Durere acuta : tromb ?

14-03-2015
stoica.marius
Nu este medic/terapeut
stoica.marius
Buna ziua

Am nevoie de un sfat in ceea ce priveste urmatoarea situatie :
Am in familie o doamna in varsta, 78 de ani, care a acuzat cateva zile la rand o durere acuta la nivelul gleznei unui picior. A mers la urgenta, pt ca situatia devenise insuportabila si era si week end si dupa o serie de investigatii a ajuns internata la cardiologie, fiind suspecta de tromboza.
Mentionez ca i s a facut doar radiografie osoasa si nu i s a facut si o ecografie venoasa.
Dupa un tratament cu anticoagulante, a fost externata dupa cateva zile, durerile s-au diminuat dar nu au disparut. Pt ca avea si probleme cu inima si lua un tertensif.. i sa recomandat doar sintron si intreruperea tratamentului cu tertensif.
In scurt timp, INR ul (viteza sangelui) a ajuns la valori normale insa in lipsa tertensif sau a altui medicament tensiunea arteriala a luat o razna ajungand la valori de peste 17.
Am intrerupt tratamentul cu sintron pt ca inr ul era ok si am reluat tratamentul cu tertensif sau similare.
Problema este ca durerile au reaparut, la fel de acute.
INR ul este Ok, tensiunea este ok, am fost si la ecografie venoasa, a spus doctorul ca nu este nici un tromb... si daca a fost a disparut.
Ce ar mai fi de facut ? Practic, cati medici intrebi atatea sfaturi primesti. Primesti retete si iti dai seama ca medicamentele nu sunt compatibile unul cu altul..
As dori o recomandare, ce medic sa mai consultam ?
multumesc
2 comentarii
0
08-08-2015, ora 23:13
lachriss
lachriss
BUna seara. Nu trebuia sa intrerupeti tratamentul cu Sintrom (acesta trebuia continuat atata timp cat v-a recomandat medicul, cu mentinerea INR intre 2 si 3). Trombii, mai ales cei distali, este posibil sa nu fie vizualizati ecografic. Daca tensiunea a crescut, trebuia asociat la Sintrom un tratament antihipertensiv (nu neaparat Tertensif)
0
26-08-2015, ora 23:05
Dr. Halpern Rafael
Chirurgie vasculara, Bucuresti
Dr. Halpern Rafael
Stimata doamna,
Durerea daca e localizata strict la nivelul gleznei si nu la nivelul gambei e putin probabil sa fie din cauza unui tromb pe artere sau pe vene. De aceea cred ca mai degraba doamna trebuie sa fie consultata de un reumatolog. Deasemeni este bine sa i se faca o ecografie Duplex arteriala si venoasa amanuntita pentru a se exclude o tromboza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.