Durere & migrena?!

04-12-2007
Elibra
Nu este medic/terapeut
Elibra
Buna ziua. Dintii mei isi fac de cap. De ieri ma doare premolarul stanga sus - care a fost in aprilie tratat, nervul scos, plombat. E o durere profunda, spre cerul gurii, care iradiaza jos stg., la canin si la incisivii de jos. Tot in stanga jos, la molarul d 6 ani mi-a schimbat sapt. trecuta o plomba de amalgam, dar acolo nu ma doare, desi alt medic zice ca e plomba noua f aproape de nerv. cum de ma dor dintii sanatosi?? aseara m-a durut toata falca, si capul, am luat algocalmin sa pot dormi. Sa-mi creasca oare maselele de minte? una e deja iesita, la celelalte se vad mugurii, dar nu ma dor, sau nu pot eu localiza durerea. Un medic spune ca ar trebui sa le scoatem, pe toate 4, ca "si-asa nu sunt bune de nimic, si in plus noi aici(in Germania) le scoatem la 16 ani". Chiar nu mai am nevoie de ele???
La incisivii din fata am avut o plomba pe sub care s-au cariat. Stomatologul meu a depistat-o inainte sa ajunga la nerv, a curatat locul, dar a atins si nervul, a pus un medicament ca sa-l ajute sa se regenereze, a plombat si m-a avertizat ca o sa fie sensibil la cald-rece. Intr-adevar nu mai pot bea rece, uneori nici macar la temperatura camerei, nu pot musca un mar, nu pot manca rosii. Ca sa pot bea uneori imi acopar incisivii cu gingia. Daca e rece afara, nu neaparat f frig, bate vantul, trebuie sa ma acopar cu fular, si pe cap imi pun gluga, totusi durerea tot apare. Tot medicul mi-a spus ca poate fi si sinuzita de vina, si mi-a dat ibuprofen. Mai astept sa vad cat rezist. Medicul meu nu stie de la ce radiaza durerea, nici nu se grabeste sa.-mi scoata ceva. Ce imi recomandati.? Vreo zi doua tot mai pot astepta, dar daca se ingroasa gluma nu stiu pe unde apuc!

Va multumesc,
11 comentarii
0
04-12-2007, ora 00:00
Elibra
Nu este medic/terapeut
Elibra
Pentru incisivii din fata sus, acolo era caria pe sub vechea plomba - e nevoie sa scot nervul, deja?? Nu se mai poate amana? Sau odata atins nervul e compromis si trebuie scos pt a evita eventuale neplaceri? Multumesc
0
06-12-2007, ora 00:00
Elibra
Nu este medic/terapeut
Elibra
Pana la urma cred ca nu are nimic de-a face cu frigul, pentru ca durerea vine subit si dupa cateva minute trece, apoi iar revine etc. Daca am nurofenul la mine nu e problema, dar nu stiu cat o tin asa. nu-mi dau seama de ce nu pot localiza, am cateva locuri suspecte si nimic concret - nici radiografia nu spune mai multe... trebuie totusi sa scot maseaua de minte, care e deja p jumatate iesita - e drept, putin orientata spre obraz? nu e cariata, si nu stiu daca ea e cauza durerii mele - poate ea sa mai impinga toti dintii sa mi-i strambe?
0
06-12-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Problemele tale par a fi mai complexe..As vrea sa vad si eu radiografiile respective.Mi le poti scana si trimite pe mail?
0
08-12-2007, ora 00:00
Elibra
Nu este medic/terapeut
Elibra
buna seara,

am reusit sa scanez radiografiile, la o rezolutie acceptabila. Nu am gasit adresa de email sa le trimit.

