Durata spitalizare operatie polipi

20-03-2012
ralupetri
Nu este medic/terapeut
ralupetri
Buna ziua Domnule Doctor
Va scriu din Canada. Dupa un consult la pediatrul ei, fetita mea de trei anii este suspecta de vegetatii adenoide (doarme doar cu gura deschisa, sforaie foarte tare, mai ales seara are o voce nazala, nasul aproape tot timpul infundat), desi toata iarna nu a fost diagnosticata cu otita sau alte infectii, doar racelii simple sau cum sunt numite aici bolile, virusii. Vreau sa va spun de inainte ca aici antibioticul se da decat in cazul in care infectiile sunt severe, dupa 4 zile de febra etc. Dupa ce i-am spus pediatrului toate aceste simptome si dupa ce s-a uitat in gurita ei, mi-a spus ca e posibil sa aiba vegetatii adenoide in nas, pentru ca si amigdalitele sunt foarte marite, si la cererea mea mi-a dat o trimitere pentru un consult ORL, si un spray nasal sa-i pun seara inainte de culcare care sa-i desfunde nasul si sa o ajute sa doarma mai bine. Pe langa asta i-am spus ca tuseste o tuse seaca, mai ales seara cand se pune la culcare si dimineata cand se trezeste. Cum In Canada sistemul sanitar nu functioneaza ca in Romania, am obtinut programare la ORL pentru 16 mai, si daca e cazul de operatie atunci lista de asteptare dureaza pana la 8 luni. Intamplarea face ca peste doua saptamanii noi sa venim in vizita in Romania pentru doua saptamanii, si ne gandeam sa o ducem acolo la un consult ORL. Daca este cazul de operatie cat dureza spitalizarea? Se poate face consult tinand cont ca fetita nu este cetatean roman? Are nevoie de documente medicale din Canada? I-am putea administra intre timp altceva care sa o ajute pana o vede un ORL? Are tusea o legatura cu faptul ca nasul ei este tot infundat? Ne recomandati asa ceva tinand cont ca noi stam doar doua saptamanii si ca nu poate fi urmarita post operatoriu de acelasi medic?

va multumesc anticipat
2 comentarii
0
20-03-2012, ora 18:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. din cele descrise.. cred ca copilul trebuie operat de polipi si de facut in aceisi sedinta si rezectia partiala a amigdalelor
2. trebuie sa schimbati regimul alimentar si sa nu ii mia dati copilului. fructe citrice, dulciuri cu coloranti.s.a produse alergene.. altfel polipii foarte repede o sa recidiveze
3 cat priveste operatia.. Orice clinica Privata., specializata pe interventii ORL. va poate opera conrtracost
0
20-03-2012, ora 22:00
ralupetri
Nu este medic/terapeut
ralupetri
Va multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.