Durere ciudata in gat.

17-09-2015
andreipro
Nu este medic/terapeut
andreipro
Buna ziua.
Am 26 de ani si am o problema cu care ma confrunt de aprox. 2 saptamani. Am sesizat o durere foarte foarte acuta cand imping de faringe inspre interior un pic spre dreapta exact in partea cea mai superioara posibila ultimul cartilagiu deasupra marului lui Adam. Precizez ca acum o saptamana nu era insostita de nici un alt simptom. Nici o durere, nici raguseala, inflamatie absolut nimic doar cand impingeam durere mare. Acum doua luni am avut niste probleme cu urechile, niste rezonante puternice, infundate, tiuiau noaptea, am fost la orl si au vrut sa imi desfunde unul din canale eustache dar am lesinat de frica (traume copilarie amigdale scoase pe viu) si se amanase toata procedura iar cand a trebuit sa merg din nou nu mai aveam nimic. Precizez ca am avut acum vreo 3 luni o raceala cu durere de plamani dar tot asa a trecut de la sine.De cateva zile a trebuit sa iau niste antibiotice azitromicina pentru alte cauze si am observat ca mi-a scazut durerea la apasare considerabil. Dar inca o simt cand apas si simt ca are legatura cu urechea dreapta, simt presiune, fosneturi, rar simt ca imi curge urechea iar cand imi trag nasul mi se infunda dar nu tot timpul depinde de perioada din zi.

Astazi cand va scriu am impresia si de nod in gat sub marul lui adam si parca mici secretii pe care le tot inghit. Va rog dati-mi un raspuns. Ce credeti ca ar putea fi? Sunt in asteptare de ecografie la gat si nas si analize de sange. Dar poate aveti idee ce ar putea fi.
Am uitat sa va spun ca nu beau nu fumez.

Multumesc anticipat.
3 comentarii
0
17-09-2015, ora 21:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
99% ca cauza si urechilor infundate si simptomelor de acum ese o problema pe faringe
o inflamatie sau iritatie... cu cauza la nivelul trctului digestiv,
un reflux gastro-esofagian de la anumite alimente duce la aces gen de schimbari
ecografia cervicala si analizele nu o sa arate nimic
faci consult la gastrologie si citesti pe forum despre regimul corect alimentar in acest caz
0
17-09-2015, ora 22:32
andreipro
Nu este medic/terapeut
andreipro
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Ce m-a speriat foarte tare a fost ca durerea era fara sa am alte simptome. Stiu ca de obicei trebuie sa te doara in gat cand inghiti sau sa ai ganglionii mariti raguseli etc, chestii de raceli. Eu nu aveam nimic doar un istoric ar urechilor cu rezonate tiuituri si urechi infundate plus raceala la plamani.
Dar cand am vazut ca imping de faringe si ma doare in halul ala m-am speriat!
Doctorul nu mi-a spus nimic, doar s-a uitat peste tot inclusiv cu oglinda aceea si m-a pus sa fac niste ecografii si analize de sange.
:(. Cred si sper sa fie ok. Si acum cand trag nasu mi se infunda urechea iar cand nu minse infunda parca ma doare gatul mai tare. Depinde.
Va multumesc inca o data! O seara buna.
0
17-09-2015, ora 23:20
andreipro
Nu este medic/terapeut
andreipro
Acum mi am dat seama ca am gresit ceva. Ma doare cand imping de laringe nu faringe cred ca zona supraglotica daca nu ma insel. Se schimba raspunsul dvs?.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •