Durere burtica dupa nastere naturala

22-09-2010
cameluska
Nu este medic/terapeut
cameluska
Buna ziua,
Am nascut de 12 zile natural cu epiziotomie si ruptura de perineu, nu am avut probleme dupa nastere. Prin ziua a 10-a am inceput sa simt dureri in zona burtii (la palpare, in mai multe locuri), de asemenea si lohiile au inceput sa miroase foarte urat. Medicul cu care am nascut mi-a prescris ovule de poliginax pt ca probabil exista vreo infectie vaginala care modifica mirosul lohiilor. Durerea de burta ce o simt se pare ca ar fi uterul care acum se reface.
Ce parere aveti? Ar fi motive de ingrijorare, sau sa continui cu acest tratament? Mentionez ca nu am avut temperatura si lohiile se mai elimina doar cand alaptez, iar culoarea este un rozaliu.

Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
22-09-2010, ora 19:34
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
30-40 de zile dupa nastere aceasta este culoarea normala a lohiilor- roz...Continua acest tratament si in fiecare seara sa faci toaleta organelor genitale externe cu sapun antimicrobian Protex si pui pansament vulvar [ poti face singura pernite de vata invelite in tifon ].Durerile de burta sunt si ele normale, tot timp de o luna dupa nastere uterul se retrage progresiv, acum, la cca. 2 saptamani este doar partial redus la limitele normale.E interzis contactul sexual 40 de zile [ doar atunci uterul ajunge la dimensiunea de dinainte de a fi ramas gravida, si se " inchide", lohiile disparand ].relatiile sexuale inainte de acest termen creste riscul infectiei.Daca faci febra, apar usturimi la urinat, ai, in continuare, lohii care au miros urat, mergi la MF sau din nou la ginecolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.