Durere de cap aproape continua

18-04-2013
antica
Nu este medic/terapeut
antica
Buna seara! Va contactez cu speranta de a primi macar o mica indrumare in ceea ce ma priveste.
Am 28 ani si nu am o stare de sanatate excelenta in general chiar daca majoritatea analizelor care mi s-au facut de catre doctori par a fi bune. Durerile de cap sunt insa o alta problema. Intotdeauna am avut dureri de cap mai mult sau mai putin puternice dar nu de lunga durata. De aproximativ 2 ani in schimb am ajuns in situatia in care lesin din senin dupa ce ma 'loveste' durerea de cap. Partea 'vatamata' cel mai tare este ceafa acolo avand permanent dureri mai mici sau mai mari. Cum stiu cand ma 'loveste' durerea de cap: aud tiuit in urechi, incepe sa imi arda fata si tamplele imi 'explodeaza' in timp ce fruntea deja bubuie...apoi ceafa incepe sa doara mult mai tare. Am remarcat de-a lungul timpului ca nu supararile imi provoaca durerile puternice... sau alte elemente! Pur si simplu apar.
Am incercat sa prezint durerile de cap doctoritei de familie...mi-a dat nurofen sa iau si sa ma odihnesc mult, sa mananc sanatos si sa fac sport. Si atat! :)

Motivul care m-a determinat sa scriu aceste randuri il reprezinta ultimele 3-4 luni.
Am inceput sa am probleme de memorie...sa uit lucruri care sunt importante si nu le-am uitat niciodata. Am inceput sa vorbesc aiurea... adica: am momente de exemplu cand gandesc fraza intreaga si imi ies pe gura cifre. In general aceasta problema o am in momentele in care trebuie sa repet de mai multe ori fraze sau ceva de genul asta.

Sunt foarte obosita permanent chiar daca dorm foarte mult...si ma 'lupt' cu faptul ca vreau sa ma ingras pentru ca doctorita spune ca sunt prea slaba (1, 61 m - 45 - 47kg variaza).
Am momente de confuzie generala. De exemplu intr-o zi de munca absolut obijnuita si banala m-am dus sa mananc in pauza de masa si dupa ce am terminat de mancat m-am ridicat de la masa si pur si simplu nu stiam unde sunt si pentru ce. Mi-am revenit relativ repede... dupa aproximativ cateva minute...(3-4 min.). Mai grav a fost cand m-am dus acasa dupa munca si am intrat in ALT bloc, am urcat la etajul la care stau eu si eram foarte suparata ca nu se deschide usa cu cheia mea.
Aceste exemple pot parea amuzante...sunt constienta... dar intrebarea mea automata 'este normal?' ma cam macina.
Va multumesc din suflet pentru rabdarea de a citi tot ce am scris si sper sa pot primi o mica indrumare macar in privinta unui doctor care m-ar putea lamuri.
O seara excelenta va doresc in continuare!
22 comentarii
0
20-04-2013, ora 00:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti sa va vada un neurolog pentru niste teste.
0
11-06-2013, ora 20:30
antica
Nu este medic/terapeut
antica
Buna ziua din nou.
Am reusit sa ajung la un control neurologic dupa ce joia trecuta mi s-a facut rau la munca din nou si am picat din picioare ajungand acasa pana la urma cu dureri imense de cap.
Doctorul neurolog s-a uitat la mine 10 minute fix apoi mi-a dat sa fac un RMN si un EEG. (urmand sa vin la dansul cu rezultatele ca sa vada ce urmeaza)
La RMN-ul cerebral - Leziune unica demielinizanta nespecifica in substanta alba paraventriculara frontala dreapta (3, 5mm), cu hupersemnal T2, FLAIR, fara corespondent in difuzie, fara semnificatie patologica certa. In rest totul normal.
La EEG - Traseu de fond tip beta in derivatiile anterioare si posterioare si de tip mu in derivatiile centrale. Undele alfa apar in timpul hiperventilatiei si primul minut posthiperventilatie. Fara grafoelemente paroxistice la manevrele de provocare. Multiple artefacte musculare. Recomandari: aspect normal al EEG de veghe.
Simgurul lucru care mi s-a spus pana acuma fiind ca pare totul ok, mai detaliat si adliteram fiind "este totul bine".
0
11-06-2013, ora 22:08
indezirabil
Nu este medic/terapeut
indezirabil
Buna seara,
Aproape sigur aveţi o combinatie de tensiune oscilanta cu vasculita alergica sau toxicoalergica.
Sunt câteva întrebări:
Aveţi vreo alergie cunoscuta
Aţi avut vreodată probleme renale sau urinare
Dureri menstruale
Scaunul este regulat
Dimineaţa aveţi cumva ochii puţin umflati si sau mâinile puţin amortite
Aveţi balonari
Oftati din senin mai des
Aţi simţit vreodată durere sau jena in stern si, sau tibie mai mult sub genunchi
Diagnosticul de maisus e sigur, dar este foarte important ce alte afectiuni ascunde, pentru a evita un tratament simptomatic si amagitor
Aşteptarea detalii
0
11-06-2013, ora 23:55
antica
Nu este medic/terapeut
antica
"Buna seara,
Aproape sigur aveţi o combinatie de tensiune oscilanta cu vasculita alergica sau toxicoalergica.
Sunt câteva întrebări:
Aveţi vreo alergie cunoscuta
Aţi avut vreodată probleme renale sau urinare
Dureri menstruale
Scaunul este regulat
Dimineaţa aveţi cumva ochii puţin umflati si sau mâinile puţin amortite
Aveţi balonari
Oftati din senin mai des
Aţi simţit vreodată durere sau jena in stern si, sau tibie mai mult sub genunchi
Diagnosticul de maisus e sigur, dar este foarte important ce alte afectiuni ascunde, pentru a evita un tratament simptomatic si amagitor
Aşteptarea detalii "


Aveţi vreo alergie cunoscuta - alergie la capsiuni daca este relevanta si un fel de alergie la metale...absolut orice metale inclusiv aurul. Nu pot sa port inele sau cercei sau lanturi...pentru ca ma ard, fac basica la locul de atingere piele-metal. Am chestia asta de mica...nu mi-a facut niciodata probleme decat la capitolul moda.
Aţi avut vreodată probleme renale sau urinare - din fericire nu inca dar nu exclud viitorul
Dureri menstruale - menstruatie neregulata cu dureri care ma tin la pat - am facut investigatii in aceasta privinta de la cele mai simple pana la papanicolau si ecografii de tot felul dar nu s-a ajuns la nici o concluzie - doctorita mea ginecolog vrea sa refacem analizele in aceasta toamna dar sincer sunt incredibil de obosita analizele respective care au fost lungi, obositoare, costisitoare, inutile pana la urma si nu in ultimul rand dezamagitoare.
Scaunul este regulat - Da
Dimineaţa aveţi cumva ochii puţin umflati si sau mâinile puţin amortite - dimineata am ochii ca doua baloane rosii gata sa se sparga...dorm foarte foarte mult dar permanent sunt obosita
Aveţi balonari - uneori dar depinde de ce mananc
Oftati din senin mai des - ok, sincer nici nu mi-a trecut prin cap sa zic asta doctoritei la care am fost dar Da...oftez mult si degeaba
Aţi simţit vreodată durere sau jena in stern si, sau tibie mai mult sub genunchi - durere la tibie sau mai jos de genunchi nu am experimentat inca ce e drept.durere in stern da si am fost la doctorul de familie pe baza asta dar mi-a spus ca probabil am racit si ca ma doare de la tuse... (tin sa mentionez ca deja am 4 lunid e cand sunt racita permanent ) Durere mare fara nici un rost simp in partea stanga a corpului odata cu amorteaza si intepaturi sub sanul stang. Am fost acum vreo 4 ani la un doctor cu inima dar nu aveam nimic atunci...si doctorita de familie ACUM nu mi-a recomandat sa merg la asa un doctor
0
12-06-2013, ora 11:55
indezirabil
Nu este medic/terapeut
indezirabil
Buna ziua,
Regulamentul forumului nu permite recomandari ce pot fi interpretate ca o reclama directa sau indirecta.
Va sfatuiesc sa alegeti intre imunologie, endocrinologie, medicina nonlineara (sau pe toate) si ca un indiciu daca ati facut sau nu alegerea buna: alegeti acel medic care va pune intrebarile la care ati raspuns in ultima postare, daca nu le pune inseamna ca cel putin nu a mai avut cazuri ca ale dumneavoastra.
Cu respect, astept vesti
0
12-06-2013, ora 13:31
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
D-na Antica, scrieti aici pe forum meniul pe ultimele 3 zile daca vi-l amintiti sau pe urmatoarele 3 zile incepand cu astazi, iar prin 'meniu' inteleg absolut tot ce introduceti in organism : mancare, tigari, cafea, medicamente, unguente, alte substante cu care veniti nemijlocit in contact acasa sau la serviciu !
0
12-06-2013, ora 15:34
antica
Nu este medic/terapeut
antica
Domnule Unigenezis din pacate nu stiu cum sa fac o trecere la dumneavoastra ca sa-mi puteti raspunde. Am acest cont la recomandarea unei persoane dar nu stiu cum sa fac ce-mi spuneti.

Domnule Stevens eu mananc dimineata la pranz si seara (dimineata ou fiert sau o salata... depinde ce am chef - dupa-masa mancare gatita (mazare, fasole, etc...) - seara salata sau sandwishuri). Mananc cu pofta intotdeauna si "tot din farfurie" neavand niciodata probleme digestive...nu ma ingras deloc si arat la fel ca la 16 ani la corp pe bune neschimbandu-ma deloc. De fumat cam 5-6 tigari pe zi...cateodata deloc...depinde cat de stresanta e ziua respectiva. Medicament iau unu singur Nurofen Forte pentru durerile de cap intrucat aspirina nu face nici o diferenta. Nu stiu cu ce substante as putea intra in contact. Nu ma dau cu creme si nici nu ma machez...pe scurt sunt simpla si naturala in sensul acesta.
0
12-06-2013, ora 16:51
indezirabil
Nu este medic/terapeut
indezirabil
Din cate stiu eu fiecare persoana care posteaza pe acest forum au un profil in care fiecare hotaraste ce date personale prezinta.
0
12-06-2013, ora 18:39
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Trecerea in revista a dietei e destul de evaziva, e nevoie de mult mai multa precizie, practic trebuie sa va notati la sfarsitul zilei TOT ce ati mancat in ziua respectiva ! Sa inteleg ca mancati 5-6 oua /saptamana si fasole si mazare de cate 2-3 ori /saptamana ?! langa aceste leguminoase exista si un fel de carne ? trebuie precizat !
De asemenea persoanele care fumeaza de obicei beau si cafea, n-ati spus nimic despre asta ! Poate reveniti cu detalii mai multe !
0
13-06-2013, ora 11:50
antica
Nu este medic/terapeut
antica
Luni: dimineata in jurul orei 8:00 - 2 oua fierte cu o salata mica de rosii si o tigara dupa; in juurl orei 14:00 am mancat mazare cu pui (mancare gatita) si o tigara dupa; un covrig cu susan undeva pe la 16:00 apoi la 20:15 aproximativ am mancat o salata de rosii cu ardei si ceapa
Marti: dimineata in jurul orei 8:00 - o salata mica de rosii; in jurul orei 13:30 am mancat mazare cu pui (mancare gatita) si o tigara dupa; apoi la 19:00 aproximativ am mancat o salata de rosii cu ardei si ceapa si o prajitura cu ciocolata si frisca s o tigara
Miercuri: dimineata in jurul orei 8:00 - 2 oua fierte cu sunca prajita; in jurul orei 14:00 am mancat fasole cu carnati (mancare gatita) si o tigara dupa; apoi la 20:15 aproximativ am mancat o salata de rosii cu ardei si ceapa si o omleta cu sunca si branza.

Nu beau cafea - nu ii suport nici gustul nici mirosul si de fumat fumez dupa masa.
0
13-06-2013, ora 14:13
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Este mult mai ok asa ! Ce am intuit de prima oara se cam adevereste ! Mancati 6-8 oua/saptamana ceea este MULT si mazare care iarasi nu este ok pt multe persoane, de cel putin 2-3 ori/saptamana !

Recomandarea mea - incercati sa nu depasiti 2-3 galbenuse de ou /saptamana, albuse fierte puteti manca oricate ;

- scoateti mazarea total din dieta ( este ALERGICA !) si inlocuiti-o cu boabe de naut ( fierte corespunzator), linte, bob, soia sau orice altceva va inspira incredere ;

- incercati sa faceti macar 1 zi complet vegetala / saptamana, de preferinta miercuri sau vineri ; in aceasta zi prestabilita ( dar si in rest ) incercati sa mancati numai cirese (cu putina paine ) si multa apa, sucuri naturale..!

Bafta si sa veniti cu vestea buna !
0
13-06-2013, ora 14:29
antica
Nu este medic/terapeut
antica
Multumesc pentru sfatul dumneavoastra si voi incerca sa ma incadrez in spusele dumneavoastra sa vad ce iese.
Pana una alta dupa ce voi reusi sa ajung la medicul neurolog voi scrie concluzia dansei aici.
Respect!
0
13-06-2013, ora 16:07
albuaurelia
Nu este medic/terapeut
albuaurelia
Draga antica, am o problema asemanatoare cu a ta numai ca eu am avut si vederea dubla vreo 4 luni si nimeni nu-mi dadea nici in diagnostic doar foarte multe analize si RNM toate bune pina ce neurologul m-a trimis la Sp. universitar pentru amgiografie unde au fazut ca am o fistula carotido cavernoasa, adica in spatele ochiului sting niste vase dilatate care i-mi dau toate starile rele. Incearca cu o trimitere de la medicul de familie sa mergi la Universitar.la neurologie. Nu te costa nimic. Bafta Sa -mi spui ce ai facut. Majoritatea durerilor de cap au ca si cauza dereglarea vaselor de singe din cap.Nu am nici un fel de pregatire medicala dar de 1 an de cind umblu la medici am simtit pe pielea mea durerile de cap insuportabile. O sa postez si eu problema mea cu titlul acelui diagnostic SANATATE
0
13-06-2013, ora 23:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ antica

Consult oftalmologic recent ati facut pentru a exclude orice posibilitate.
0
14-06-2013, ora 10:19
antica
Nu este medic/terapeut
antica
anul trecut am facut un consult oftalmologic si acuma ma gandeam ca poate ar trebui sa-l refac la sfaturile mai multor prieteni.
0
14-06-2013, ora 23:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Refaceti consultul oftalmologic si intrebati medicul daca nu este cumva vorba de un astigmatism minor (0, 5 cu plus sau minus).

