Durere chinuitoare in zona omoplatului drept

26-12-2013
madame_m
Nu este medic/terapeut
madame_m
Buna ziua,
Numele meu este Maria, am 29 de ani si de aproximativ 1 luna jumate am o problema care imi scoate peri albi zi de zi..si anume o durere ciudata, asociata cu usturime/ senzatie de arsura/ junghi/. in zona omoplatului drept.
Mentionez faptul ca am ceva modificari ale coloanei vertebrale scolioza, lombosciatica si ceva in zona cervicala si am dureri de spate inca din copilarie..aceasta durere/ usturime e ceva nou insa.. nu are aceeasi intensitate, doare aprox continuu pe nivele diferite..am luat arcoxia 60 si 90mg combinat cu mydocalm, masaj local cu saliform si osteocicatrat - tratament care in mod obisnuit isi facea efectul.De aceasta data nu! antiinfl gen ibuoprofen, naporxen nu au nici un efect..usturimea/ durerea persista...sotul meu zice ca in zona respectiva s-ar simti muschiul incordat...putin mai tare ca in partea stanga.durerea trimite sageti, le simt eu, pana in creier,.. imi amorteste mana dreapta din cand in cand..nu am nici un fel de leziuni/ ulceratii/ eczeme de nici un fel ( simtomatologia fiind similara cu cea a zonei zoster )..
ma puteti sfatui cumva?
multumesc
7 comentarii
0
26-12-2013, ora 21:39
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna seara !

Cred ca problema dumneavoastra ar putea fi cel putin ameliorata printr-un tratament homeopat (e
nevoie de o consultatie speciala, efectuata de un medic homeopat sau cu competenta in homeopatie). Deocamdata puteti
incerca Milgamma N 3 ori 1capsula/ zi sau, si mai bine, daca are cine sa vi le administreze, injectii intramusculare (deci Milgamma N fiole). De ajutor pot fi si anumite creme/ geluri antireumatice, cum ar fi Artrostop gel, Reumabloc Gel,
Rumalaya Gel. Ar fi util, cel putin pentru diagnostic, si un consult balneofizioterapic. Anumite preparate gemoterapice
ar putea fi, deasemenea, de un real folos.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
26-12-2013, ora 22:33
madame_m
Nu este medic/terapeut
madame_m
Buna seara,
multumesc pentru raspunsul atat de promt.
Milgama iau periodic... 3cps/ zi, cu recomandare de la medicul reumatolog 20 zile/ luna
referitor la gelurile antireum, in timp am capatat o oarecare sensibilitate la acestea ( probabil dupa folosirea indelungata - probleme la coloana/ spate am din copilarie si in timp am avut reactii alergice la diclofenac/ clafen de exemplu).Am folosit recent saliform ( inlocuitor al Bengay'ului care nu se mai gaseste la noi ), insa nu a avut efect.Mi s-a recomandat deasemeni osteocicatrat ( un gel folosit in med veterinara ) care in mod obisnuit isi facea efectul...dar nu acum :)
Am fost la reumatologie sapt trecuta si am trimitere pentru proceduri ( pe care le repet o data la 6 luni - fizio, kineto si masaj ) insa clinica se deschide incepand cu 6 ianuarie..iar pe mine ma cam termina durerea..
..milgama iau..chiar zilele astea am inceput cura de 3/ zi insa e milgamma R drajeuri 100mg si nu N capsule moi..sper sa aiba acelasi efect.
eu ma temeam sa nu fie o forma de zona zoster, stiu ca exista cazuri in care nu apare eruptia, de aceea este mai greu de diagnosticat..
multumesc mult pentru raspuns.

o seara cat mai frumoasa si Sarbatori Fericite !
0
27-12-2013, ora 10:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, aveti perfecta dreptate: cel mai probabil este vorba despre un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-02-2014, ora 21:07
madame_m
Nu este medic/terapeut
madame_m
Buna seara,
2 luni mai trz inca exista durerea, nu cu aceeasi intensitate si nu zi de zi insa, e tot acolo...dupa fizioterapie, masaj, milgama, thiogama, xefo rapid, arcoxia... diverse unguente si creme antireumatice etc..La recomandarea reumatologului am facut un RMN iar rezultatul a fost ingustare foraminala bilaterala C5 C6 C7... dupa tratametul cu thiogamma 600mg ( 30 zile ) si xeforapid ( 10 zile).. durerea este tot acolo, localizata mai bine sub omoplat parca la nivelul unei coaste..aceeasi senzatie de arusura/ usturime..si un singur loc dureros cam de marimea unui banut de 50 bani...analiza de sange a aratat un niv al calciului aproape de limita inferioara, cateva valori putin sub limita inferioara la limfocite/ monocite/ neut /, si niv colesterolului total sub limita inferioara cu vre o10 unitati...ce sa mai fac?ce sa mai iau ? am acusi jumatate de an decand exista durerea asta si...
Multumesc anticipat !
0
22-02-2014, ora 21:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sindromul compresiv vertebral (hernie de disc, stenoza canalului vertebral, stenoza foraminala) reprezinta o problema de tip mecanic.
Prin urmare, logic, medicamentele sau unguentele nu au nici un efect...
Tratamentul este fie conservator (imobilizare sau kineto-terapie), fie chirurgical.
Va repet sfatul de a consulta un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
24-02-2014, ora 18:36
madame_m
Nu este medic/terapeut
madame_m
Buna seara,
In colectie mea de medici pe care i-am vizitat in incercarea de a gasi un raspuns si o varianta de tratament pt aceste dureri/. senzatii etc, regasim si un medic neurolog care mi-a dat urmatorul raspuns " nu aveti nimic" :) "dar stiti...doare, arde, nu trece cu nimic in nici un fel.."... "nu ai nimic dpdv neuro".In cursul zilei de maine am programare pentru radiografie toracica ( nu cumva sa am defapt ceva la plamani ) iar poimaine merg la cardiologie.
Analizelele de sange spun urmatoarele :
- neut% - 68.3.. cand limita superioara este de 62
- lymp% - 20.2.. cand limita inferioara este 25
- mono% - 8.9.. cand limita superioara este 7
- RBC - 4.09.. limita inferioara 4.2
- HCT - 35.8.. cand limita inferioara este 37
- RDW - 10.7.. cand limita inferioara este 11
- COLESTEROL TOTAL - 118.. cand limita inferioara este 134
restul analizelor sunt bune..VSH, TGP, TGO, TRIGLICERIDE etc
Diferentele intre valorile mele si cele normale.. ce ar indica ?
Multumesc anticipat
0
24-02-2014, ora 19:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Analizele sunt ok si oricum nu au legatura cu eventualul sindrom compresiv cervical, de origine pur mecanica..
De fapt, eu va sugerasem o examinare la neurochirurg...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  • Deformările coloanei - explicații și sfaturi utile
  •