Durere articulatii solduri dupa alergare usoara | Forumul Medical ROmedic

Durere articulatii solduri dupa alergare usoara

15-04-2014
Zaida
Nu este medic/terapeut
Zaida
Buna,

Dupa ce m-am lasat de fumat si dupa ani si ani de sedentarism m-am hotarat sa fac si ceva miscare.
Din Ianuarie anul acesta merg si vin la birou pe jos, cca. 3 km dus si 3 km. intors. Asta inseamna cca 60 min de mers alert in fiecare zi lucratoare.


De 2-3 saptamani am decis sa ies la jogging. Am un program de alergare pe care il urmez, in program alergarea usoara este combinata cu mersul alert, pe timpi. Momentan este vorba de 5-10 min worm up (plimbare alerta) apoi 20 min alergat combinat cu plimbare alerta, apoi cool down 5-10 min plimbare si apoi cateva exercitii de baza de stretching.

Initial am fortat 3 zile in fiecare zi si au inceput durerile la articulatiile soldurilor si ca niste intepaturi in coapse, catre interior.
Am zis ca totusi trebuie pauza intre zilele cu miscare.

Apoi am incercat de 3 ori pe saptamana, cu cate o zi pauza (luni, miercuri si vineri). Aceleasi dureri.

In ultima saptamana am zis sa incerc cu pauza de 2 zile, respectiv luni si joi. Aceleasi dureri.

As dori un sfat va rog cu referire la durerile astea. Sunt normale? e ok sa am durerile astea la articulatii? (cel putin eu asa percep, a fi o durere de articulatie, insa nu sunt sigura 100%) am observat ca trec dupa cca 2 zile si durerile se acutizeaza cand sunt in repaos, in sezut.
Daca ma ridic de e scaun/canaea si fac cativa pasi, durerea se diminueaa. Cu cat merg mai mult, cu atat mai mult se diminueaza durerea.

Inainte sa apelez la un medic, ma poate ajuta cineva de aici, va rog?

Multumesc anticipat.

p.s. aceleasi dureri le am si de la mersul pe jos la birou, insa intensitatea este mult mai mica.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.