Durere presiune in spatele capului

02-11-2015
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Buna ziua,

De cam o saptamana simt in spatele capului, deasupra cefei, cred ca e zona occiput, o durere usoara si un fel de presiune mica. Cand ma trezesc nu ma doare, dar se instaleaza pe parcursul zilei si nu trece peste zi.
Ieri am luat un algocalmin, insa durerea nu a incetat nici dupa acesta.
Precizez ca am 28 ani, nu am avut niciodata probleme cu tensiunea.
Cam ce ar putea fi (sunt cam speriat)?
Ce medic ar trebui sa consult ?
Ce investigatii se pot face ?

Multumesc.
13 comentarii
0
03-11-2015, ora 05:07
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Daca nu aveti probleme cu tensiunea arteriala, ar putea sa fie o problema legata de coloana vertebrala cervicala. Va stiti cu asa ceva ?
Va recomand sa va adresati unui centru medical specializat in investigatiile si tratamentele pe coloana vertebrala.
Acolo vi se va spune ce aveti de facut.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
03-11-2015, ora 07:48
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Nu am avut probleme cu coloana.
Doresc sa va mai adresez o intrebare: poate durerea sa fie si din cauza unei raceli ce simt ca se instaleaza incet, azi dimineata avand dureri usoare in gat ?
0
03-11-2015, ora 16:48
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Da. Poate sa fie. In acest caz se impune,
este necesara o consultatie la un medic.
Incepeti cu medicul dumneavoastra de familie.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
03-11-2015, ora 23:28
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Buna ziua,

Am fost azi la medicul de familie. Tensiunea imi este in regula: 120/70. M-a pipait in diferite zone ale capului si nu aveam dureri,
m-a ascultat la inima - a zis ca-s ok. In schimb am rosu in gat si mi-a dat sa iau Salviasept si un produs homeopat - Influcid timp de 3 zile
sa vedem daca sunt mai ok.
Am inceput deja tratamentul - deocamdata nu simt nici o imbunatatire - sper sa scap de durerile de cap caci ma cam sperie...
0
04-11-2015, ora 10:08
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In mod normal trebuie sa tineti legatura cu medicul care v-a dat tratamentul. In cazul in care evolutia nu este destul de buna, trebuie sa va dea o trimitere pentru investigatii suplimentare si
pentru corectarea tratamentului daca este nevoie.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
04-11-2015, ora 11:08
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Va dau dreptate, insa uneori o a 2-a parere este mai mult decat binevenita.
0
04-11-2015, ora 11:19
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Trebuie sa va alegeti medicul in care dumneavoastra aveti incredere si sa-i urmati sfaturile.Aveti dreptul si libertatea de a va alege medicul.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
04-11-2015, ora 11:38
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Aveti dreptate, insa uneori e greu sa ai incredere in medici sau sa-l gasesti pe cel potrivit. Deasemenea, pacientul are tot dreptul sa puna la indoiala ceea ce zice un medic si sa mai ceara si o a 2-a opinie (da, recunosc, de preferat sa nu fie online).
0
04-11-2015, ora 12:50
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Consider ca fara o consultatie bine facuta, un medic nu se poate pronunta. Nu se face medicina adevarata prin corespondenta.Pe aceasta cale va putem da doar cateva sfaturi cu caracter general. De aceea va recomand din nou sa va consultati cu familia si cu toti prietenii dumneavoastra care va pot ajuta cu informatii din domeniul medical si alegeti un medic pe care sa-l urmati in ceea ce va recomanda.
dr Petre Muresan
0
15-11-2015, ora 20:55
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Buna seara,
Doream sa vin cu precizarea ca am depistat ce imi cauza durerea de cap, si anume era din cauza lumanarilor tip pastila pe baza de parafina pe care le aprindeam in fiecare seara in camera unde stateam, 5 la numar, timp de cam o luna. De cand nu le mai folosesc au disparut si durerile de cap.
Acum folosesc lumanari din ceara de palmier si aprind doar 1-2 pe seara.
Sper ca aceasta informatie sa fie de ajutor cuiva.
0
16-11-2015, ora 04:17
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Da. Este foarte interesanta constatarea dumneavoastra.
E bine ca sa se tina cont de acest lucru.
dr Petre Muresan
0
13-12-2018, ora 01:14
AndreeaNi
Nu este medic/terapeut
AndreeaNi
Buna seara,
Rareori simt o durere in spatele capului in partea dreapta (la ceafa) ce continua cu o durere in urechea dreapta, ma puteti ajuta cu un raspuns ?
Multumesc!
0
21-12-2018, ora 09:11
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru a va putea raspunde mai exact, ar trebui sa-mi dati mai multe date despre dumneavoastra: varsta, greutate, ocupatie, tipul de munca pe care-l faceti si alte date. Poate sa fie vorba de o afectiune a urechii interne( otita), poate sa fie o problema ce tine de coloana cervicala sau altceva. Consider ca este necesara o consultatie directa la un medic.

dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.