Drenul

18-04-2012
alinamihaelataga
Nu este medic/terapeut
alinamihaelataga
Buna seara, am o fetita de 4 ani, dupa otite repetate si din cauza faptului ca-i afectase si auzul medicul a hotarat sa-i dreneze lichidul din ureche...i s-a pus dren in urechea dreapta si acum urmeaza sa i se puna si in stanga, avand aceeasi problema.Intrebarea mea este:se mai poate face bine, sa auda normal si fara ajutorul acestora sau o sa trebuiasca sa traiasca asa toata viata, ajutata de dren?Va multumesc mult, cu respect, M.Taga.
4 comentarii
0
19-04-2012, ora 09:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faceti tot posibilul ca sa aiba o respiratie nazala normala
cumparati aparat de aerosoli, aparat salin, aspirator nazal, faceti aromoterapie in camera
exclus din alimnetatie produsele producatoare de MUCUS
0
19-04-2012, ora 09:54
alinamihaelataga
Nu este medic/terapeut
alinamihaelataga
Buna ziua, aparat de aerosoli am, aspirator nazal, recunosc nu am, dar in fiecare dimineata ii pun in nas ser fiziologic(asa mi s-a recomandat)si o pun sa sufle nasul bine(insa asta se intampla cand este acasa, la scoala e mai greu de facut asta...), imi cer scuze, dar puteti sa-mi spuneti care ar fi produsele care produc mucus, sincer nu stiu sau poate nu-mi dau seama.Va multumesc, cu respect, M.Taga
0
19-04-2012, ora 12:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe google scrieti MUCUS si produse secretoare de mucus
nasul trebuie suflat fiecare parte a nasului separat
altfel mai mult impingeti secretiile spre ureche daca blocati ambele parti a nasului
0
19-04-2012, ora 13:04
alinamihaelataga
Nu este medic/terapeut
alinamihaelataga
Multumesc frumos, stiu ca trebuie suflat fiecare nara separat, asa si procedez...Multumesc frumos pentru raspunsuri, o zi frumoasa va doresc, cu respect, M.Taga
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Drenajul limfatic

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: