Durere, jena ochi dupa efort fizic

11-06-2012
giotto
Nu este medic/terapeut
giotto
Buna seara, as dori o parere din partea dumneavoastra d-na doctor, am 27 de ani si imi place sa practic exercitile de culturism, problema este ca de 2 ani de zile dupa efort la 2-3 ore incepe sa ma doara in coltul ochiului stang, doar la ochiul stang, este o durere sa spun usoara, o jena mai mult, iar aceasta jena se intensifica daca stau la laptop, defapt unde este lumina puternica, timp de 3 zile aceasta jena persista, imi da senzatia de ochi uscat si o ameliorez cu picaturi oftalmice refresh.Uneori aceasta durere pleaca si catre partea stanga a maxilarului, am mai observat ca daca ma masez pe muschii de la gat si trapez dispare pe moment, dar starea de disconfort principala mi-o da acea durere din coltul ochiului stang dupa efort fizic, am fost la oftalmolog si mi-a zis ca este totul ok, tensiunea este buna, insa poate sa fie o usoara conjunctivita, dar, dar de ce daca nu fac efort fizic la sala nu am probleme atunci?Dupa 3 zile de la ultimul efort, durerea dispare, ce ar putea fi?Iar in coltului ochiului se observa mai multe firicele de vase de sange, nu sunt proieminente dar se observa, va rog astept un raspuns, cu stima si respect.
4 comentarii
0
03-08-2012, ora 19:23
tarjaturunen
Nu este medic/terapeut
tarjaturunen
Si eu patesc la fel dupa ce alerg dimineata, tot la efort fizic apare, sau uneori la consum de cofeina, tanina, ceai verde in exces...dar atunci apare doar ca o jena..Exact acelasi ochi, tinde durerea putin spre arcada, apare dupa ce am terminat de alergat ( cand imi trag sufletul), am zis ca-i de la caldura dar deja e jenant, la 6 dimineata sunt 20 grade.
Eu cred ca e tensiune la nivel cranian, daca consum redbull sau cola tot asa simt niste furnicaturi in buza, varful nasului, scalpul amortit, acufene (de care mi s-a zis ca nu scap) am sa fac un consult la oftamolog si revin cu info.
Nu stiu cand ai fost la ofamologie daca ti-a facut examen 'fund de ochi', s-ar putea sa ai tensiune craniana, dar vezi e greu de depistat pentru ca nu apare tot timpul, nu e nici grav inca, ameteala, varsaturi, vedere in ceata, vertij, ochiul se inroseste rau atunci, dar la efort ceva se intampla, minor dar jenant.

Sau ar mai fi varianta lipsa de Ca sau Mg, la efort scade nivelul, asta referitor la amorteala la fel si consumul de cofeina, ceaiul verde etc
0
03-08-2012, ora 20:01
tarjaturunen
Nu este medic/terapeut
tarjaturunen
Am gasit articolul asta despre angiopatie, in 2006 am fost diagnosticat cu stadiul 1 spre 2.

http://www.romedic.ro/hipertensiunea-arteriala/examenul-fundului-de-ochi
0
30-08-2012, ora 16:42
giotto
Nu este medic/terapeut
giotto
Salut, chiar nu inteleg de ce apare aceasta jena in coltul ochiului, iar apoi dupa efort la vreo 3-4 ore asa daca ma pun la laptop ma irita si lumina, insa nu este normal pt ca atunci cand nu fac efort nu am probleme de genul asta, chiar nu inteleg de ce mi se intampla asa ceva, am fost la oftalmolog si mi-a zis ca este o veche conjunctivita, insa...de ce apare aceasta jena dupa efort.Mai imi pun on ochi lacrimi artificiale insa ma calmeaza pe moment apoi daca ma uit la tv, laptop ma jeneaza, toata aceasta problema tine cam 2 zile.Si am observat ceva, daca imi fac masaj pe muschii trapez si cei de la gat, un fel de presopunctura se mai diminueaza, ma gandesc si al faptul sa nu fie niste blocaje ceva in acea zona.Chiar ma dispera treaba asta, tensiunea este ok, tu ai aflat ceva?
0
30-08-2012, ora 19:25
tarjaturunen
Nu este medic/terapeut
tarjaturunen
la mine a fost asa: tensiunea oculara normala la ambii (16), angiopatia nu s-a agravat (fara 'salus sign' inca ), la ochiul care doare s-a depistat insa o dioptrie + 0, 5 fata de celalalt care nu ma supara si la care am +0, 25 dar durerile dupa efort nu s-au pus 100 % de la lipsa ochelarilor, se inroseste la monitor intr-adevar dar nu apare durere decat la efort (nu tot timpul).Mi-a dat si mie lacrimi ca la pc 'uitam' sa clipim.
Mai nou am observat cand fac tractiuni la bara si cand ma fortez spre final apar dureri in zona cefei, tine cam o zi dar este suportabila. Acelasi nr. de tractiuni faceam de 2 ani de zile si n-avem nici o problema (acum apare durere de cap in zona cefei exact ca dupa exces de alcool, cand stateam drept sau la birou n-aveam nimic, cand ma aplecam apareau si dureri de ceafa.)
Inainte nu aveam aceasta probleme. Este des intalnita am vazut pe diverse forumuri dar la cei care trag cu greutati mari la piept sau spate.
Am luat Ginkgo biloba forte, nu mi se mai infunda urechea, dar asta e posibil sa-mi dea durerile de cap si ameteala despre care am vorbit mai sus, conform prospectului la reactii adverse este trecuta cefalee, dar nu este precizata in ce conditii apare stat la birou, sau facut efort.
N-am decat sa ma duc la un neurolog dar cred nu se rezolva, ma trimite eventual la RMN, am mai fost si pt. acufene la spital ORL in 2006 (mi-a dat sermion) si mi-a zis sa ma obisnuiesc cu ele.
Ramane sa pun si ochelarii si sa vad daca mai ma supara ochiul stang, dar durerile de ceafa, ureche infundata, acufene 100 % n-au legatura cu lipsa ochelarilor.Am sa fac totusi si un calciu seric si calciu total sa vad poate o fi de acolo, dar am donat sange nu-mi luau daca nu era ok calcemia.(poate a scazut dupa), durerile de ochi au scazut in intensitate dupa donare, dar tot mai apar. Sa treaca si vara asta, ca si cu aerul conditionat e o problema ies de la Aer cond. in 28 -30 grade iar nu-i bine pt. circulatia sangelui.
Am facut prin 2008 si dopler cervical, era ok, la coloana a scris pe radiografie ceva modificari fata de normal.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •