Duphaston pentru amenoree

20-09-2009
andra_andra
Nu este medic/terapeut
andra_andra
Buna!

Am renuntat de curand la anticonceptionale, si medicul ginecolog mi a recomandat 10 comprimate de Duphaston, in caz ca o sa am probleme cu ciclul neregulat. Din pacate am pierdut reteta, si am rugat pe medicul de familie sa mi faca alta reteta. Nu stia doza exacta, iar farmacista mi a recomandat sa iau toate cele 10 comprimate deodata.
Menstruatia imi intarzie de aproape 4 saptamani. Test de sarcina am facut, a iesit negativ.
Am luat cele 10 cpr de Duphaston de 4 zile, si inca nu mi a venit menstra.
1.Oare le-am luat bine? (am vazut ca alte paciente luau cate 2 timp de 5 zile...)
2. In cat timp ar trebui sa mi apara menstruatia?
3. Sa repet doza daca nu apare intr o saptamana dupa administrarea Duphastonului?

sunt derutata, va rog sa ma ajutati. Multumesc anticipat.
1 comentarii
0
21-09-2009, ora 19:45
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Duphaston este progesteron, un hormon feminin. Eu il iau la recomandarea medicului, pt. a combate amenoreea. Recomandarea este 2 tablete /zi, timp de 10 zile, seara, caci produc o oarece somnolenta.
La mine are acest efect, adica vine, chiar daca iau 2 tablete, timp de numai 5 zile.
Se ia incepand din ziua a 16-a. Vine la cca 10 zile de cand incep sa iau Duph.
De multi ani iau asa si sunt multumita ca-mi vine. Daca nu-ti vine atunci, inseamna ca ai deficit si in estrogen de obicei si trebuie suplimentat trat. cu Duph.

Ce-am mai luat mai demult si mi-a venit: 3 luni mi-a venit, luand numai tinc. de Branca ursului, cred ca conform indicatiilor din prospect. Alta perioada mi-a venit luand numai Spirulina, cred ca 2.4 g /zi. care-i numitorul comun la acestea doua? capacitatea detoxifianta.

Daca as fi mai tanara, mai cu chef de a citi si pune in practica, mi-as face o detoxifiere sanatoasa.
Sa stii ca toate bolile apar din cauza toxinelor (care sunt de fapt acizi insolubili). Poti citi "Hrana vie" de Dr. Ernst Gunter. Eu am citit material destul pe tema naturismului, ca sa pot spune ca aceasta carte este prima ce trebuie citita, pt. a intelege mecanismul imbolnavirii si calea inversa, tratarea.

Sanatate multa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.