Dupa 3 saptamani de spitalizare: lipsa diagnostic

19-03-2012
dragosgsm
Nu este medic/terapeut
dragosgsm
Buna ziua,
Este vorba despre mama mea in varsta de 63ani care de 4luni are dureri abdominale.
Am intrenat-o in spital la Bacau unde s-a descoperit lichid in cantitati mici(deci nu se poate face puctie) la plamani si vezica.dupa analizele facute s-a recomandat un RMN deoarece nu se putea pune un diagnostic fiind suspecta de o tumoare sau hepatita puteti verifica fisa si analizele de la Bacau:

http://dl.dropbox.com/u/9771392/fisa%20Patrascoiu%20Olimpia.pdf

Apoi, speriat dupa doua saptamani de nesiguranta am cerut externarea si am internat-o la Iasi la sectia a-3a(fostul spital Sf Ion) de medicina interna a spitalului Sf.Spiridon unde din analizele facute reiese ca ar fi o tumoare care nu poate fi localizata nici dupa un RMN Abdominal aveti aici fisa de la Iasi, toate analizele si RMN-ul :

http://dl.dropbox.com/u/9771392/Fisa%20Iasi.pdf

Chiar am devenit disperat: dupa 2saptamani de spitalizare la Bacau si o saptamana la Iasi stiu doar ca mama mea are o tumoare care nu poate fi localizata...are cineva idee despre ce este vorba??????
Va multumesc anticipat!!!
5 comentarii
0
20-03-2012, ora 00:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, din pacate calitatea copiilor, pe de o parte, si pe de alta parte scrisul de mana greu inteligibil fac foarte dificila tragerea oricarei concluzii medicale.

intr-adevar am intrezarit 2 markeri tumorali crescuti, unul dintre care sugereaza o patologie ginecologica, posibil un cancer de ovar. lucrul acesta nu a fost confirmat pe examenul RMN de pelvis (nu de abdomen). totusi suspiciunea unui cancer se mentine destul de mare, din cate inteleg printre randuri...

cred ca lucrurile trebuiesc reluate de acolo de unde au ramas, de catre ultimul medic care incearca sa obtina un diagnostic. in cazul unei suspiciuni de cancer, dar unde nu este evident punctul de plecare, acesta trebuie cautat sistematic. la o femeie de aceasta varsta, pe baza istoricului si a examenului clinic, medicul trebuie sa stie sa ia anumite decizii care pot ghida diagnosticul. in momentul de fata variantele sunt pentru suplimentarea cu un examen CT de torace si abdomen, se poate face o interventie chirurgicala laparoscopica (minim invaziva) cu scop diagnostic, care in caz de necesitate poate fi transformata in laparotomie clasica; o alta varianta, la dispozitia unui medic oncolog, poate fi propunerea pentru un examen PET/CT, mai ales in conditiile in care punctele de plecare ale unui foarte posibil cancer pot fi multiple, nu doar ginecologice, de exemplu un cancer de san, de plaman, etc. (am inteles ca un cancer de colon a fost exclus, pentru ca s-a efectuat colonoscopie)

repet: pdf-urile postate de tine au o calitate foarte scazuta (nu ma refer neaparat la calitatea scanarii, ci pur si simplu la simtul de raspundere si de curtoazie profesionala cu care au fost redactate); daca medicii vor sa faca un bine pacientului, ii intocmesc un bilet de externare sau o scrisoare medicala cu toate datele importante si concluziile trase, in nici un caz nu dau 'xerox dupa toata foaia de observatie'... pentru ca nu-i este de folos niciunui alt medic.

care a fost ultima discutie cu medicul ? ce sfat va dat in continuare ?
0
20-03-2012, ora 17:03
dragosgsm
Nu este medic/terapeut
dragosgsm
Multumesc mult pentru raspuns, chiar nu ma asteptam ca cineva chiar sa se uite pe analize amanuntit.
Ultimul doctor a propus o investigatile laparoscopica...urmeaza ca astazi sa i se faca o citire tomografica si saptamana viitoare un angio RMN cerebral(desi mi s-a spus ca nici o tumoare cerebrala nu da lichid in cavitatea toracica)...oricum sunt disperat ca sa nu mai zic ca pana acum am cheltuit peste 3000lei+o gramada de timp si inca nu am un diagnostic...pur si simplu nu-mi vine sa cred
0
20-03-2012, ora 23:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
inca nici nu este clar (desi este foarte foarte probabil) ca ne aflam in fata unui diagnostic de cancer, dupa parerea mea. mai sunt destule lucuri de facut, unele dintre care ti-am amintit si eu si inclusiv doctorul care a propus laparoscopoia. laparoscopie si CT mi se par niste variante bune de urmat in momentul de fata. vorbim cand mai aveti detalii si va urez mult noroc !!!
0
28-03-2012, ora 00:29
dragosgsm
Nu este medic/terapeut
dragosgsm
la CT nu a iesit nimic...Am facut si un Angio RMN cerebral:

http://dl.dropbox.com/u/9771392/RMN%20Cap/RMN%20Cap-fisa%20concluzii.pdf

sunt deja doi doctori care afirma ca se confrunta cu un caz particular si nu pot da un diagnostic, singurul lucru care nu l-am faut pana acum este laparoscopia...credeti ca aceste probleme ar putea fi de natura nervoasa?...la RMN-ul cranian au iesit niste chestii destul de ciudate...
0
29-03-2012, ora 23:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu cred ca "aceste probleme ar putea fi de natura nervoasa"... nici nu stiu prea bine ce crezi ca inseamna asta. adica sa-si imagineze simptome sau ce ? ce chestii ciudate au iesit la RMN ?mie nu mi se pare.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Similarități și diferențe între hepatitele A, B, C, D și E
  • FDA a aprobat un nou medicament pentru Hepatita C
  • Durerea de burtă
  • Semne de hepatită - cum recunoaștem hepatita
  • Tipurile de hepatită și gravitatea fiecăreia
  • Hepatita - clasificare, tipuri, diferențe și întrebări frecvente
  • Durere de burtă
  •