Dubla fractura de tibie si peroneu

15-03-2013
Setraru
Nu este medic/terapeut
Setraru
Buna ziua!am si eu o nedumerire..in data de 22.02.2013 juca d fotbal am avut parte de o accidentare(dubla fractura de tibie si peroneu)dar fara a ieşi prin piele nu stiu exact termenul...an fost dus la spital unde Miau băgat prin călcai un fier si cu ajutorul unui aparat Miau ţinut pociorul întins pana luni dimineaţa at cand am fost operat...mi sa adaugat o placa cu suruburi.dupa operati imediat a doua zii Miau Pus ghipsul si la 2zile am fost lăsat acasa.vreau sa stiu si eu care sau in cat imp se calcifica osul?acasa fac injectii cu clexane si si sa zis ca pe data de 29.03.2013 sa ma prezint la control...vreau sa precizeze ca nu am dureri decât mici imi mic piciorul imi misc degetele de la picioare fara probleme doar cateodata cand mai mia piciorul simt sau am senzatii ca acolo unde Miau făcut operaţia se misca dar nu am dureri...repet nu mi sa umflat degetele la picioare au aceeaşi culoare ca si piciorul bun...as dori sa stiu daca e normala senzatia ce o am si daca o sa dureze mult refacerea(am încercat si reuşit sa informeze muschiul gambei operate imi simt călcai absolut tt pociorul)...contează ca nu fumeZ ?si ce mia-ti recomanda sa mănânc ptr a ajuta calcificarea osului?va multumesc
1 comentarii
0
27-01-2014, ora 10:30
bumbaru nicusor
Nu este medic/terapeut
bumbaru nicusor
Buna ziua, am 36 de ani si sunt sofer, acum am 90 kg, in 2o decembrie 2013 am suferi o fractura de tibie cominutiva in partea de jos a tibiei cam la 4-5 cm de incheietura, am fost operat in Slovacia, ca acolo am alunecat pe gheata, mi s-a introdus o tija blocata cu 3 suruburi, am stat internat acolo 3 zile, dupa care am venit in tara si am fost la un medic de la mine din oras, am facut injectii cu clexane 35 de zile ca atatea mi sau dat, si ieri le-am terminat, si nu stiu daca sa mai fac sau nu, nu am avut ghips de loc, misc incheietura de la genunchi bine, mi sa recomandat sa nu pun picioru jos 2 luni, dupa care sa fac o radiografie si sa merg la control, precizez ca acum 3 zile am alunecat un pic si am atins calcaiul de pamant dar nu ma durut deloc, in schimb mi se inroseste laba piciorului si parca e umflat, misc degetele binisor dar le simt parca amortite, asa e normal?Cam cand am sa pot conduce camionu din nou, lucrez pe tir in comunitate, o sa am probleme la picior in timp ce o sa conduc, ce as putea face sa nu am dureri in acel timp?Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: