Durere testicul stang la efort.

14-01-2009
cristtian
Nu este medic/terapeut
cristtian
Buna ziua, am si eu o mare problema :(.. Acum vreun an de zile mi-a aparut o durere la testiculul stang.. Durerea este trecatoare si nu ma tine mult.. Dar am observat ca ea se " activeaza " numai la efort. Exmplu.. Au fost perioade cand faceam dragoste cu prietena mea, si in timul acela ma apuca durerea.. Cand joc fotbal(nu mereu) ma apuca durerea.. Deoarce nu s-a mai intamplat de mult, nu m-am alarmat. Insa acum, mi-a revenit.. Am mers ieri si azi pe jos si ma doare f rau testiculul stang. Daca apas ma doare si mai tare. Va rog sa-mi ma ajutai cu un sfat sau cu un rsp, dar fara " du-te la Dr. " pt ca asta deaja stiu, dar sincer mi-e frica sa ma duc + k vreau sa ma informez mai intai, poate se trateaza fara Dr. Multam
17 comentarii
0
14-01-2009, ora 10:05
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Sint foarte multe lucruri care nu se pot afla prin consult pe forum.Daca testiculul e marit, care e consistenta lui, daca are semne de inflamatie, daca e dureros si la palpare, daca prezinta deformari, noduli.Sint desigur boli care mai trec fara doctor, dar, de pilda, daca e un cancer testicular care in prima faza iti ataca doar testicului stg apoi trece si la cel drept ?Sint sigur ca nu iti e totuna sa pierzi un singur testicul sau pe amindoua.Asta nu inseamna ca banuiesc acest diagnostic la tine, dar sa stii ca in fazele de inceput orice tumora da simptome banale, care nu par deloc periculoase.Cind apar cele periculoase de multe ori e prea tirziu.
Deci in concluzie, ca sa se trateze trebuie intii sa stii ce ai.Du-te la dr. la care stii tu ca tre sa te duci, afli dg. iar daca nu e ceva grav e optiunea ta ce tratament urmezi apoi.
0
14-01-2009, ora 14:10
cristtian
Nu este medic/terapeut
cristtian
Da, raspunsul tau chiar m-a bag in frica, mai ales faza cu canecerul.. Deci nu este absolut nicio diferente intre testicolul stang si cel drep, doar ca ma doare. Ma doare cand ating, ma doare cand sar(dar nu asa tare ca si cand ating). Cand stau pe loc, pe scaun sau in pat parca imi trece durerea, dar totusi simt ceva de parca se duce in stomac asa, nu stiu ce sa cred:(.. In fine, la ce Dr. tre sa merg, neurolog ?. Nu am avut treaba cu spitatele si sunt f speriat.

Mersi pt rsp.. Numai bine
0
14-01-2009, ora 14:11
cristtian
Nu este medic/terapeut
cristtian
Da, raspunsul tau chiar m-a bag in frica, mai ales faza cu cancerul.. Deci nu este absolut nicio diferente intre testicolul stang si cel drep, doar ca ma doare. Ma doare cand ating, ma doare cand sar(dar nu asa tare ca si cand ating). Cand stau pe loc, pe scaun sau in pat parca imi trece durerea, dar totusi simt ceva de parca se duce in stomac asa, nu stiu ce sa cred:(.. In fine, la ce Dr. tre sa merg, neurolog ?. Nu am avut treaba cu spitatele si sunt f speriat.

Mersi pt rsp.. Numai bine
0
14-01-2009, ora 14:11
cristtian
Nu este medic/terapeut
cristtian
Da, raspunsul tau chiar m-a bag in frica, mai ales faza cu cancerul.. Deci nu este absolut nicio diferente intre testicolul stang si cel drep, doar ca ma doare. Ma doare cand ating, ma doare cand sar(dar nu asa tare ca si cand ating). Cand stau pe loc, pe scaun sau in pat parca imi trece durerea, dar totusi simt ceva de parca se duce in stomac asa, nu stiu ce sa cred:(.. In fine, la ce Dr. tre sa merg, neurolog ?. Nu am avut treaba cu spitatele si sunt f speriat.

Mersi pt rsp.. Numai bine
0
14-01-2009, ora 14:11
cristtian
Nu este medic/terapeut
cristtian
Da, raspunsul tau chiar m-a bag in frica, mai ales faza cu cancerul.. Deci nu este absolut nicio diferente intre testicolul stang si cel drep, doar ca ma doare. Ma doare cand ating, ma doare cand sar(dar nu asa tare ca si cand ating). Cand stau pe loc, pe scaun sau in pat parca imi trece durerea, dar totusi simt ceva de parca se duce in stomac asa, nu stiu ce sa cred:(.. In fine, la ce Dr. tre sa merg, neurolog ?. Nu am avut treaba cu spitatele si sunt f speriat.

