Durere, nerv scos, sangerare

21-07-2014
KennyRO
Nu este medic/terapeut
KennyRO
Buna ziua, de curand am fost la un medic stomatolog sa-mi tratez o masea cariata/sparta (nam masele de minte). Am fost, mi-a lucrat acolo la masea, mi-a scos nervul si 1 canal sangera nu stie de ce.. si ma chemat dupa 2 zile sa vada daca totul e ok si daca nu ma doare. In prima zi nu ma durut nimic, a doua zi am supt din masea din obisnuinta si ma luat o durere adanca si infundata pentru 2 secunde ' inainte cand era sparta si sugeam din masea ma durea ingrozitor vreo 20 min ' bun am mers inapoi la stomatologie, mi-a dat jos cementu care il pusese, a bacat acele ace prin canale ( am 3 canale) 2 canale nu leam simtit ( fara anestezie ) dar al treila canal ma durea ca si cand ar fii acolo nervu, o durere intepatoare si sangera. A curatat acolo, a pus iar cement si a zis sa vin peste 3 zile. Intrebarea mea este, de ce sangereaza si cum se poate rezolva? nu ma doare nimic doar daca este umpic de loc in cement sa sug din masea e ca si cum as trage nervu afara si de asta ma doare probabil si ma doare si maseaua in sine ca structura nustiu, in rest e bine dorm mai bine noaptea :). Deci ce spuneti ? Multumesc de ajutor !

P.S: Locul maselei este curat, fara umflaturi, puroi etc, doar gaura care ducea direct la nerv si la restu, nus medic sa pot explica ca lumea, Multumesc de intelegere !
1 comentarii
0
30-07-2014, ora 12:26
Dr. Durbac Marius
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Durbac Marius
Buna ziua,
Durerea care apare la bagarea acelui ac pe unul din canale (probabil pe cel din spate daca vorbim de un dinte de jos sau cel din spre cerul gurii daca vb de un dinte de sus) nu trebuie sa fie asociata neaparat cu prezenta nervului pe canal ci mai degraba cu trecerea cu acul de varful dintelui, motiv pentru care si sangereaza. Canalele mentionate in paranteza sunt canale cu diametru mai mare si din acest motiv acul intra mai usor si mai adinc pe ele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sângerarea gingiei - cauze și tratament
  • Sângerarea gingivală poate fi semn al unui deficit de vitamina C
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  •