Durere abdominala, balonare, defecatie incompleta

27-01-2016
bebitza94
Nu este medic/terapeut
bebitza94
Buna ziua, de vreo luna de zile ma confrunt cu urmatoarele probleme :
dureri abdominale, defecatie incompleta, diaree care altereaza cu constipatie senzatia de nod in stomac, foarte multe gaze intestinale, balonare si nu pot sa imi dau seama de cauza testul pentru helyco bacteri a fost negativ la ultima endoscopie efecuata acum 6 luni a iesit o gastrita eritomatoasa pe fond de reflux biliar si o boala de reflux doar atat. Ce ar putea fi ?
Va multumesc !
8 comentarii
0
29-01-2016, ora 04:47
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru a putea raspunde la intrebarea dumneavoastra, mai este nevoie sa faceti o ecografie abdomino-pelvina, daca nu ati facut-o.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
06-02-2018, ora 07:04
Portik Andrea
Nu este medic/terapeut
Portik Andrea
Am gaze intestinale foarte multe cateodata si peste 100 am facut eco abdominal de vreo 4ori colonoscopie si helycobacter anul trecut care a iesit negativ care ar puteaa fii problema nu mai stiu unde sa ma indrept am facut tratamente ff multe fara nici un resultat.Intoleranta la gluten ar putea fii problema?
0
06-02-2018, ora 20:16
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Nu cred ca e o intoleranta, acolo se lasa cu dureri si scaune moi !
Antibiotice ai luat ? Daca da de care ?
0
07-02-2018, ora 09:32
Portik Andrea
Nu este medic/terapeut
Portik Andrea
Scaunul nui moale mai degraba tare si un fel de constipatie antibiotice am luat Normix pt intestine prebiotice probiotice nu mai stiu ce sa fac.
0
07-02-2018, ora 12:00
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Normix-ul este bun, ar fi trebuit sa rezolve problema ! Incearca si cu o doza mai mica de furazolidon plus niste carbune vegetal !
Consulta si un nutritionist sau medic naturist pt o dieta potrivita si alte remedii naturale !
0
16-03-2018, ora 14:57
Adriana r
Nu este medic/terapeut
Adriana r
Nod in stomac...senzatii de mincare nedigerata..balonare excessive.. constipatie durere din gat pe esofag In jos..cam aceste simptome mai dus la endoscopie unde mi sa diagnosticat reflux biliar total..helycobacter 3.2 gastro bulbopatie eritematoasa difuza si ph gastric 2.5 plus reflux esofagian...ma tratez cu nolpaza..malox si omeprazol amoxicilin plus ceai de calendula..si regim..intrebarrea mea Este daca e efficient tratamentul si cam cit timp va dura pina va da rezultate...poate sa mai fiu bolnava de ceva?Eu alaptez copil..sunt disperata...mersy din suflet de raspunsuri
0
18-03-2018, ora 00:30
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Durere in gat am si eu, la fel si helicobacter, constipatie uneori. am facut tomograf abdominal si colonoscopie virtuala si astept rezultatul la sange

pentru helicobacter am luat acum 3 saptamani tavanic si amioxicilina dar degeaba, n-am simtit nicio ameliorare, din contra, parca mai rau ma balonez...

cat despre CT, totul pare ok doar ca vorba aia, analize bune pacient mort.

Am primit reteta de la gastro cu : meteospasmil, debridat si un probiotic. de simtit ma simt mai binisor dar cred ca psihic nicidecum de la medicatie ca aceleasi le-am luat si luna trecuta... :)

DIagnostic momentan, colon iritabil...
0
16-03-2023, ora 17:10
Geanina23
Nu este medic/terapeut
Geanina23
Cum sunteți? Ce a ieșit la cele 2 ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de burtă
  • De ce apar și ce faci cu gazele urât mirositoare
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • De ce stomacul meu ramane plin atat de mult timp?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Cercetătorii au realizat un studiu complet al gazelor intestinale
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  •