Dupa o vizita la ORL nu mai aud cu urechea dreapta

25-04-2009
laurentiu86
Nu este medic/terapeut
laurentiu86
Povestea mea incepe cu o simpla vizita la un cabinet ORL particular, pt a imi scoate un dop de cerumen din urechea dreapta. Initial domnul doctor a incerca sa extraga dopul cu o penseta, ulterior cu spalaturi cu apa calda prin jet de apa calda, in ultima instanta prin aspirare.
Problema este k in momentul in care a apucat cu penseta sa traga de dop, acesta era lipit de canal si am simtit niste dureri infioratoare, dupa vreo 3-4 tentative de extragere cu penseta au urmat spalaturile si aspirarea.
Din ceea ce am vazut au iesit ceva parti din acel dop, dar nu integral, doctorul prescriindu-mi un tratament de 3 zile pe baza de alcool boricat, urmand k dupa 3 zile sa ma prezint din nou la cabinet.
Acum adevarata problema este k sunt speriat deoarece cu urechea dreapta aproape nu mai aud, sa zicem pe o scala de la 1 la 10 volumul sunetelor percepute acum este la nivelul 1. Sa fie din cauza faptului k o parte din dop a ramas in ureche si a infundat total canalul spre ureche, sau k prin operatia de extragere cu penseta este posibil sa imi fi lezat timpanu?
Va multumesc anticipat si sper sa va faceti timp sa imi raspundeti si la problema mea.
2 comentarii
0
25-04-2009, ora 23:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate.. faptul ca iti raspund nu prea iti modifica starea!
Cred ca a ramas o mare parte din dop in conductul auditiv.. blocand miscarea timpanului. din acest motiv nici nu ai cum sa auzi!
Alcoolul boricat este bun dezinfectant.. dar nu actioneaza asupra dopului.
exista o solutie A - Cerumen! Menita se dezolve acel dop.. si cu siguranta o sa se elimine mai usor la spalat.
0
26-04-2009, ora 00:26
laurentiu86
Nu este medic/terapeut
laurentiu86
Va multumesc pt sfat, am sa-l urmez si vreau sa spun k raspunsul d-tra m-a mai linistit, deoarece ma speriasem sa nu fi fost afectat timpanul.

Felicitari pt ceea ce faceti si respectele mele!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.