Dupa candida

25-08-2011
frida_cat
Nu este medic/terapeut
frida_cat
Acum 2 saptamani mi-au iesit analizele de secretie si Papanicolau. Analiza de secretie arata prezenta candidei, in schimb la Papanicoulau totul era ok. Am fost la dr care mi-a recomandat Gynofort o doza unica si Fluconazol tot o doza. Mentionez ca inainte de acest tratament nu aveam simptome deloc. Am luat tratmentul si a doua zi am simtit o usturime la nivel genital, era mai mult o senzatie de disconfort care m-a tinut 4 zile atat cat a stat crema inauntru. Dupa aceste 4 zile mi-a venit ciclul menstrual si m-am simtit bine. Insa dupa ce mi-a trecut a revenit senzatia de arsura sau usturime la intratea in vagin. Cred ca am folosit in exces gelul intim si m-am iritat. Pe langa toate acestea zona este si foarte uscata si de fiecare data cand ma spal fie doar si cu apa ma irit din nou si ma ustura. Va rog sa imi dati un sfat pt ca nu stiu acum daca este o reactie locala la acel tratament care a afectat flora vaginala sau poate a revenit candida. Daca credeti ca poate fi vorba de o iritatie a mucoasei ce as putea folosi, daca este vba despre candida nu stiu daca repet analiza daca imi va iesi concludenta. Astept un raspuns urgent daca se poate. Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.