Durere de calcaie dupa repaus

20-02-2014
geanro008
Nu este medic/terapeut
geanro008
Buna ziua,
Am 45 de ani, 170 cm si 67 kg si sunt o fire foarte activa.
Acum 2-3 luni m-am trezit dupa cateva zile solicitante la serviciu cu o durere de calcaie la ambele picioare (dar nu la fel de intensa). Se manifesta puternic dimineata la datul jos din pat. Uneori se manifesta si la mijlocul zilei (Sambata si Duminica) dupa un repaus la pat de 1-2 ore.

Activitatea mea la birou este mixta, presupunand lucru la calculator insotit de ridicari si asezari pe scaun nenumarate. Este vorba de rezolvarea unor probleme in diferite alte compartimente. Din pacate biroul meu este la parter si cele mai multe solicitari sunt la etaj. Practic pot spune ca urc si cobor zilnic 10 - 15 de etaje. Dupa amiaza urmeaza alergaturile casnice... Relaxarea abia dupa ora 21.

Am sperat ca dupa Sarbatorile de iarna (am stat acasa 2 saptamani) lucrurile se vor rezolva. Durerea a scazut in intensitate dar nu a disparut. A fost nevoie de numai 1-2 zile la serviciu ca durerile sa reapara. Am fost la un doctor ortoped, am facut radiografie la piciorul care ma doare mai rau si am primit ca diagnostic - inflamarea articulatiei. Ca tratament am primit 7 zile de Arcoxia si sa ma ung de 3 ori pe zi cu Diclac. Dupa Arcoxia am simtit o usoara ameliorare a dureri dar atat. Diclac-ul pare ca nu are nici un efect.

Daca ma lovesc (ciocanesc) cu podul palmei pe calcai durerea isi face simtita prezenta. Doctorul ortoped mi-a confirmat ca nu este vorba de pinteni calcaneeni. "Este ceva mic acolo dar care nu poate deranja decat probabil peste 10 ani".Nici eu nu cred ca este vorba de pinteni deoarece daca merg pe varfuri simt totusi ca o oboseala in jurul calcaiului.

Ce pot face? Am totusi numai 45 de ani.

Daca ajuta la ceva: Calciu total = 8, 7 mg/dl si calciu ionic = 3, 72

Va multumesc anticipat
9 comentarii
0
20-02-2014, ora 12:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este evident si logic ca nu se pune problema medicamentelor, unguentelor, procedurilor sau interventiilor chirurgicale
Am dezvoltat aceasta tema aici
http://medlive.hotnews.ro/evita-medicii-diagnostic-pinteni-calcaneeni-sau-ciocuri-in-calcai-incorect-11-intrebari-raspunsuri.html
Cu mare probabilitate, in cazul D-voastra cauza tine de hiper-activitate.
Prin urmare, logic, trebuie sa incercati sa tratati cauza: reduceti eforturile (stat in picioare, mers pe jos) de circa 2-3-4 ori fata de situatia actuala si, dupa cateva luni, puteti monitoriza rezultatele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-02-2014, ora 12:29
georgiana 19
Nu este medic/terapeut
georgiana 19
Buna ziua. Ma numesc Georgiana si am aproape 20 de ani si de cateva saptamani ma dor genuchii ingrozitor, deasupra genuchiilor simt o durere groaznica, plus ca sunt umflati, nu pot sta in genuchii nu ii pot indoi de nici o culoare, am folosit fastum gel dar degeaba nu are nici un efect.de ce m ar putea durea in acest hal? Multumesc anticipat.astept un raspuns
0
20-02-2014, ora 12:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicarte, antecedente diverse etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-02-2014, ora 12:37
georgiana 19
Nu este medic/terapeut
georgiana 19
Am 57 kg, 160 inaltime si nu am o profesie sau un loc de munca sunt caznica si nu practic nici un sport iar antecedente nu am
0
20-02-2014, ora 18:27
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
sanatate
0
26-02-2014, ora 11:02
geanro008
Nu este medic/terapeut
geanro008
Buna ziua,

Va rog sa-mi permiteti sa revin cu o intrebare:

Excludeti sa fie vorba de un dezechilibru/lipsa de minerale in organism? Ma gandesc la Calciu, Magneziu... etc.

Va intreb acest lucru deoarece in ultima saptamana am redus orice activitate posibila care sa-mi solicite picioarele si totusi dupa un repaus mai lung in pat, incheietura de jos a picioarele este "obosita". La ambele picioare, desi mai mult la stangul. Spuneti ca sunt foarte activ, dar asa eram si inainte de Noiembrie 2013 cand au aparut aceste probleme.

Unde sa merg pentru noi investigatii? La ce specialitate? Din analizele generale facute in Decembrie afara de Calciu aflat pe limita inferioara ( nu apare nimic in neregula ( ma refer la Acidul uric seric care este de 4.41) Sau sa am rabdare cu noul stil de viata? Mai sedentara :)

Va multumesc pentru amabilitatea de care dati dovada.
0
26-02-2014, ora 11:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum va precizam, localizarea durerilor la nivel calcaneean poate fi asociata cu supra-solicitarea structurilor retro-piciorului (efort exagerat, stat in picioare, mers pe jos, urcarea scarilor etc). In acest caz se impune, evident, reducerea drastica a efortului fizic timp de cateva luni, si nu cateva saptamani...
Este logic si evident ca in medicina nu putem exclude nimic, insa probabilitatea ca suferinta sa fie datorata unui """dezechilibru/lipsa de minerale in organism, Calciu, Magneziu... etc. """"" este de sub 1 la 1 milion, prin urmare este total nesemnificativa.
V-as sfatui sa apelati la un reumatolog, deoarece ar putea fi vorba despre o afectiune inflamatorie de tip reumatologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-04-2014, ora 13:41
dimitriubogdan
Identitate neconfirmată
dimitriubogdan
Mie imi sare in ochi ideea de durere dimineata cand cobarati din pat, adica cand puteti sa faceti o dorsiflexie completa si o solicitare maxima a tendonului tricepsului. Daca piciorul dumneavoastra de exemplu este scobit, miscarea spre posterior a calciiului va intinde fascia plantara excesiv dar va crea si o tensiune pe ligamentele dintre calcaneu si talus in zona anterioara calcaiului. Raspunsul meu este unul care face referire la structura. Poate daca punem cap la cap totul scoatem de un diagnostic corect. Ideal ar fi sa impartiti calciul in sase cadrane si sa ne spuneti unde exact se simte durerea sau daca ea de fapt iradiaza din articulatie.
0
13-04-2014, ora 22:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Aveti perfecta dreptate: intr-o proportie covarsitoare, talalgiile ( durerile calcaneene) sunt datorate obezitatii, efortului fizic exagerat si prezentei unui pes cavus (picior scobit).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •