Drojdie-Dacia Plant

26-05-2013
Darius77
Nu este medic/terapeut
Darius77
Buna ziua,

Ce parere aveti despre produsul de la Dacia Plant-Drojdie.

Eu vreau sa iau ca un 'adjutant' in procesul de invatare, memorare, efort intelectual, combaterea stresului, depasirea unor stari usoare de depresie, nervozitate.
insa citind citind unele efecte adverse mi-am pus multe semne de intrebare si as vrea o parere avizata.


In prospect se precizeaza ca aceste capsule de drojdie ar contine si vitamina B12, eu stiind ca drojdia nu contine B 12

Multumesc!
1 comentarii
0
29-03-2016, ora 12:09
Dietetician Acasandrei Mihaela
Nutritie si dietetica, Iași
Dietetician Acasandrei Mihaela
Buna ziua!

Suplimentele alimentare ar trebui administrate ca terapie adjuvanta in cazul deficientelor nutritionale.

O dieta echilibrata si variata ar trebui sa va asigure cantitatile necesare de vitamine din complexul B (in special vitaminele B1, B6, B9 si B12, cu rol major pentru functia cognitiva).

Acestea pot fi aduse in organism prin consumul cerealelor integrale si a alimentelor de origine animala:ouă, carne slabă, organe, lactate, peștele (sursa majora de acizi esentiali Omega 3, cu posibil rol adjuvant in prevenirea si managementul depresiei).

Fructele și semințele oleaginoase sunt de asemenea alimente bogate in acizi grași Omega 3, vitamine și minerale.

Vitamina B12 se gaseste exclusiv in produsele de origine animală. A fost documentata prezenta vitaminei B12 in produse vegetale in urma constaminarii bacteriene implicate in sinteza acestei vitamine, in cantitati nesemnificative si in forma inactiva, prin urmare nu poate fi utilizata de organism. Este posibil ca unele tulpini de drojdii sa fie implicate in sinteza vitaminei B12, insa informatiile sunt limitate. In acest caz, drojdia nu se poate recomanda ca sursa de vitamina B12.

Incercati sa adoptati un stil de viata echilibrat si activ, care sa includa o gama variata de alimente. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.