Durere acuta in timpul actului sexual !!!Ajutor!!!

05-10-2015
Iulia.90
Nu este medic/terapeut
Iulia.90
Buna ziua. Am o problema destul de grava pt mine, in timpul actului sexual simt o durere acuta ca o intepatura, jungi puternic in zona abdomenului jos. Am facut analize, control ginecologic acum o luna iar totul a iesit bine doar ca durerea asta insuportabila nu imi da pace, durerea e doar in timpul actului atunci cand sotul meu face presiunea tare in restul dupa totul e ok nu mai simt durerea.
Ar putea cineva sa ma ajute cu un raspuns ? Multumesc frumos
2 comentarii
0
05-10-2015, ora 16:01
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
Daca nu exista nici o cauza medicala actuala este foarte probabil sa fie o durere care provine de la ovare; va recomand sa va ganditi la urmatoarele posibilitati:
- o boala/raceala puternica sau raceli repetate (anexite, cistite etc.), infectii genitale in trecut ar putea sa fi sensibilizat zona, cauzand simptomele (durerile) din prezent
- acelasi lucru de mai sus poate fi cauzat de interventii chirurgicale din trecut (apendicita, cezariana/cezariene), cauterizari pe col, nasteri traumatice cu rupturi si cusaturi, etc., care au dus la o sensibilizare a zonei
Daca cele de mai sus nu se aplica, exista si urmatoarea varianta: pozitia in care faceti sex poate face ca penisul sotului sa patrunda profund, lovind unul dintre ovare. Acest lucru este posibil si se intampla. La pozitie se poate adauga si faptul ca nu sunteti indeajuns de excitata, drept care nu exista o lubrifiere potrivita si nici o dilatare corespunzatoare a vaginului/zonei vaginale; aceasta inseamna o fortare a vaginului care nu este pregatit (este mai scurt) si resimte dureros actul sexual.
Poate sa fie si un act sexual mai brutal, o penetrare prea dura si adanca si, desi penisul nu loveste direct fundul vaginului (zona ovarelor), lovitura de resimte profund, dureros.
Poate sa fie si un penis prea lung, ce patrunde profund, iar situatia sa fie "complicata" de cele scrise de mai sus (excitare/lubrifiere insuficienta).
Vedeti care dintre cele de mai sus se aplica si, in functie de situatie exista mai multe solutii.

Valentin PESCARU
psiholog clinician-psihoterapeut-sexolog
0
05-10-2015, ora 18:44
Iulia.90
Nu este medic/terapeut
Iulia.90
Va multumesc frumos pentru timpul acordat si pentru raspunsuri, chiar ma speriasem destul de tare si aveam nevoie de o oarecare lamurire, multumesc. O raceala nu chiar puternica am avut-o chiar acum vreo 2 saptamani iar la examenul ginecologic nu mi-a iesit nimic grav decat o candidoza usoara iar dna doctor imi daduse niste ovule si dupa se rezolvase. Iar la treaba cu lubrifierea chiar ma gandisem deoarece nu de fiecare data ma doare, doar cand preludiul este mai putin iar gandirile mele "zboara" la acea durere, si nu ma pot detasa de ele... Multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici