Durere groaznica in spate

14-07-2013
Dmc2
Nu este medic/terapeut
Dmc2
De cateva zile am dureri in spate jos, zona lombara abea pot sa merg, nu pot sa merg, daca ma intind in pat si stau pe spate cand ma scol, se agraveaza durerea, ma doare si cand respir. La o anumita miscare ma doare si cand respir, daca stau pe scaun nu ma doare, in momentul cand ma ridic in picioare merg aplecata de durere, iar daca ma pun in pat simt ca este incordata zona lombara nu pot sa imi las muschii relaxati, daca ma intorc pe o parte ma mai lasa, daca incerc sa ma mut ma doare din nou. Imi este foarte frica :(((((((
11 comentarii
0
14-07-2013, ora 10:46
House
Nu este medic/terapeut
House
Ptoza renala!
0
14-07-2013, ora 10:49
House
Nu este medic/terapeut
House
Sau spondilolisteza
0
14-07-2013, ora 16:09
Daria45
Nu este medic/terapeut
Daria45
S au poate discopatie lombara.
0
14-07-2013, ora 16:18
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
1 examen fizic la medicul de familie. calmante, relaxante musculare
2 daca este nevoie trimitere la un neurochirurg pentru un examen amanuntit (hernie de disc, spondylolisthesa, spondilodiscita, stenosa de canal spinal si sute de alte cauze)
0
14-07-2013, ora 17:13
House
Nu este medic/terapeut
House
Doamna cu discopatia, ati facut scoala de medicina sau colegiu, am scris mai sus clar ca buna ziua, ce inseamna spondiloslisteza, daca nati stiut asta si inseamna ca ati scris prostia ! Si mai jos e am cetit o alta trasnaie, daca trimiterea la medic a sa fie ok dar medicu care a primi la fel o sa fie ca si voi, sarmana pacienta, , tea zsi normal pacienta, o doare cind respira, tractiune inferioara a diafragmei, marirea presiunii abdominale, mecanismul mai departe il stit cred, , , afara matinca ploua!
0
14-07-2013, ora 19:05
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
domnule House
spondylolithesa nu are prea mult comun cu discopatia. spondylolisthesa este cauzata de spondylolisa, care este o fractura, instabilitate, degeneratie a articulatiilor posterioare intervertebrale (facetta). din aceasta cauza vertebra se deplaseaza (deobicei spre fata) fata de cealalta vertebra. acesta ulterior poate cauza probleme a discului intervertebral, insa nu este obligatorie
in prima faza nu ar trebui sa fiti atat de critic cu alte persane daca nu aveti cunostinte, nici minime, in tema respectiva
in a doua faza nu ar strica daca ati revizui un pic cunsotintele gramaticale ale Dvs
0
14-07-2013, ora 20:40
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cum poate aluneca ceva de pe axa? imi puteti explica? un obiect poate sa invarte in jurul axei sau poate aluneca intr-un plan (sagittal, coronal sau transvers sau combinatia lor) spondylolisthesa nu este o miscare in jurul unei axe ci pe un plan.
nu am scris ca ar fi fractura ci "spondylolisa, care este o fractura, instabilitate, degeneratie a articulatiilor posterioare intervertebrale" - uriasa diferenta.
"care are loc in urma unor eforturi fizice" - acesta se numeste oficial forma degenerativa, care nu este cea mai frecventa cauza a spondylolisthesei (cel mai frecvent este forma isthmica care are un un alt mehanism )
au zic ca Dvs nu faceti fata acestei discutii
0
14-07-2013, ora 20:43
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Dle Haos, nu e normal sa faca niste investigatii obiective, decat sa i se spuna: ptoza renala, ba nu, spondilolisteza, ba nu, iradiaza din FSD etc etc? Intuitia medicala nu trebuie intotdeauna dublata de investigatii obiective? Dvs. dati diagnostice/terapie numai dupa descrierea subiectiva a pacientilor? N-ar fi fost mai corect s-o indrumati la medicul de familie si/sau la investigatii mai exacte?
0
14-07-2013, ora 22:14
House
Nu este medic/terapeut
House
Doamna Ada si nustiu mai cum dvs ati vo carte in traumatologie?
0
14-07-2013, ora 22:31
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu sunt doamna, si credeti-ma am mai multe carti despre traumatologie (si chirugia coloanei) ca Dvs
0
15-07-2013, ora 10:40
Daria45
Nu este medic/terapeut
Daria45
D na Hous, d nule Hous, eu mi am exprimat parerea, nu am stabilit un diagnostic. Din pacate dumneavoastra ar trebui sa m ai lucrati putin la gramatica. In alta ordine de idei, nimeni nu stie ce pregatire profesionala aveti dvs, va rog sa va controlati atitudinea critica, vis a vis de persoana mea.O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • Care este poziția corectă pentru a ridica o greutate?
  • Gestionarea durerilor lombare printr-o nouă abordare
  • O tehnică moleculară ar putea fi dezvoltată pentru a obține un diagnostic mai rapid pentru pacienții cu dureri de spate
  •