Dupa operatia de amigdalite

04-07-2009
Daniela Neagu
Nu este medic/terapeut
Daniela Neagu
E normal ca dupa operatia de amigdalita sa fii umflata si dupa ce mananci ceva sa ai senzatia ca durerea se amplifica pana la ureche? Sunt la a III a zi de operatie. am medicamentatie: piafen, aerius, zinnat. ce pot sa fac sa scap de umflatura din gatul meu? va multumesc anticipat
29 comentarii
0
04-07-2009, ora 23:41
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Din cate stiu eu, este normal sa ai aceste simptome dupa amigdalectomie aproximativ 7-10 zile!Cred ca inghetata este bine venita pt umflatura din gat, dar mai bine intrebi medicul care te-a operat!
Numai bine
1
05-07-2009, ora 07:59
Daniela Neagu
Nu este medic/terapeut
Daniela Neagu
Am facut un edem dupa operatia de amigdalita. Ce inseamna asta? Si cum se pote trata?
0
05-07-2009, ora 09:32
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Edemul este un fel de umflatura nedureroasa, rezultata prin acumulare de lichid seros in tesuturi!Se trateaza, dar trebuie sa mergi la medic!
0
05-07-2009, ora 16:56
dumi.maia
Nu este medic/terapeut
dumi.maia
si eu am fost operata la varsta de 9 ani dar si acum imi aduc aminte de durerea ingrozitoare de dupa.Tin minte ca vreo cateva zile nu am trait decit cu ceai pt ca nu puteam inghiti nimic.Te sfatuiesc sa bei cit mai multe lichide cu paiul.Insanatosire grabnica si mult ceai de musetel
0
25-08-2009, ora 15:28
colty
Nu este medic/terapeut
colty
akma e a 2-a zi dupa operatzie...nici in cele mai negre cosmaruri nu miam imaginat ca va durea asa!dar dupa operatzie am baut multe lichide( ceai ) desi abia puteam inchitzi. cu cat bei mai multe lichide cu atat rana se va vindeca mai repede.azi, deja, am o durere suportabila..(odata ce atzi inceput sa betzi lichide nu incetazi fiindca va va durea si mai rau-se usuca locul respectiv)
so, the best solution :MULTE LICHIDE (even so..it was horrible)
0
12-07-2010, ora 04:22
Paula Stef
Nu este medic/terapeut
Paula Stef
Sunt intr-o situatie foarte delicata.Am 5 zile de cand m-am operat de amigdalita si ma simt foarte rau, nu dorm mai deloc, nu mananc decat 2-3 linguri de mancare pe zi(semi solid) in schimb beau lichide (nu foarte multe ), ziua supravetuiesc doar cu calmante...si noaptea la fel daca vreau sa prind cateva ore de somn...dupa efectul acestora durerea devine din nou insuportabila.Medicul care m-a operat nu mi-a dat niciun tratament inainte de operatie..si nici dupa(este normal sa nu faci tratament?)...si sunt sigura ca aveam infectie inainte de a ma opera...m-a durut ingrozitor...si am simtit tot, este posibil din cauza infectiei sa nu isi fi facut anestezia efectul?Ce sa fac...?Nu mai suport durerea.
0
30-11-2010, ora 14:41
djbogo
Nu este medic/terapeut
djbogo
buna ziua
numele meu este bogdan
am suferit o operatie de indepartare a amigalelor acum 4 zile.operatia in sine a fost un dezastru, inca de cand am intrat in sala de operatie., au ramas fara curent la prize, automat si la lampile de pe cap.Au rezolvat problema asta si mai departe in operatie pe langa durerile ingrozitoare pe care le-am avut.am ramas mut sa vad cum 3(TREI) anse parca se numesc, alea care smulg amigdalele din gat, SE RUP si a 4 ramane blocata.traumatizant...timpul operatiei de aprox 2 ore pot zice ca m-a marcat, desi am 29 de ani.
dureri de dupa operatie.ptr mine pot zice ca nu au fost, am inceput sa beau lichide si inca din prima zi de operatie am reusit sa bheau 2 litri de ceai...ceea ce am inteles ca m-a ajutat destul de mult.acum am o senzatie de disconfort la nivelul gatului, nu o pot numi durere...este suportabil...in schimb am racit imediat dupa operatie si cum nu aveam voie sa tusesc, stranut...etc.nu m-am putut abtine si aseara am stranutat.m-am ales cu o mica durere in gar dar sper ca trece.nu am avut sangerari dupa operatie (inca) si nici nu-mi doresc.sper sa ne facem bine cu totii si sa ne intalnim la o inghetata :))
0
02-12-2010, ora 21:26
Daniela Neagu
Nu este medic/terapeut
Daniela Neagu
Am fost la farmacie dupa 3 zile de la operatie sa comand apa oxigenata
( asa m-au invatat de pe situl acesta ), bine ca i-am spus farmacistei pt ce imi trebuie si a ramas socata si mi-a dat un lichid foarte bun dar din pacate nu mai stiu cum se cheama. Faceam gargara si mi-a ameliorat durerea cat de cat. Acum dupa un an si jumatate ma simt bine
nu am mai racit decat o data in timpul acesta. Ma mai gadila din cand in cand dar sunt bine. Asta va doresc si voua
Mi-ar place sa ne intalnim la o inghetata cu toti.
0
10-12-2010, ora 17:01
Rock
Nu este medic/terapeut
Rock
Am 33 ani si m-am operat acum 3 zile.Problema mea nu sunt durerile ci faptul ca simt gatul umflat si nu pot respira corect chiar si lueta este inflamata foarte tare.Stie cineva daca isi mai revine vreodata?Atunci cand dorm ma sufoc si nu stiu ce tratasment sa fac.Mi s-a facut in spital Hemisuccinat dar simt ca nu ma ajuta prea mult. Daca stie cineva un tratament util sau macar cat timp voi avea gatul umflat sa imi dea si mie un raspuns.Multumesc !
0
10-12-2010, ora 17:31
carlita1
Nu este medic/terapeut
carlita1
Buna, m am operat acum 4 zile si a fost f ok din toate pdv, mai putin evident dureri si usturimi in gat, nu pot manca decat pasat, lichide, mai radiaza durerea si in urechi., am membranele albicioase in gat care sunt f neplacute... incerc sa beau cat mai mult ceai.fac gargara putin cu citrolin si iau augmentin de 1 g la 12 ore. prb e ca am inceput sa am frisoane si 37 cu 5. transpiratii..vrea sa intreb daca chiar e o prb sau o reactie normala... daca ar trebui totusi schimbat antibioticul...ceva mai putenic...nu am splina, suport mai greu prb...multumesc si astept raspuns daca se poate
0
02-08-2011, ora 16:22
ailoi
Nu este medic/terapeut
ailoi
Buna ziua, acuma un an am suferit de amigdalita cronica (nu faceam febra) dupa tratamente indelungate m-am hotarit la amegdaloctemie, care a fost facuta in martie anul curent.Am sperat ca dupa operatie sa ma simt mai bine dar mi-a ramas discomfortul, uscaciunea in git si am senzatia ca ma doare locul unde a fost amaegdalele, plus la toate acestea mai am si mucus in git.Medicul care m-a operat zice ca tot e ok.Puteti sa va dati cu parerea?Multumesc anticipat
0
04-09-2011, ora 13:36
Eugenia23
Nu este medic/terapeut
Eugenia23
M-am operat de amigdale acum 5 zile, iar durerile sunt ingrozitoare. In primele 2 zile de la operatie a fost mai bine, dar de 3 zile este cumplit. Nu pot dormii, cand las capul jos ma arde foarte tare pe gat si in urechi. Medicamentatia prescrisa si urmata este cu klacid 1 la 12h, movalis 1 pe zi si orofar 3-4 pe zi. Nu am facut febra si nu sangerez, dar durerile sunt ingrozitoare, nu pot sa dorm nu pot sa mananc. Multumesc pentru orice sfat care ma poate ajuta.
0
05-04-2012, ora 16:26
andrada1995
Nu este medic/terapeut
andrada1995
Mam operat de amigdalite luni 2.04.2012. Pentru mine a fost cel mai groanic moment din viata mea ( unul dintre motive a fost ca era prima operatie de pana acum). Dupa parerea mea este o operatie destul de dureroasa. sunt in a 3a zide la operatie si pana acum nu am reuist sa mananc decat cateva linguri de supa si jumatate dde inghetat( am auzit ca face bine la operatie). Din cate am auzit eu chestia cu mancatul cu paiul nu e ceva prea ok si am sa explic si dc: atunci cand pacientul incearca sa foloseasca paiul pentru a manca acesta solicita in mare parte muschii gatului lucru care dauneaza grav operatiei( in concluzie am renuntat la pai). Eu sunt o fire mai fricoasa de aceea momentul de dupa anestezie cand am vomat a fost destul de urat deoarce dupa ce am varsat gatul ma ustura destul de tare. Am renuntat la calmante incepand de azi( pana azi nu prea am rezistat fara ele). Operatia a fost una cu anestezie generala, iar greul a venit dupa ce mam trezit cand am inceput sa simt durerea.Miam propus ca de azi ( cand am reusit sa scap de greata sa incep sa beau apa.
0
03-08-2012, ora 00:27
Remember
Nu este medic/terapeut
Remember
Pe data 30.07.2012 m-am operat de amigdale si a fost o experienta destul de neplacuta. Problema este ca depinde de organismul fiecaruia si mai ales de amigdalele fiecaruia. Dupa ce m-am informat cat am putut am trecut la operatia propriu zisa. Anestezie locala dupa care a inceput spectacolul. Operatia a durat cam 30 min ( si a fost o "placere" sa te taie concomitent cu reflexul de vomitat, trebuia sa trag aer ca sa inhib reflexul si sa nu inghit. Cam greu si cateva inghitituri de sange, saliva+resturi s-au dus inevitabil in stomac. La un moment dat horacaiam ca un muribund caruia i se taiase gatul :)). Evident tavita in mana si scuipam tot acolo, iar in dreapta o asistenta care ma stergea la gura si nas. Amigdala dreapta a fost putin dureroasa dar stanga a fost durere, la un moment dat am inceput sa ametesc si mi-au pus oxigen ca sa imi revin, Durere si lacrimi cat cuprinde si de fel sunt rezistent. Problema a fost ca ala mele au fost infectate, amigdalita, focar infectios si tot tacamul. Doamne cat a putut sa rascaie la stanga si sa curete deoarece am avut sangerari care nu pareau sa se opreasca. Dupa operatie am fost dus in salon cu tavita in care scuipam. 2 ore interdictie de la baut si orice, doar scuipam sange si saliva. Dupa cele 2 ore am luat o inghititura mica de ceai...am crezut ca ma urc pe pereti de la durere. In ziua respectiva am reusit sa beau un 1.5l de ceai si restul 2 perfuzi, iar a 2-a zi am plecat acasa. Acum sunt in a 3-a zi si deja pot sa inghit cat de cat normal, doar partea stanga ma doare acolo unde a fost trauma mai mare. Am reust chiar sa mananc o rosie cu branza, ceea ce e o performanta tinand cont de durerile din primele 2 zile. Somn cat cuprinde, lichide si un organism slabit. La nimeni nu este la fel si totul depinde de o multime de factori: doctorul care te opereaza, cat de avariate ai amigdalele si de cat timp, organismul si modul lui de reactie, recuperarea de dupa care trebuie respectata etc. Medicamente? Doar calciu si septolete pt ca de fel consider medicamentele intretinatoare de boli. Acum sunt la a 3-a zi si consider ca ma recuperez destul de bine, momentan nici o reactie negativa. Acum mai ramane sa ii multumesc doctorului care a fost o dulce :)
0
18-10-2012, ora 18:15
Florin Tone
Nu este medic/terapeut
Florin Tone
alarmiste mesajele operatie usoara efeectuata spital Panduri pret totul moca nu se cer bani dureri minime ameliorate cu ketonal
0
19-11-2012, ora 09:47
eminem_vdr@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
eminem_vdr@yahoo.com
Si eu mam operat la spitalul Panduri si e a 5 zi dupa operatie si tot am dureri ingrozitoare inspecial noaptea nu pot dormi, si de mancat niki vorba voi dupa cate zile ati putut sa mancati si imi spuneti si mie ce sa fac sa nu ma mai doara noaptea
0
09-12-2012, ora 21:48
cory 19
Nu este medic/terapeut
cory 19
Pe data de 04.12.2012 am fost operata da amigdalita si am virsta de 31 de ani, pot sa va spun ca operatia a fost facuta la Spitalul Clinic Municipal Timisoara un spital ca multe altele din Rominia un dezastru dar per ansamblu operatia a fost facuta cu anestezie generala, cea ce a fost ok ca m-am trezit in salon!Pina aici a fost ok dar apoi odata trezita a inceput calvarul durerilor faceam calmante pe vena cu perfuzi si era suportabil!A doua zi am plecat acasa si de aici a inceput distractia, nu pot minca de dormit dorm tot iepureste si atit cit au efect calmantele ce le iau din 4 in 4 ore cea inebunesc de durere fara ele, iau nurofen, aulin ketonal si cite o injectie de algocalmin iar antibiotice la externare nu mi-au prescris nimic ca nu e nevoia dar a doua zi dupa operatie ne mai suportind durerile am mers din nou la medic la spital si abia atunci mi-a dat klacid si rinoalersin da doar pt doua zile jumate dar o sa iau in continuare de frica sa nu fac vreo infectie!De mincat nu pot sa va spun ce maninc, supe strecurate cite o budinca cu lapte de soia ca am uitat sa specific ca medicul mi-a interzis sa maninc lactate de loc asa ca adio iaurturi si lapte, cite un ceai si ceva fructe din compoturi la blendar deci calvar!Desi aceasta este a 4 operatie pe care am facuto pot sa va spun ca afost ca mai grea si dureroasa si acum cind va scriu am 6 zile de cind am facuto nu vad nici o ameliorare si sunt speriata cit va mai dura acest calvar ce parca nu se mai termina!Asa ca nu sfatuiesc pe nimeni sa faca aceasta operatie decit daca e necesar si nu este alta solutie cum a fost in cazul meu.Va doresc sanatate la toti si multa putere ca aveti nevoie!!!
0
19-12-2012, ora 20:41
saradu21
Nu este medic/terapeut
saradu21
salut, am 15 ani si aceasta esta a doua operatie pe care o fac (prima a fost de apendicita) m-am operat de amigdale acum 2 zile si cred ca incep sa inebunesc...iau Septolete din 5 in 5 ore ca nu nai suport durerea si am chestile alea albe pe omusor (cred sa se numesc ceva cu pseudo..) si ma innec cu el mereu cand ingit, imi atarna ca un clopot si il simt in gat cand stau si este o senzatie pe care nu o doresc nimanui. am inteles ca durerea ar trebui sa dispara in 7-10 zile de la operatie si nu cred ca pot rezista la o asemenea durere, e chiar mai enervanta ca si operatia de apendicita, eu am ast bronsic si tot raman fara aer si nu mai stiu ce sa fac. daca cineva stie ca as putea sa fac sa ameliorez durerea sunt foarte bine primite. am auzit de situri ca inghetata ar face bine dar mie cam frica sa incerc ca doctorul a spus sa nu racesc dar nu am avut ce face ma tot inec si imi vine sa tusesc si uneori sa stranut si ma urc pe pereti de durere, dar am inceput sa beau mult ceai si ma simt mai bine si recomand o bucatica de ciocolata (eu folosesc poiana cu lapte) si o topesc in gura ca sa mai prind nuste putere si ca sa gust ceva. la toti care s-au operat de amigdalite le doresc insanotasire grabnica !
0
11-04-2013, ora 21:16
carmen elena tudor
Nu este medic/terapeut
carmen elena tudor
buna, am 7 zile de cand m-am operat de amigdalite, locuiesc in spania si deci aici m-am operat, am dureri, nu pot sa mananc dacat iaurt, daca am mancat si altceva branza topita si unpic de ciocolata am incput sa sangez in locul unde le-am avut, va rog frumos sa-mi da-ti un sfat ce pot sa iau in afara de calmante ca sa pot sa mananc, am slabit mult, nu stiu poate ceva naturist plante orice, multumesc
0
23-05-2013, ora 14:43
Hellen 1987
Nu este medic/terapeut
Hellen 1987
Salut. Acum 2 saptamini am avut si eu o operatie la amigdale, prima saptamina dupa operatie a fost groaznica.Pina acuma simt dureri, nu tare, dar oricum mai sunt. Iau "Ketanov" 1 pastila la 6 ore, imi ajuta. Ma deranjeaza mucoasa pe care o simt in git, si dureri ale limbii, este normal asta?
0
03-08-2013, ora 18:49
monik92
Nu este medic/terapeut
monik92
buna ziua...povestea mea incepe in felul urmator...lucrez la un restaurant sii cum afara este de o temperatura foarte mare va dati seama ca am inceput sa consum numai sucuri reci si totul foarte rece...lucrand la restaurant aveam si terasa si faceam mereu trecea de pe terasa in restaurant unde afara era foarte cald iar inauntru foarte frig de la aerul conditionat deschis...acum 2 saptamani incepuse sa ma doara putin in gat...eu tot lucrand si neincetand sa beau rece durerea mea era din ce in ce mai intensa...incepusem sa iau tantum verde spray si strepsils pt gat...luand asa cateva zile am zis ca o sa inceteze dar nu a fst asha...dupa 5 zile vreau sa zic ca abia puteam sa vb si sa mananc cv de durerile ce le aveam cu tot cu urechea si asta numai pe partea stanga...pana sapt asta luni am fst dimineata la doctor orl si cand ma vazut mia dat trimitere de urgenta la spital pentru operatye..eu sunt foarte speriata de tot ce tine doctori spital seringi totul...tremuram toata cand am auzit...dar mam dus si sa ma consulte doctorul de la spital...mia zis ca trb neaparat sa ma interneze si sa ma opereze ca am o infectie foarte mare pe partea stanga.asa am si facut...vreau sa zic ca operatia a decurs foarte bine nu am simtit nimik pt ca ma adormit de tot si cand mam dezmeticit eram deja operata...cand mam trezit a venit medicul si mia zis ca totul a decurs foarte bine si daca simt dureri..cei drept nu am simtit mari dureri...si timp de 2 zile am stat internata in spital si in permanenta imi baga antibiotice.glucoza prin vena..si nu aveam asa mari dureri..mancam incet si numai supe...acum sunt aksa si incerc sa ma recuperez...au trecut deja 6 zile de la operatye...si mai am momente in care simt ca inebunesc de durerea din gat...mi sa spus sa mananc numai rece si bauturile la fel...sa nu stau la soare, sa nu ma obosesc sau sa ma enervez, fara sport fara nimik...oare cat mai dureaza incat sa se amelioze de tot durerile astea...si le am doar dimineata cand ma trezesc si daca nu iau un sirop pe care mi lau prescris ei sa il beau cred ca in veci nu imi trece...in schimb am citit pe net ca unii doctorii zic ca ar trb sa beau caldut si sucurile naturale..iar altii numai rece si sa nu beai ce contine suc natural..ci cele acidulate si reci...as dori sa mai stiu daca pot fuma...am 6 zile de cand nu am fumat de frik sa nu inceapa mai tare durerile..astept raspuns multumesc si aveti grija de voi si de sanatatea voastra
0
29-03-2014, ora 14:23
alystar
Nu este medic/terapeut
alystar
salutare, sunt la a sasea zi dupa operatie amigdale si pot spune, cu parere de rau, ca toate comentariile citite inainte de operatie, m_au facut ca timp de o luna sa traiesc cu o teama teribila.Ei bine acum dupa 6 zile as dori sa le spun tuturor celor interesati, ca nu_i chiar asa.Eu sunt o persoana fricoasa, cu teama de cea mai mica durere, si totusi aceste dureri sunt controlabile si suportabile.Iau ca si calmant, doar algocalmin fiola si septolete plus, dar fara abuz.Da e mai greu noaptea dar daca ai cana cu ceai langa tine si nu lasi sa se usuce gatul, e ok.Secretul, cred eu, este sa bei lichide multe din prima zi, chiar daca la inceput e mai greu.ASTA TE VA AJUTA ULTERIOR IN RECUPERARE.Azi a6zi, simt ca recuperarea e tot mai aproape.Deci curaj, nu va speriati, merita.Am 44 ani si s_ar fi zis ca pt mine recuperarea trebuia sa fie mai grea. Nu e asa.Am fost operata cu anestezie locala.Nu am simtit nimic.Acum nu regret si am vrut sa impartasesc cu altii.curaj si multa sanatate tuturor
0
06-04-2014, ora 20:24
dorinjecu
Nu este medic/terapeut
dorinjecu
buna ziua! m-am operat de curand.dupa cateva zile mi-a aparut in locul amigdalitelor ceva albicios.as vrea sa stiu daca e infectie sau nu?
0
26-07-2014, ora 10:24
Pau15
Nu este medic/terapeut
Pau15
La cat timp dupa operatia de amigdale poti sa fumezi?
Stiu ca voi o sa incercati sa imi ziceti ca e mai bine sa ma las de fumat si alte chestii de genu dar va rog sa imi spune-ti cand pot sa fumez din nou dar sa nu patesc ceva, gen sa sangerez sau mai stiu eu ce.
0
28-11-2014, ora 21:49
dorina10
Nu este medic/terapeut
dorina10
am operat o pe fiica mea acum 2 ani de amigdalita.totul a fost ok si atunci si anu trecut dar anu asta o doare din nou in gat ca si cum ar avea amigdale. poate cineva sa mi raspunda de ce?
0
21-04-2015, ora 18:36
Alwx
Nu este medic/terapeut
Alwx
Buna, am 21 de ani iar acum 6 zile am avut operatia de indepartare a amigdalelor cu anestezie generala.Chinul a inceput dupa operatie...Nu am cuvinte sa descriu durerile ingrozitoare pe care le-am simtit la prima inghititura de apa( la 4 ore dupa operatie).Am stat internata 2 zile, iar apoi a inceput tratamentul la domiciliu.Deoarece mi-am dorit o recuperare rapida, am fortat alimentarea inca din prima zi.In a treia zi deja mancam banane, piure, supa nestrecurata, spaghete bine fierte, ou fiert, branza, iaurt si multa multa inghetata.Durerile au fost si sunt in continuare groaznice desi au trecut atatea zile.In fiecare zi iau 2 fiole de algocalmin, 2 antibiotice, 2 pastile de ketonal, septolete si zaldiar.am ajuns sa nu mai stiu ce anume ma doare..imi bubuie urechile de imi vine sa ma urc pe pereti, iar de vorbit mai greu...Inca astept sa vad cand se va termina acest calvar si sper ca in curand.Precizez ca am optat pt operatia clasica sa zic asa..am inteles ca recuperarea e mai nedureroasa fata de celelalte optiuni.
0
15-10-2015, ora 12:54
Ana_Sim
Nu este medic/terapeut
Ana_Sim
Sunt in a treia zi dupa operatia de amigdalita. Mi s-a recomandat operatia deoarece aveam apnee de tip obstructional. Din cauza apneei nu ma puteam odihni si ma trezeam foarte obosita dimineata, in weekend obisnuiam sa dorm pana la pranz, iar pauzele de respiratoie din timpul somnului devin si mai periculoase in timp. Mentionez ca in prezent am 31 ani.
In timpul operatiei mi s-au inlaturat amigdalele si o parte din omusor.
Am fost internata o noapte si totul a decurs foarte bine la spital. Daca citeam comentariile de aici inainte cred ca ma speriam groaznic si nu mai aveam curaj sa fac operatia.
Mi s-a facut anestezi generala, pe care o recomand...varianta cu anestazia locala mi se pare o barbarie.. Dupa operatie m-am trezit ok, am stat cateva ore la terapie intensiva fara probleme si apoi am fost trimisa in salon. Probabil au pompat in mine destul de multe analgezice pentru ca mari dureri nu am avut, doar cand trebuia sa inchit saliva (si asta a fost o problema in primele ore de la operatie) sau cand incercam sa mananc. Am reusit sa mananc din prima seara supa strecurata si sa beau ceai. A doua zi am inceput cu branza de vaci. Acum ma hranesc cu supe crema, shake de banane si inghetata, sau alte mancaruri, numai pasate. Astazi am incercat sa mananc dimineata inainte de a lua calmantul si m-a durut foarte tare. Insa dupa ce l-am luat am adormit si nou si la trezire am reusit sa mananc fara prea mari probleme. Va sfatuiesc pe toti cei care intenstionati sa faceti operatia sa va alegeti un doctor comunicativ si sa va asigurati ca veti primi calmante dupa operatie. Daca spitalul nu vi le poate oferi (am auzit si cazuri de genul acesta) informati-va de unde le puteti procura voi.
0
04-02-2019, ora 19:17
Alexses
Nu este medic/terapeut
Alexses
Acum sase luni am inceput sa am probleme cu amigdalele in sensul ca mereu ma trezeam cu ele inflamate. Cea din stanga mai putin. Mi s-au inflamat inclusiv si doi ganglioni unul deasupra amigdalelor si unul langa amigdala dreaptă. Am tot incercat tot ce exista pastile si spray-uri inclusiv antibiotic pana am ajuns in pragul disperării. Am fost la mai multe consultatii. Rezultatul: amigdalita cronica cu episoade saptamanale. Am decis ca nu se mai poate vindeca in stadiul asta si ca va urma sa le scot. Vineri 18.01.2019 am fost operata de dl. doctor Tusaliu ( institut orl -Dorin Hociota) a fost o zi groaznica. Nu numai ca nu puteam sa inghit in sec sau sa mananc...nu puteam nici sa stau in fund pentru ca imi venea sa vars. Pana seara am varsat de am simtit ca mor acolo. Groaznic. Trecem peste prima zi groaznica si peste a doua la fel...din a treia zi cu mare dificultate am mancat piure si iaurt. Doctorul mi-a recomandat inghetata la temperatura camerei nicidecum din congelator pentru a evita raceala. Un doctor excelent si foarte atent. Am fost tinuta sub observata si m-a consultat zilnic in cele 5 zile cat am stat internata pentru a vedea stadiul in care se afla operatia.Vineri deja se fac 3 saptamani de la operatie si totul e spre bine. Primele zile sunt dificile dar cu calmante se trece peste. Nu este cea mai grea operatie. Daca respecti regulile mai ales evitarea mancarii care, , agata"( Tot ce e prajit, , agata" asa mi a spus medicul) sangerarea nu apare. E mult mai bine fara ele mai ales ca se făcuse o infectie urata acolo care se putea extinde cu ușurință catre alte parti ale corpului. Mult succes!
0
26-05-2023, ora 18:13
Zumrut
Nu este medic/terapeut
Zumrut
Buna ziua! M-am operat de amigdale acum 5 zile la spitalul Panduri si ma doare foarte tare si acum, 4 zile nu am reușit sa mănânc nimic, doar am baut apa si ceai. Fara calmante nu se poate deoarece ma doare foarte foarte tare la înghit si in rest simt ca am ceva blocat in gât, ma doare limba si maxilarul foarte tare si abia pot vorbi. Nu mai suport situația aceasta.
Va rog mult sa îmi spuneti din experienta dumneavoastră cat mai tine situatia asta si cand imi cad membranele si sangerez ce trebuie sa fac? Imi e teama de momentul acesta.
Dupa 14 zile suntem vindecați complet pentru a putea sa imi reiau alimentatia normala?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: