am dat cu cotul de scara.. acum ma doare doar daca apas pe o portiune

22-07-2012
lexmarkpol
Nu este medic/terapeut
lexmarkpol
Buna ziua.
am 15 ani si am o problema cu cotul. acum o saptamana un prieten a vrut sa faca o gluma si m-a impins pe scari, am alunecat si am dat cu cotul de scara. am simtit o durere dar nu mi-am facut griji. a trecut o saptamana in care mi-am folosit cotul normal, cotul ma dore doar daca apas pe o anumita portiune si anume pe partea proeminenta a cotului. va rog sa imi dati un sfat deoarece ce nu stiu ce sa fac si mai ales daca trebuie imobilizat. adaug ca pot folosi bratul si pot ridica obiecte fara sa ma doara.
Multumesc anticipat.
5 comentarii
0
22-07-2012, ora 09:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cotul are mai multe proeminente, la care dintre ele va referiti? Ce localizare anatomica are durerea?
Principial, cotul se imobilizeaza foarte rar, deoarece se ankilozeaza repede.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
22-07-2012, ora 14:58
lexmarkpol
Nu este medic/terapeut
lexmarkpol
pai...nu stiu cum se numeste dar este la cotul stang, daca il tin indoit si ma uit de sus la el se formeaza doua proeminente si din perspectiva mea este cea din dreapta. daca va ajuta am incarcat si doua poze

http://imageshack.us/f/338/p1020549o.jpg/
http://imageshack.us/f/713/p1020550e.jpg/

as vrea sa va mai intreb daca voi putea sa imi folosesc cotul normal deoarece peste o saptamana plec intr-o tabara in care voi fi solicitat fizic destul de mult.

Va mutlumesc pentru un raspuns atat de rapid si pentru timpul acordat.
0
22-07-2012, ora 23:20
lexmarkpol
Nu este medic/terapeut
lexmarkpol
. am incercat sa fac flotari si tractiuni si totul a mers bine si nu m-a durut, dar continua sa ma doara daca apas pe punctul acela desi totul arata normal fara umflaturi sau, vanatai sau roseata. deci cred ca e ceva minor care va trece, nui asa ? eventual daca puteti sa imi recomandati ceva.. si va multumesc inca odata.
0
24-07-2012, ora 21:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu am reusit de 'descifrez' corect fotografia, dar pare a fi vorba despre localizarea nervului ulnar la nivelul cotului, sediul unor traumatisme frecvente (datorita pozitiei superficiale, sub piele), si care determina suferinte de tipul celor descrise.
Este imposibil de precizat, fara un examen clinic local, daca aveti dreptul sa solicitati intens cotul sau trebuie sa recurgeti la o perioada de repaus relativ.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
18-05-2013, ora 22:26
lauserban
Nu este medic/terapeut
lauserban
Buna seara, domnule doctor am o problema care ma retine din activitate de 8 luni.in octombrie 2012 am fost diagnosticat cu tendinita la mana dreapta(primele 2 degete )si cot de tenismen.am urmat 2 saptamani de fizioterapie dar mi s-a administrat si o injectie in cot cu diprofos si xilina.Am fost ok o luna dupa care, pana in februarie in fiecare luna mi s-a administrat 1 injectie cu diprofos, de la sfarsitul lui martie cand au reaparut durerile am facut tratament(stabilit de medic)cu aulin si voltaren gel apoi impachetari(mana infasurata in folie) cu finalgol si voltaren iar acum iau arcoxia 60mg midocalm si fac acupunctura dar durerea nu trece daca opresc tratamentul (sau il termin).Mentionez ca repaosul pentru mana a fost aproape total, mi s-a refuzat rmn, am facut doar film pt oasele mainii dar nu am nimic, VA ROG AJUTATI-MA nu pot lucra si banii nu pica de sus.VA MULTUMESC
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: