Durere calcaie - debut brusc

08-04-2013
Dan_M_1976
Nu este medic/terapeut
Dan_M_1976
Buna ziua,

in urma cu 5-6 zile a debutat o durere la ambele calcaie care se manifesta doar la mers sau stat in picioare.Mentionez ca se manifesta imediat la mers sau stat in picioare adica in 10 -15 min nu e nevoie de ore.Stiu ca s-a mai discutat pe aceasta problema, am citit posturile din forum dar tot nu mi-e clar care ar fi afectiunile cele mai frecvente care duc la aceste dureri in cazul meu:debut brusc, aparent sunt sanatos nu am artrite, diabet, etc nu am facut deloc efort.Am munca de birou, acuma simt jena si cand stau cu picioarele 'infipte' in podea cand lucrez la birou. Durerea vine de la fascia plantara in mod categoric, acuma cauza chiar nu-mi dau seama.
Am 36 de ani 1 82 si 96 kg.Poate aici ar fi bine cateva kg in jos (-:

Acum 10 ani am mai avut asa, m-a tinut cam 4 luni, medicul reumatolog mi-a zis sa iau Milurit pt ca aveam acid uric marit fara alte simptome de guta.Acum ca mi-a trecut de la Milurit sau de la sine asta numai Cel de sus stie.De atunci nici un simptom, pana acum 5 zile.

Este foarte util ceea ce a-ti postat despre pinteni, multumim ca ne impartasiti despre mitul fals al 'ciocurilor'!
3 comentarii
0
08-04-2013, ora 18:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este evident ca de vina sunt cele 20 kg in plus, care exercita o tractiune cu 100% mai mare decat normal la nivelul aponevrozei plantare.
Remediul consta din reducere ponderala si reducerea drastica a efortului fizic, pana la ameliorarea suferintei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-04-2013, ora 19:48
Dan_M_1976
Nu este medic/terapeut
Dan_M_1976
Multumesc pentru raspuns, misiune grea am cu kilogramele astea dar era si timpul sa fac ceva in acest sens.Am si inceput de ieri deja.

Multa sanatate tuturor !
0
08-04-2013, ora 20:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ma bucur ca ati inteles.
Trebuie insa sa intelegeti ca nu veti putea slabi prin miscare, ci doar prin dieta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dureri în talpă - ce ar putea fi?
  •