Mersi pt rsp.. Numai bine
0
14-01-2009, ora 14:12
cristtian
Nu este medic/terapeut
cristtian
Off netu asta :(.. Scz
0
14-01-2009, ora 15:05
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Mergi la un urolog.Asti de obicei sint barbati, nu ai a te jena de ei
Asta a si fost scopul meu, sa te sperii ;) ti-am zis, putin probabil sa fie cancer, dar e cel mai bine sa te vada urologul si sa excluda el orice afectiune periculoasa.apoi vezi si tu ce faci mai departe
Multa sanatate
0
14-01-2009, ora 20:03
cristtian
Nu este medic/terapeut
cristtian
Ok. Mersi mult.. Tot ce-ti doresti
0
30-06-2009, ora 22:57
catalincatalinn
Nu este medic/terapeut
catalincatalinn
salutare cristi.ma prietene ce sa ti spun am avut si eu proleme de genu asta.am fost la o consultatie si a trebuit sa ma operez de varicocel.nu tepanica si adreseaza te unui doctor k este cel mai bine.multa sanatate
0
07-11-2009, ora 16:41
komy
Nu este medic/terapeut
komy
sal sunt cosmin si io am dureri la fel ca tne am fost la medic si mi sa spus ca am contuzie scrotala asha ka stai lin:*
0
09-11-2009, ora 04:12
cristtian
Nu este medic/terapeut
cristtian
Salut. Multam la totii pt raspunsurile voastre. Un prieten de-al meu are aceasi problema, asta se intampla doar cand mergem la fotbal. Banuiesc ca ori din cauza efortului, ori a existat vreo contuzie, cum zici tu Cosmin. Nu mai m-a durut de mult(nici nu prea am mai jucat fotbal)


Numai bine tuturor !
0
16-03-2010, ora 23:22
danieldaniel
Nu este medic/terapeut
danieldaniel
da si eu am de cateva zile durerea asta.fac sala de 4 ani de zile am 21 de ani...prima data m-am speriat am zis ca poate sa fie de la hernie...dar am fost si la urolog am dat o proba de urina mau trimis sa imi fac dupaia o ecografie si mi-au spus ca nu am nimic c ausnt perfect sanatos.si la clinica particulara tot stangu ma doare si usor usor vad ca imi trece.asa ca nsh ce sa mai cred...
0
21-02-2012, ora 22:31
mihaita1
Nu este medic/terapeut
mihaita1
Salutare, si eu am intampinat problema aceasta si iti spun ce cred eu. Am fost cu prietena la bunica sa si m-am excitat prea mult datorita faptului ca tot ma pipaia si nu am putut sa o facem acolo asa ca eu zic ca din cauza ca nu m-am terminat a fost problema. E putin jenant dar asta m-i s-a intamplat de 2 ori din aceeiasi cauza
0
09-03-2012, ora 23:05
iphone4s
Nu este medic/terapeut
iphone4s
Salut tuturor. Am si eu o problema ca a voastra.. aproximativ.. de 3-4 zile simt un disconfort la palparea testicolului stang.Aproximativ de 1 luna am inceput sa merg la sala si am crescut greutatile destul de rapid.nu ma doare abdomenul in nici o parte... sprema nu prezinta sange si nici urina.ejaculez normal fara durere, si nici mictiuni:) Dar la palpare sau daca stau ghemuit incepe sa ma doara.Durerea apare la polul superior al testiculului stang.Mai e cineva in situatia asta ? oare este din cauza efortului depus la sala ? sa iau o pauza ? Merci
0
13-03-2012, ora 23:07
chap
Nu este medic/terapeut
chap
Si eu am aceeasi problema..de o luna de cand m-am apucat de sala au inceput incet incet durerile..nu mereu dar mai des..tare mi-e frica sa nu fie vorba de hernie inghinala..daca aveti vreo idee ??Mersi
0
14-03-2012, ora 13:48
cristtian
Nu este medic/terapeut
cristtian
Salut,

Cred ca cel mai probabil este o reactie la efort. Eu momentan nu mai am aceste dureri, nu le mai am de ceva vreme. Trebuie insa sa recunosc ca nici nu prea am mai facut efort.. Inainte faceam sala si jucam fotbal destul de des, acum nu mai fac sala, iar fotbalul l-am rarit. Nu din acesta cauza, ci pur si simplu a fost iarna :). Acum o sa recincep sala si bineinteles fotblaul, insa cred ca am trecut peste problema, cel putin sper! Nu ar strica insa un control medical, daca unul dintre voi mergeti sa-l faceti, va rog sa ne scrieti si noua rezultatul.


Bafta!
0
12-01-2013, ora 13:44
szilagyi21
Nu este medic/terapeut
szilagyi21
buna ziua..am si eu o problema cu testiculu stang..de cateva zile de 2 zile..dar inaite..cu vreo 3-4 zile..ma tot urinam des...si mai mult..nu ma doare tare..nu vad sa fie umflat..sau sa ma doara cand il ating..si ma mai doare zici ca la vezica urinara in partea stanga mai in sus de penis..sa fie o raceala ? sau o infectie? sau vreo bacterie?...si am si o viata sexuala activa..e drept..ca in urmatoarele zile am ramas tot nedeterminat..ca asa o fost..acum cativa anii am mai avut dureri de coiu stang..dar o durere are..si urca in sus in partea stanga.si mi sa facea rau..nu am consultat medik..dar pe urma nu ma mai durea..poate trecea un an sau 2...atunci ma deranjeaza cand fac treaba mare de ma fortez..nu o durere insuportabila dar..ma deranjeaza..e drep ca si ma urinez mai des...miam cumparat zanocin...si sa iau cateva zile..sa vad..cum ma simt pe urma..daca nu am duk sa consult medicu..si testicu stang mi mai ridikat ca dreptu..va rog dati un raspuns..va multumesck..si o zi buna..si multa sanatate tuturor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •