul neurologic; numai bine






















/
0
18-04-2010, ora 21:00
ramona.roman
Nu este medic/terapeut
ramona.roman
Buna, sunr Ramona si am 30 de ani, cam de 6 luni am o problema la nivelul ochilor...mi sa intamplat cam de 6 ori sa sa nu vad bine, aveam ameteala, vedeam totul in ceata si parca ceva imi reflecta in ochii, exact ca atunci cand te duci la mare, te uiti in apa si soarele iti reflecta in ochii.dar mai nou cam de o luna de foarte multe ori pe zi simt furnicaturi in ochii, ba in ochiul stang, ba in ochiul drept.nu stiu ce sa fac, sunt disperata, imi e frica sa nu am vre-o tumoare la cap.va rog mult sa-mi raspundeti daca stiti ce trebuie sa fac si unde sa ma duc.Problema e ca nici nu sunt in tara sunt in Italia...va multumesc mult. -*
0
18-04-2010, ora 21:01
ramona.roman
Nu este medic/terapeut
ramona.roman
Buna, sunr Ramona si am 30 de ani, cam de 6 luni am o problema la nivelul ochilor...mi sa intamplat cam de 6 ori sa sa nu vad bine, aveam ameteala, vedeam totul in ceata si parca ceva imi reflecta in ochii, exact ca atunci cand te duci la mare, te uiti in apa si soarele iti reflecta in ochii.dar mai nou cam de o luna de foarte multe ori pe zi simt furnicaturi in ochii, ba in ochiul stang, ba in ochiul drept.nu stiu ce sa fac, sunt disperata, imi e frica sa nu am vre-o tumoare la cap.va rog mult sa-mi raspundeti daca stiti ce trebuie sa fac si unde sa ma duc.Problema e ca nici nu sunt in tara sunt in Italia...va multumesc mult. -*
0
25-10-2010, ora 13:54
marianhg
Nu este medic/terapeut
marianhg
Salut, sunt marian am 18 ani si am exact acelesi simptome ca Mihai20.De doua zile nu pot sa dorm si daca atipesc putin tresar si am senzatii de inconstienta.Sunt disoperat nici nu imi vine sa ma duc la medic de frieca...am citit ca poate sa fie inceputul unui accident vascular:(( nu stiu ce sa fac...poate din cauza calculatorului am aceasa tastare stau cate 8-10 ore pe zi.
Astept niste sfaturi ceva poate imi trece ms mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.