Durere de cap, mana amortita

29-04-2008
miha_ela_22
Nu este medic/terapeut
miha_ela_22
Buna ziua! as dori daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu un sfat, o idee ceva! am 22 de ani, iar de vineri mi se intampla ceva ciudat din punctul meu de vedere! vineri dupa-amiaza am carat niste lucruri mai grele, iar cand am ajuns acasa, la vreo ora, a inceput sa imi amorteasca mana dreapta si sa ma doara putin capul in partea stanga! mi-am zis ca este de la carat...trece. dupa aceea, vorbind cu o prietena am realizat ca mai este ceva:aveam momente cand aveam lapsus-uri...pur si simplu nu-mi gaseam cuvintele pe care vroiam sa le spun.m-am gandit ca este de la oboseala si o sa treaca pana a a doua zi, dar a 2-a zi de dimineata m-am trezit cu aceeasi durere de cap pe partea dreapta (doar ca mai puternica) si o stare generala de moleseala! duminica dimineata, la vreo 2 ore dupa ce m-am trezit, iar mi-a amortit mana, numai ca de data asta cea stanga!ieri dimineata dupa ce ma trezisem de ceva timp a inceput sa ma doara capul in partea dreapta iar dupa aceea mi-a amortit mana stanga.azi de dimineata la fel.mentionez ca durerea de cap nu este severa, dar nici vaga si simt ca si cum imi pulseaza toata zona capului care ma doare! iar cand imi amorteste mana, simt cum trece amorteala de la un deget la altul.adica imi amorteste degetul mare, apoi se muta deget cu deget inspre degetul mic, dupa care urca spre cot putin si dispare!dureaza cam 5 minute doar, dat durerea de cap persista toata ziua, mai ales cand tusesc sau stranut! sper sa ma puteti sfatui ce sa fac cateva zile, pana ajung la doctor! multumesc anticipat!
2 comentarii
0
07-06-2008, ora 00:00
iulia1982
Nu este medic/terapeut
iulia1982
mergi repede la neurolog
0
12-11-2009, ora 12:09
Dy.
Nu este medic/terapeut
Dy.
Mihaela, si eu sunt exact in aceeasi situatie ca tine. Vad ca tu ai patit asta acum un an, ai aflat cumva ce provoaca aceasta stare?

Eu pe langa dureri, amorteala, lipsa de concentare si lapsusuri imi pierd si partial vederea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Îmi amorțesc mâinile des - ce ar putea însemna?
  • Îmi amorțesc mâinile când dorm - e normal?
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •