Durere coloana sacrala (sfarsitul colanei vertebrala) femeie insarcinata

03-07-2012
MsEla
Nu este medic/terapeut
MsEla
Buna ziua,

Cu aproximativ 1 saptamana jumatate inainte am inceptu sa am niste dureri in zona de jos a coloanei vertebrale la inceptului colanei sacrale pe partea drepta a fesei. Am 29 de ani si sunt insaricnata in 5 luni.
Nu am avut asa ceva pana acum.

Se manifesta: cand dorm pe spate sau stau intinsa mai mult pe spate si vreau sa intorc pe partea dreapta stanga sau sa ma dau jos din pat, deodata simt o durere adanca si brusca in zona mentionata mai sus si simt o blocare, anchilozare a zoeni respectiv pana pe o parte din fewsa dreapta si pulpa. se mai intampla si cand ma aplec sa ridic ceva, parca mi se blocheaza toata zona respectiva si piciorul si ma misc cu greu innapoi.

Eu lucrez intr-un birou si stau mult pe scaun, dar umbru in fiecare zi aprox 20, 30 de minute pe jos. La servici am avut probleme cu aerul conditionat, si am simtit putin frig la spate in ultima luna. Nu stiu daca are legatura, dar de lovit, picat nu m-am lovit.
Tot de o saptamana mi-a aprat si niste hemoroizi mici si inca nu mi-au disparut. Nu stiu daca au legatura cu durerea de spate, dar acum parca s-a agrvat mai tare, pentru ca ma doare si cand umblu putin.

Va rog sa ma sfatuit cu ceva tratament sau analize avand in vedere ca sunt si insarcinata.

Mutumesc din suflet

Cu drag, Ela
1 comentarii
0
04-07-2012, ora 11:21
merymagda23
Nu este medic/terapeut
merymagda23
si eu am avut asemenea dureri cand am fost insarcinata si am luat no-spa cel mai bine ar fi sa intrebati un medic ginecolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.