Dupa Rezectia apicala

25-02-2011
Alexandrus15
Nu este medic/terapeut
Alexandrus15
acum 2 zile am facut o rezectie apicala la maseaua 1.6 mi-a fost scoasa infectia dupa care sa curatat etc, am fost cusut.astazi cand m-am uitat in partea unde am fost cusut am observat ca gingia imi este de culoare mov!, la fel este si in intr-o parte a buzei ! din cate imi amintesc la buza mi-a facut anestezia dupa care la gingie a doua anestezie..asta sa fie oare de vina ?

si mai am o intrebare

Am voie sa beau sucuri accidulate ?
Am voie sa ma spla pe dinti ?

si ce mai este interzis

Va multumesc Frumos!
2 comentarii
0
26-02-2011, ora 08:24
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
nu aveti motiv de ingrijorare, plaga e inca recenta. in cateva zile se va vindeca si va reveni la culoarea gingiei normale.
in privinta restrictiilor, acestea sunt valabile doar in prima zi. dupa primele 24 de ore aveti voie sa mancati orice, si chiar este indicata o igiena orala foarte buna( periaj dentar, clatire cu apa de gura de 2 ori/ zi)
0
26-02-2011, ora 09:28
Alexandrus15
Nu este medic/terapeut
Alexandrus15
va multumesc frumos pentru raspuns!
dar vreau sa va mai intreb ceva
dupa operatie mi sa spus ca in urmatoarele 48 de ore o sa se umfle partea unde am fost operat datorita organisumul ca is revine dupa interventie..am pus gheata si nu mi sa umflat asa de tare doar unpic...dar maximul a fost atins dupa 2 zile..acum sunt in a 3zi si din cate vad tot asa imi este adica poate a scazut unpicut :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rezecție apicală - ghidul pacientului (ce trebuie să știi)
  •