Eu am avut timp de un an dureri de care mentionati si in ziua in care mi-am pus ochelarii mi-au trecut toate durerile ca prin farmec.
0
23-06-2013, ora 19:23
antica
Nu este medic/terapeut
antica
Am fost la oftalmolog si m-a uimit tot ce a putut sa-mi spuna cum ca ar fi problema asa ca voi mai contacta alt oftalmolog pentru ca este aproape imposibil rezultatul care mi s-a dat acuma.
Vineri mi s-a spus la oftalmologie ca am nevoie de ochelari permanenti +1.25 ca inceput pentru acomodare si apoi mi se va prezenta optiunea urmatoare dupa ce aparatele doamnei doctor au precizat (a verificat de doua ori) ca la ochiul drept am +2.25 si la ochiul stang am +3.25. Mi-a dat si reteta oftalmologica pentru ochelari si eu nu mai pricep nimic.
Acum un an totul era perfect la capitolul vedere ma refer...acuma mi-a spus aceasta doctorita ca durerea de cap este foarte posibil sa fie de la problema cu ochii care este din punctul ei de vedere destul de grava. Cu toate ca am incercat sa explic faptul ca eu vedeam perfect acum un an si demonstrat la alt doctor aceasta a precizat ca exista cazuri (ca al meu cica) in care persoana nu isi da seama de problema pentru ca se acomodeaza si ochiul se autoforteaza sa vada involuntar si astfel apar evidentele dureri de cap foarte puternice uneori.
Sunt uimita si sper sa fie doar asta problema...acuma voi incepe sa port ochelarii in momentul in care voi avea si banii sa-i procur dar numai si numai dupa ce reverific tot acest rezultat si la alt oftalmolog.
0
23-06-2013, ora 22:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ antica

Luati trimitere de la medicul de familie si mergeti sa faceti testul la un oftalmolog la policlinica (fara plata).
Daca sunt probleme cu ochii, acesta va va da trimitere catre un spital pentru un consult cu niste aparate care nu exista in magazinele unde se vand ochelari.

Pina sa va achizitionati ochelari facuti pt dioptriile dv.,. puteti gasi in piata ochelari cu dioptriile gata potrivite, la preturi f mici (10-15 lei).
0
24-06-2013, ora 10:27
antica
Nu este medic/terapeut
antica
La oftalmolog am fost cu trimitere de la medicul de familie si nu la "magazin de ochelari" ci la un spital la oftalmologie (nu voi mentiona numele acestuia ca sa nu fac reclama). Nu am mers de capul meu.
0
24-06-2013, ora 12:17
sofinel59
Nu este medic/terapeut
sofinel59
pentru -antica- poti sa mai ceri un RMN sa studieze si "apa la creier", am patit-o cu fata mea(24 ani, caz rar, ).RMN -ul se face din alta pozitie si se vede clar daca e in "plus" -da simptomele enumerate de tine chiar daca nu ai anii ! (hidrocelalia este mai mult la copii si la pers. trecute de 50!)
toate bune!
0
08-07-2013, ora 03:18
nico_lyly
Nu este medic/terapeut
nico_lyly
Buna tuturor. Ma uit si citesc si nu-mi vine sa cred.am toate simtomele anticai. ca si ia nici un medic nu-mi gaseste leac. mai nou de doua zile ma doare capul permanent defapt e o durere usoara cu arsuri. arsurile sunt pe portiuni nu in tot capul dar se muta arsura ici colo. eu nu am facut tomograf dar in rest sunt cu toate la zi si asa cum v-am spus nu am nimic, sunt sanatoasa tun. la urina doar au iesit leucocitele 75 ul. eu nu stiu ce inseamna asta dar medicul a spus ca e inregula. Antica te rog daca gasesti ceva plauzibil cu starile tale te rog anuntama. multumesc mult. poate mai e si altcineva care poate da sfaturi in legatura cu asta va astept cu raspunsuri si va multumesc. pwp
0
08-07-2013, ora 03:22
nico_lyly
Nu este medic/terapeut
nico_lyly
am uitat sa specific ca eu nu ma trezesc dimineata cu ochii umflati si nici ni sunt slaba am 68 kg. multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.