Dupa operatie de colecist - febra

24-07-2014
jefenson
Nu este medic/terapeut
jefenson
Buna, tatal meu a suferit o operatie de colecist clasica iar acum dupa o saptamana de la operatie face febra 39 care sa fie cauza. Va multumesc
18 comentarii
0
25-07-2014, ora 06:57
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Ce temperatura i-ati masurat seara si dimineata ?
Firele nu sunt scoase, nu ? Cum arata plaga postoperatorie ( sau locul inciziilor, daca e laparoscopica ) ? Tranzit pentru materii fecale si gaze ? Urinatul ?
Alte manifestari ?
0
25-07-2014, ora 10:29
jefenson
Nu este medic/terapeut
jefenson
Buna ziua si multumesc pentru raspunsul dumneavoastra, aseara a avut 39 si a teanspirat toata noaptea azi dimineata a avut 36 cu 4, a fost si medicul de familie sa se uite la ate si mi-a zis ca nu sunt ok, la apasat pe abdomen su nu a avut dureri, starea lui este buna, are pofta de mancare nu-l doare nimic doar putin operatia
0
25-07-2014, ora 11:27
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Inteleg ca e operatie clasica, nu laparoscopica ?
Nu mi-ati spus daca a avut tranzit ptr materii fecale si cum a urinat. Greturi sau varsaturi a avut ?
Oricum, daca nu il duceti la control, la spital, sa-i masurati temperatura seara si dimineata.
0
25-07-2014, ora 11:40
jefenson
Nu este medic/terapeut
jefenson
Operatia a fost clasica, da a avut tranzit pt materii fecale urina nu am urmarit-o, nu are greturi si nici varsaturi, are pofta de mancare. Sa va detaliez operatia, prima data a i-a fost scos colecistul prin parascopie dupa externare analizele la ficat foarte mari, i-a ramas canalul coledoc blocat, dupa un control RMN sa constatat acest diagnostic, sa incercat prin endoscopie si nu sa reusit si in cele din urma a trebuit intervenit prin operatie clasica. A slabit 12 kg de cand e tot prin spitale s-au facut toate analizele posibile inainte de operatie, toate organele ii sunt bune l, operatia a fost facut de o saptamana
0
25-07-2014, ora 12:35
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Deci, a fost o operatie mai complicata - a avut litiaza coledociana restanta.
Daca nu prezinta alte simptome, fata de cele relatate, ramane sa verificati temperatura seara si dimineata.
Are cumva tuse ? Coloritul pielii e normal ? Urina e colorata normal ?
0
25-07-2014, ora 13:54
jefenson
Nu este medic/terapeut
jefenson
Urina ii este de culoare normala, tuse nu are a avut inainte de al opera acum nu mai tuseate, coloritul pielii e normal, de exemplu acum a avut febra 38 cu 6 si acum ia scazut fara sa ii administrat vreun medicament
0
25-07-2014, ora 16:51
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Este greu de spus care ar fi cauza febrei.
Medicul de familie, care l-a examinat, ce v-a recomandat ?
0
25-07-2014, ora 16:57
jefenson
Nu este medic/terapeut
jefenson
Ceva antibiotic si mi-a zisca daca tot persista febra ii face reteta pt cefor, medicul crede ca a luat ceva microb din spital
0
25-07-2014, ora 17:24
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Ce antibiotic i-a prescris ? Pentru cat timp ?
0
25-07-2014, ora 17:29
jefenson
Nu este medic/terapeut
jefenson
Amoxiclam, nu mi- zis pt cat timp
0
25-07-2014, ora 17:34
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Antibioticul prescris e bun. Urmeaza sa vedem cum evolueaza temperatura sub tratament.
0
25-07-2014, ora 17:39
jefenson
Nu este medic/terapeut
jefenson
Buna ziua, nu am specificat ca am scris pe acest site ca el a fost operat in alt judet fata de ce-l de domiciliu e distanta de 130 de km dar daca o sa fie tot asa fara nici o ameliorare o sa-l duc inapoi si dupa ce o sa aflu rezultatul o sa postez sa vedeti si dumneavoastra
0
26-07-2014, ora 18:17
jefenson
Nu este medic/terapeut
jefenson
Buna ziua, am ajuns dinou la spitsl cu tatal meu, duagnosticul inflamarea cailor biliare si microb posibil luat din spira, tratament cu antibiotice, problema este alta are multe gaza care i se opresc in capul pieptului si il doare forte tare, ii trece doar dupa ce " ragaie"
0
26-07-2014, ora 20:43
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna seara.
Trebuie sa nu se intinda in pat, dupa ce mananca. Sa mai stea in sezut sau in picioare 30-45 min.
0
29-07-2014, ora 13:37
jefenson
Nu este medic/terapeut
jefenson
Buna ziua, starea tatalui meu este buna acum, dar la ecograf sa descoperit ca trebuie intervenit chirurgical din nou pt a se corecta ceva cale spre ficat din cate am inteles eu, oare prin tratament nu se poate rezolva problema sau daca trebuie intervenit chirurgical sa se faca parascopic.
0
29-07-2014, ora 15:13
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Urmati indicatiile medicului ( medicilor ) curant. In general, o reinterventie e mai dificil de efectuat ( laparoscopic ), daca nu imposibila, dupa o operatie clasica, deoarece se formeaza aderente intraperitoneale, care sunt un impediment.
0
01-08-2014, ora 16:53
jefenson
Nu este medic/terapeut
jefenson
Buna ziua, ce riscuri sunt pentru o noua operatie clasica, ma refer la o noua anestezie generala tinand cont ca el a mai avut inca 3 intr-un timp asa de scurt
0
02-08-2014, ora 22:48
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Doar medicul anestezist va aprecia riscul anestezic, in faza preoperatorie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  • Colecistul mărit (vezica biliară mărită) - cauze și tratament
  •