Ieri mi-a deschis alt medic ultima plomba definitiva, care inlocuise pe cea d amalgam, stanga jos, maseluta d 6 ani, mi-a mai pus un medicament - nu mi-a dat prin cap sa intreb ce e - sa mai potoleasca nervul, si a inchis cu plomba provizorie, si asteptam evolutia. Speram ca nu e nevoie de scos nervul. Dar m-a durut si dupa aceea - poate si pt ca am vrut sa- mi lucreze fara anestezie. Seara am mestecat si in fata si pe partea stanga si atat mi-a fost. M-au durut groaznic toti dintii pe partea stanga, sus si jos, cu ecou, abia am reusit sa adorm dupa ibuprofen. De dimineata m-au luat din nou, cu toate pastilele am ajuns la urgente - stanga jos imi trecuse, ma durea incisivul d sus stg - e si zburat putin smaltul in partea d jos, altfel ma doare si la baza dintelui, pe interior - daca ajunge apa sau aer rece, nervul e agasat. Mi-a mai facut o radiografie, din pacate nu am putut sa o iau, dar am vazut si mi-a spus ca arata bine, si plomba e pusa bine, ar trebui sa se regenereze nervul - e pacat la varsta asta (24)sa scot nervul... si la incisiv... mi-a mai dat o speranta. Mi-a acoperit apoi putin smaltul cu ceva - probabil fluor?!, ca sa-l intareasca, sa nu mai fie asa sensibil, si mi-a recomandat sa evit temperaturile extreme. Nu stiu cat de eficient e sau daca exista vreun material termoizolant care sa poata fi pus ca plomba. Acum simt dintele in intregime, ca o durere surda, nu pot sa ating cu cei de jos, ma doare.
Dna doctor mi-a mai spus si ca durerile astea profunde, in toata partea stg, cand sus cand jos, f adanci la maseaua tratata, fara nerv acum si la canini d ex., unde nu am nimic, nu pot fi cauzate de cresterea maselelor de minte; si ca e discutabil d trebuie scoase, ceea ce m-a mai linistit.
Mi-a spus si dumneaei ca sensibilitatea asta exacerbata poate fi cauzata si de o inflamatie a sinusurilor, o raceala, care pot avea impact asupra dintilor. Cert e ca nu am avut niciodata asemenea probleme cu dintii, ii ingrijesc cum cred mai bine, si desi sinuzita am avut si am mai fost racita, nu s-a repercutat asupra dintilor.

Acum nu-mi doresc decat sa-mi salvez dintii, sa aman cat pot o obturatie de canal, dar nu cu pretul a nopti nedormite din cauza durerilor. Ce ma sfatuiti referitor la maselele de minte, la hipersensibilitatea dintilor? Exista vreun material sa intareasca smaltul acolo unde e ciobit? sau vreun material de plomba, chiar inestetic, dar care sa nu fie asa sensibil la cald rece? Va multumesc mult.
0
08-12-2007, ora 00:00
Elibra
Nu este medic/terapeut
Elibra
e posibil ca durerea asta difuza sa fie cauzata doar de incisiv? acum doar pe el il simt, restul dintilor par ok - e drept ca nici nu musc cu el si nu mestec deloc in partea stanga, si evit sa beau rece
0
12-12-2007, ora 00:00
Elibra
Nu este medic/terapeut
Elibra
Intre timp am rezolvat problemele - cel putin deocamdata! Ieri m-am simtit foarte rau, voma, frisoane, tot tacamul. Seara am ajuns la urgente - mi-a scos nervul de la incisivul de sus. Dupa testul de vitalitate era klar ca nervul nu mai poate fi salvat. Acum nu ma mai doare nimic. Ce urmeaza acum, dupa tratarea canalului? Cum pot sa-mi ajut dintele, sa-l intretin cat mai bine? Trebuie pusa imediat coroana sau cat mai pot astepta?
0
12-05-2008, ora 00:00
stafiuta
Nu este medic/terapeut
stafiuta
Buna ziua, vreau sa stiu daca cresterea maselelor de minte provoaca dureri de cap ( mai ales tampla dreapta! ), stare de voma, dureri in urechi si intepaturi in zona inimii? Precizez ca mi-au aparut toate maselele de minte, cea mai veche creste de un an. In tot acest rastimp am avut aceste simtome, uneori foarte dese. Va multumesc anticipat.
0
08-12-2009, ora 04:30
AlexandruMiron
Nu este medic/terapeut
AlexandruMiron
Buna seara.De ieri ma doare incisivul dreapta jos -sintome:durere la atingere si o mica miscare fata-spate.Imi este teama sa nu sufar de ceva mai grav decat simpla durere.Am motive sa ma ingrijorez?.Multumesc*
0
08-12-2009, ora 13:56
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
pentru alexandru miron.
mobilitatea dentara este un semn mult mai ingrijorator decat durerea. mergeti la un consult, este posibil ca incisivul ( si poate nu numai el) sa fie afectat de o boala parodontala, adica imbolnavirea tesuturilor de sustinere a dintelui, gingie si os alveolar. asta in cazul in care se exclude un traumatism ( lovirea ) dentar.
0
08-12-2009, ora 13:58
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
pentru stafiuta
molarii de minte pot provoca dureri de cap, de ureche, ale articulatiei temporo-mandibulare. nu simptome cardiace, in schimb.
0
08-12-2009, ora 14:30
AlexandruMiron
Nu este medic/terapeut
AlexandruMiron
totul devinde din ce in ce mai confuz aseara ma durea iar acum nu mai simt nimic, acum 4 zile miam facut un pirce in limba poate avea vreo influenta in problema mea ?, fumez de 1 an-jumate, iar dintele arata perfect sanatos iar gingia la fel.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • 10 aplicații pentru smartphone pentru migrenă
  • Migrenele asociate cu nivelul de sodiu din lichidul cefalorahidian
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  •